Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Rok 2016: Legislativní zemětřesení a pohyby v poradenských sítích

Letošní rok byl v oblasti finančního poradenství… přelomový. Mnohaletá bitva o regulaci provizí vyvrcholila v 5leté storno, politické snahy o ochranu klienta v zákonu o úvěru si klient zaplatí a dokument Jakuba Charváta „Rada nad zlato“ způsobil masivní migraci poradců OVB.

Rok 2016: Legislativní zemětřesení a pohyby v poradenských sítích >> sdílejte na sociálních sítích

 
 
Titulek: Blázen se mstí...
Od: xmarek
Datum: 07.01.2017 12:34
 

Rok 2016 byl rokem úspěšným. Dokument s názvem Peníze a MY: https://goo.gl/i­KiiV3 si přečetlo více než 30.000 lidí z celého světa. K tomu mě zažalovala Česká pojišťovna za ukradený vůz, do toho Vazební věznice, následná exekuce za nezaplacení soudu atd. Je to úspěšný rok a věřím, že se Vám všem bohatě vrátí.

Titulek: trefný závěr článku
Od: Lukáš
Datum: 03.01.2017 15:26
 

Problém nevhodných/ne­výhodných smluv je na poradcích, o tom žádná, ale také na pojišťovnách. Téměř všechny jen vydávají PR články, jak jim jde o kvalitu produkce, ale když jim pošlete IŽP, kde bude na smrt např. 50 tis., bez další pojistné ochrany a platba klienta bude třeba 3 tisíce měsíčně, akceptují to všechny. IŽP na spoření jako vyšité. Ihned flastr pro poradce, který toto řešení klientovi prodal a pro pojišťovnu, která takto nesmyslně nastavenou smlouvu akceptovala.

Titulek: Re: trefný závěr článku
Od: já
Datum: 04.01.2017 08:31
 

Na tak mu místo ižp bouchni podílové fondy s poplatečkem na 30 let dopředu. Během 30 roků se klientův život a svět přece vůbec nijak nezmění.

Titulek: Re: Re: trefný závěr článku
Od: Lukas
Datum: 04.01.2017 10:45
 

naštěstí existují i pravidelné investice bez vstupáků a přitom s provizí :-)

Titulek: Re: Re: Re: trefný závěr článku
Od: já
Datum: 05.01.2017 10:46
 

No tak se platí poplatky při odchodu z nesmyslného fon­du.

A hlavně… Během 30 roků se klientův život a svět přece vůbec nijak nezmění.

Titulek: Re: Re: Re: Re: trefný závěr článku
Od: Lukas
Datum: 07.01.2017 00:15
 

pane kolego, chtelo by to zajit na skoleni :) jsou reseni i bez vystupnich poplatku. spise to vypada, ze hledate jen duvody, proc slepe bouchat izp na sporeni, byt by klient mohl vyuzit pro nej vyhodnejsi reseni – sporit v dps, stavebku atd. ale chapu, provize je provize

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: trefný závěr článku
Od: já
Datum: 07.01.2017 09:18
 

No to si pište že DPS nesjednávám, za tak mrzkou provizi mi ani nestojí za to vstát z postele, natož někam jet a klientovi něco vysvětlovat. DPSko celé zabili provizí, proto to nikdo nesjednává.Že je to výhodné pro klienta ? Možná, ale já taky potřebuju z něčeho žít a vydělávat a DPSko mi to neumožňuje. Kolik sejich každý měsíc celorepublikově sjedná ? Pět,deset kusů ? To provize ze životky nebo z předplaceného vstupáku u investic je jiné kafe, tam už se to vyplatí (no víc ten vstupák u investic, za ten se neručí pět let jako u životka).

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: trefný závěr článku
Od: já
Datum: 07.01.2017 00:40
 

Koukám, že máš problémy pochopit psaný text, ironii a život jako takový. Inu jsi vymaštěný prodavač pojištění, podílových fondů a dalších volovin. Ta vymaštěnost je pro vás pseudoporadce příznačná.

