Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Robo 3.0

Robo 3.0

Robo-poradci nepochybně rozsáhlou měrou narušují trh finančního poradenství. Nikoli však takovým způsobem, jak mnoho lidí očekává.

Mnozí komentátoři a analytici se stále soustředí na snahu o odhalení „Uber momentu“, kdy robotické služby vymažou starý svět tím, že vytvoří nové podmínky na trhu. To se však prostě nestane. Robotické služby nenarušují trh takovým způsobem, jako Uber, Google nebo Apple – nepředstavují nové paradigma.

Robotické služby působí rušivě, neboť mění rychlost, přesnost a poskytování procesů finančního poradenství – právě tak jako člunkový stav změnil rychlost, přesnost a procesy dodávek tkanin. Najít kvalitní tkanou látku již nebylo těžké. Těžké bylo najít zákazníky, kteří by všechny látky koupili. Jedno je jisté – robo-revoluce je skutečná a děje se právě teď.

Současně však je prostor robotických služeb nevyhnutelně matoucí, protože se rozvíjí tak rychle a dramaticky. Živočišný druh „robo“ nabývá na takové rozmanitosti, že již potřebujeme názvy pro množství různých poddruhů robo-poradců. Čivava i německá doga jsou psi, vykazují však velmi výrazné rozdíly. Ve světě robo-poradenství mohou být rozdíly mezi podnikovou a podnikatelskou robotickou službou právě tak zjevné. Podniková robo-služba je nástroj k udržení zákazníků, zatímco podnikatelská robo-služba musí být mechanismus určený k získávání klientů.

V naší poslední zprávě nazvané „Robo 3.0“ jsme uvedli objasnění a pokyny týkající se podniků finančních služeb, které se snaží začlenit automatizované poradenství do své činnosti.

Zjednodušeně řečeno, lidé se do robo-poradenství zapojují dvěma způsoby:

  1. Jako subjekty, které zajišťují přezkoumání a „nápravu“ poradenství u lidí, kteří byli vyloučeni z platforem robo-poradenství, neboť nevyhovují funkcím algoritmu pro poskytování doporučení. Nebo
  2. hybridních poradenských modelech, které zajišťují výhody konzistentnosti a produktivity automatizace a současně zachovávají možnost uplatnění volného uvážení a odbornosti lidského poradce.

Hybridní služby se postupem času stanou dominantním modelem robo-poradenství. Silným motivačním prvkem přitom bude skutečnost, že industrializace procesu z hlediska instituce významně snižuje rizika poskytování poradenství, neboť omezuje možnosti individuálního poradce jednat „mimo scénář“. Hybridní model poradenství je však překvapivě ve finančních médiích diskutován jen zřídka. Výzkum My Private Banking předpokládá, že aktiva v rámci hybridní správy v příštích pěti letech vzrostou na 3,7 bilionu USD a do roku 2025 dosáhnou hodnoty 16,3 bilionu USD. To bude představovat přibližně 10 % celosvětových investovatelných aktiv oproti odhadovaným méně než 2 % všech aktiv pro „čisté“ robo-poradce.

Průvodním jevem bude nevyhnutelně ztráta určitého počtu fyzických pracovních míst, neboť robo-poradci budou nahrazovat lidské zaměstnance v oblasti pracovních úkolů na nižší úrovni, zaměřených na procesy. V naprosté většině však budou robo-poradci hrát významnou úlohu v „hybridních“ systémech, v nichž bude nadále zapojen i člověk jako fyzický poradce – obvykle toto uspořádání označujeme za „kyborg“ model. Téměř dva roky se prvořadá pozornost v oblasti robo-poradenství točila kolem otázky: „Nahradí robo-poradci člověka?“ Tato otázka byla vždy nepatřičná a sloužila jen k odvedení pozornosti od většího problému integrace robo-poradenství do mechanismu poradenství poskytovaného lidmi.

Obrem v robo-prostoru je společnost Vanguard, která má ve správě více než 30 miliard USD – více než šestinásobek aktiv firmy Betterment. Vanguard však není „čisté“ robo-poradenství – je to hybridní model, neboli kyborg, v němž jsou schopnosti lidí posíleny robotickými technologiemi. Služba Fidelity je obdobná – digitální panel funguje roboticky, rozhodnutí týkající se portfolia však přijímají lidé. Financial Engines by bylo možné popsat jako „dědečka“ všech hybridních systémů, v nichž lidské poradce podporuje technologie.

Modely typu „kyborg“ řeší několik z klíčových strategických problémů, které často vedou k tomu, že se zavádění robotického řešení zpozdí nebo zastaví.

Další informace viz naše volně šířená zpráva, kterou lze bezplatně stáhnout na adrese: http://www.riskprofiling.com/robo3

Výše uvedený text laskavě poskytli Paul Resnik a FinaMetrica jako stručný výběr z velmi zajímavého obsahu poslední zprávy společnosti nazvané „Robo 3.0“. Společnost FinaMetrica se specializuje na služby hodnocení rizik a vhodnosti určené poradcům a zprostředkovatelům.

Anketa

Vytlačí robotické poradenství finanční poradce?

Ano. (6)
 
Ne. (7)
 
Nevím, nechám se překvapit. (1)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Robo 3.0 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy Autor: Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Finanční poradenství

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.02.2017 11:54

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 18.02.2017 11:34Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

21.02.2017 13:24 Tomáš Prouza by měl usednout v čele ministerstva průmyslu

Státní tajemník pro evropské záležitosti a zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza by měl nastoupit na místo odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V čele ministerstva nepotřebuje bezpečnostní prověrku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.02.2017 13:16 Členové USF a AFIZ sjednali finanční produkty za více než 25 miliard korun

Finanční zprostředkovatelé a poradci USF ČR a AFIZ sjednali ve čtvrtém čtvrtletí 2016 finanční produkty za více než 25 miliard korun. Objem sjednaných produktů vzrostl oproti třetímu čtvrtletí o šest miliard korun. Naopak se snížil počet nově obsloužených klientů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 13:18 Pavel Tykač koupil tříprocentní podíl O2

Belviport Trading finančníka Pavla Tykače odkoupil tříprocentní podíl ve společnosti O2. Prodej je údajně pouze jednorázovou záležitostí a PPF neplánuje prodej dalších akcií. „Nic se tedy nemění na