Titulek: Re: trefný závěr článku
Od: Vanička (fakt úplně ta první v řadě)
Datum: 03.01.2017 15:43
 

Zapomeňte na to, že by ČNB za podobné prasárny dala konkrétní pojišťovně opravdu citelnou pokutu. Pojišťovny jsou v tomto směru nedotknutelné a vždy se to hodí na poradce, popř. na „analyticko – kontrolní oddělení“ finančně poradenské firmy. Často mám pocit, že ČNB a životní pojišťovny jsou jedna ruka…

Titulek: Re: Re: trefný závěr článku
Od: Mirek
Datum: 04.01.2017 00:52
 

Kdo co hodí na poradce nebo na "analyticko – kontrolní oddělení“ finančně poradenské firmy?
Takto nastavená smlouva přece ničemu neodporuje. Za to přece nemůže dostat flastr ani zprostředkovatel.

Titulek: Charvát
Od: PetrBezs
Datum: 31.12.2016 20:00
 

Zda se mi, že je nějaké ticho najednou, někde jsem četl , že měl být v prosinci soud, nevíte někdo, zda něco pokročilo?

Titulek: Re: Charvát
Od: já
Datum: 31.12.2016 20:16
 

Soud s čím a v jaké záležitosti ?

Titulek: Re: Re: Charvát
Od: PetrBezs
Datum: 31.12.2016 21:26
 

Právě OVB x Charvát , pokud ovšem OVB to poškození dobrého jména nestahla

Titulek: Re: Re: Re: Charvát
Od: já
Datum: 31.12.2016 22:11
 

Pokud má OVB alespoň špetku soudnosti a pudu sebezáchovy, tak to jejich právníci stáhli (domněnka, na 100% to nevím). Soudním sporem by se to celé ještě více medializovalo a veřejně rozmazávalo, což by již tak veřejně propírané OVB ještě více ublížilo. Vlastně ani nevím, zda je za co pana Charváta soudit, když jen natočil autentický dokument o poměrech uvnitř OVB. Byly snad některé ze záběrů zmanipulované, nahrané nebo nepravdivé ? Lze jakkoliv zpochybnit jejich autenticitu ? Domnívám se, že nikoliv.

Titulek: Regulace
Od: Ina
Datum: 31.12.2016 17:15
 

Nahnali jsme klienty pojišťovnám a bankám přes lidi, kteří to s námi uměli.

Titulek: Re: Regulace
Od: já
Datum: 31.12.2016 17:57
 

…na druhou stranu jsme si (všichni) vydělali pěkné peníze, ne ? Bohužel, každá (provizní) párty jednoho dne skončí, jen totální naiva si myslel, že tomu tak bude napořád.

Titulek: Jak jsem plýtval
Od: já
Datum: 30.12.2016 21:31
 

Plýtval jsem svým časem, když jsem polemiku s panem Jiřím Šindelářem na téma nutnosti změny (ukončení nabídky současného investičního pojištění) rozepsal na celu stranu velikosti A4 (viz článek Jak jsem opustil). Stačilo mnohem méně, jak mne přesvědčil další z komentářů pod zmíněným článkem. Stálo v něm pouze toto:
Jakmile zjistíte, že sedíte na mrtvém koni, je lepší sesednout. (Indiánské přísloví)
Jasné a stručné, není třeba cokoliv dodat:). A také jsem si uvědomil, že téma změny je univerzální a řešilo se v minulosti, stejně jako se bude řešit v budoucnosti. Zapátral jsem na webu a dal jsem dohromady mé nejoblíbenější citáty o změně. Tento kousavý se mi moc líbí.
Není třeba se změnit. Přežití není povinnost. (W. Edwards Deming, v originále „It is not necessary to change. Survival is not mandatory.“)
Asi nepřekvapí, že mnoho citátů o změně ve vztahu k řízení společnosti pochází od Jacka Welche. Ale nejen od něho.
Když se věci kolem vás mění rychleji než u vás, váš konec je na dohled. (Jack Welch)
Změňte se dříve, než budete muset. (Jack Welch)
Když přednáším…, je to vlastně to jediné, o čem mluvím – změna, změna, změna. Buďte na ni připraveni, vnímejte ji, předpovídejte ji, mějte před ní náskok, vytvářejte ji. Neseďte bez hnutí. Když někdo sedí bez hnutí a pak najednou vyskočí na nohy, tak se můžete vsadit, že se mu ty nohy podlomí. (Jack Welch)
Vždy přeceňujeme změnu, která nastane během dvou let, a podceňujeme změnu, která nastane během deseti. Nenechejte se ukolébat k nečinnosti. (William H. Gates)
Úspěšná společnost se mění dříve, než musí. (Jonas Ridderstrale)
Každý fyzik zná zákon setrvačnosti. Předměty zůstávají v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud nejsou vnější silou přinuceni tento stav změnit. Platí to i o některých lidech a nelze zaměňovat s leností. Někteří jsou dokonce schopni vyvinout mnoho aktivity pro zachování statusu quo.
Pokrok je krásné slovo, ale jeho hnací silou je změna a každá změna má své nepřátele. (Robert Francis Kennedy)
Ti, kteří jsou proti vašim myšlenkám, jsou nejvíce ti, kterým vaše myšlenky naruší jejich klid. (Anthony D´Angelo)
A můj nejoblíbenější od Isokrata (436 až 338 před naším letopočtem!), který ukazuje, jak moc jsme stejní jako před tisíci lety.
Vidíme, že ve vědách i ve všech ostatních oblastech nepřinášejí pokrok ti, kdo lpějí na ustáleném stavu věcí, nýbrž ti, kdo se odvažují stále měnit vše, co není v pořádku. (Isokratés)
Článek začal indiánským příslovím, skončím podobně:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem. (Indiánské přísloví)

Zdroj: http://www.pro­poradce.cz/2016/12/­jak-jsem-plytval.html

Titulek: Re: Jak jsem plýtval
Od: Ruprecht
Datum: 02.01.2017 10:38
 

Šindelář je žoldák ve službách MLM kolosů Broker Consulting, OVB a dalších členů USF.
Hrají si na obhájce dobrých mravů ve finančním poradenství, ale byla to USF, která přijala OVB i se všemi jejími praktikami. Kdyby na OVB nezatlačila ČNB, nezměnilo by se vůbec nic (ono se stejně změnilo jen málo).
USF se Šindelářem je tou poslední, kdo by měl reprezentovat finančněporadenský sektor.

Titulek: Re: Jak jsem plýtval
Od: Kam směřuje IŽP ?
Datum: 30.12.2016 21:34
 

Poistný trh na Slovensku aj v celej Európe prechádza zásadnými zmenami. Tie sa dotýkajú dlhoročných šlágrov, medzi ktoré donedávna patrilo aj investičné životné poistenie. Kedysi nutná výbava zodpovedných klientov a prvá voľba finančných sprostredkovateľov. Dnes produkt stojaci pred zánikom.

Zázračný produkt? Iba naoko!
Kombinácia poistenia so sporením sa v minulosti zdala ako veľmi zaujímavá. V prípade investície do fondov sa očakávali zaujímavejšie výnosy ako v konzervatívnom kapitálovom poistení, pričom časť sumy stále slúžila na poistné krytie. Tu niekde začalo byť investičné životné poistenie (IŽP) zaujímavé. Prvotne dobrá myšlienka však nenaplnila očakávania.

Veľmi rýchlo sa začali objavovať prvé negatívne skúsenosti s investovaním cez poisťovňu. Medzi ne patrili najmä vysoké poplatky, ktoré doslova požierali sporenie počas prvých rokov poistky. Čoraz viac klientov sa začalo oprávnene pýtať, prečo je výhodné spojiť dva produkty do jednej zmluvy.

Jaroslav Ilek, finančný sprostredkovateľ Fincentra vysvetľuje: „Každý, komu funguje kalkulačka, si poistenie vyrieši cez rizikové životné poistenie a investovať bude do podielových fondov na priamo, bez poisťovne. Tento proces sa môže otočiť v prípade zmeny poplatkovej štruktúry, kde investičná časť nebude zaťažená zbytočnými poplatkami na úkor klienta a vnesie sa do neho vyššiu transparentnosť.“ Poplatky sa teda stali zárodkom labutej piesne pre súčasnú podobu IŽP.

Nespokojní klienti aj sprostredkovatelia
Vysoké poplatky do veľkej miery zabezpečovali sprostredkovateľom za uzatvorenie životného poistenia zaujímavú províziu. Lenže práve to spôsobovalo, že samotní klienti pri jednej životnej poistke málokedy vydržali celý život. Pozitívny aspekt IŽP pritom mohol byť viditeľný práve v dlhodobom horizonte. Neustále prepoisťovanie však vyústilo do boja, nie o blaho klienta, ale o províziu.

Pri otázke, či sa na zlom mene investičného životného poistenia podpísali aj finanční agenti, ktorí ponúkali IŽP často ako povinnú jazdu pre každého, odpovedá riaditeľ poistenia osôb UNIQA poisťovne, Martin Rotkovský, tak, že je to podobné, ako pri známej dileme o sliepke aj vajci: „Ak by k tomuto stavu nemalo dôjsť, museli by finanční agenti do istej miery aktívne bojovať sami proti sebe, čo prirodzene neurobili.“

Podľa M. Rotkovského slov prechádza Slovensko podobným vývojom ako susedná Česká republika, len s približne trojročným oneskorením. A čo sa stalo v Čechách? Od konca minulého roka je sprostredkovateľ povinný vrátiť pri predčasnom zrušení zmluvy časť vyplatenej provízie, čím prirodzene klesol záujem o prepoisťovanie a poklesla miera uzatvorených poistiek.

Poisťovňa Allianz prestala s predajom IŽP v ČR celkovo. Podľa slov Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne, však u nás zatiaľ takýto scenár v dohľadnej dobe nehrozí. „Záujem o investičné životné poistenie je na Slovensku stále veľký. V posledných rokoch však kladieme čoraz väčší dôraz na to, aby bola zložka poistenia, či už na rizikových alebo úrazových pripoisteniach, väčšia ako samotná investičná zložka. Očakávame, že v budúcnosti sa klienti budú čoraz viac zameriavať najmä na krytie rizika, trendom teda budú rôzne druhy rizikového a úrazového poistenia.“

Osud IŽP v najbližších mesiacoch ovplyvní aj povinnosť zaviesť európsku smernicu o distribúcii poistenia (IDD). „Ukazuje sa, že pre tento typ produktov budú pravidlá pomerne zložité a budú vytvárať neúmernú administratívu. Toto je zrejme aj dôvod, prečo ich odmietol Európsky parlament a vrátil na prepracovanie. Pokiaľ by táto regulácia vytvorila podobné prostredie, ako pôvodne navrhované RTS (regulatory technical standards k PRIIP's), krok k zániku IŽP bude zrejme neodvratný,“ myslí si M. Rotkovský.

Dobrý úmysel nestačil
Kombinácia sporiacej a rizikovej zložky v rámci jednej zmluvy poskytovala klientom pri vhodnom nastavení určité výhody, no tento typ zmlúv bol často zneužívaný, takže EÚ pristúpila k regulácii.

Po legislatívnej úprave poisťovne s najväčšou pravdepodobnosťou dosnívajú sen o tom, že budú popri poistení aj investičným partnerom svojich klientov. Sporiaca zložka na IŽP stále klesá a v posledných rokoch už produkt nahradili produkty s významnejším podielom takzvaných biometrických rizík ako úmrtie, úraz, invalidita, ktoré predstavujú základ poisťovacej činnosti.

Nožnice medzi investovaním a poistením sa budú naďalej roztvárať. „IŽP sa oplatí len výnimočne. Sú to špecifické situácie, kedy v tomto produkte, môže klient získať lacnejšie a rovnako kvalitné poistné krytie ako pri rizikovom životnom poistení. V tomto prípade však nie je reč o investovaní cez IŽP, ale o poistnom krytí s minimálnou investičnou zložkou,“ uzatvára J. Ilek.

Zdroj: http://www.in­vestujeme.sk/kam-smeruje-investicne-zivotne-poistenie/

Připojte váš komentář!

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Finanční poradenství

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 5 / 5 Poslední komentář: 21.01.2017 15:16

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 12.01.2017 22:20

Petr Zámečník | 30.12.2016 00:00 Rok 2016: Legislativní zemětřesení a pohyby v poradenských sítích

Letošní rok byl v oblasti finančního poradenství… přelomový. Mnohaletá bitva o regulaci provizí vyvrcholila v 5leté storno, politické snahy o ochranu klienta v zákonu o úvěru si klient zaplatí a dokument Jakuba Charváta „Rada nad zlato“ způsobil masivní migraci poradců OVB. Celá zpráva »

Komentářů: 19 / 19 Poslední komentář: 07.01.2017 12:34

Petr Zámečník | 19.12.2016 00:00 Jan Kokta míří do SABservis. Z podnětu pojišťoven

Druhý ze zemských ředitelů propuštěných z OVB Allfinanz nalezl nové útočiště. Po Lukáši Lichtenberkovi, který přechází do OK Klient, nalezl nové působiště i Jak Kokta se svou strukturou. Z podnětu pojišťoven bude působit v SABservis. Celá zpráva »

Komentářů: 56 / 56 Poslední komentář: 22.12.2016 15:25Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

23.01.2017 13:49 Česká spořitelna ukončuje spolupráci s Fincentrem a podává žalobu

Česká spořitelna se rozhodla rozvázat spolupráci s finančně poradenskou společností Fincentrum a současně na ni podává žalobu za údajně neoprávněné využívání značek Premier a Moje zdravé finance ze strany Fincentra. Společnost Fincentrum nemá v tuto chvíli informace o žádné žalobě ze strany České spořitelny. Na dnešní odpoledne byla naplánována schůzka, kde měla probíhat jednání o další spolupráci. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.01.2017 17:01

23.01.2017 11:53 Spor o nevyplatené sprostredkovateľské provízie stále nekončí

Píšeme na Investujeme.sk: Spor spoločnosti Slovdan s finančno-sprostredkovateľskou spoločnosťou AFS SK (neskôr Salve Group) o nevyplatené provízie sa ťahá už desať rokov. Pokusy o mimosúdne vyrovnanie stroskotali a spor skončil na súde. Ústavný súd sa síce postavil na stranu Salve, napriek tomu kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 17:20 ECB pod rostoucím politickým tlakem

V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů – měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 16:05 Opustí Británie jednotný evropský trh?

Britská média spekulují o možnosti, že by Británie opustila jednotný evropský trh a celní unii. Je možné, že by se tak stalo, pokud by Brusel omezil přístup Spojeného království k unijnímu trhu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 15:05 Sílící koruna zdražuje kurzové zajištění

Firmy vyvážející za hranice projevují stále větší zájem pojistit hodnotu budoucích obchodů. Zajištění proti prudkým výkyvům kurzu však značně zdražilo. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (82)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (641)
 Celkem hlasovalo 730 čtenářů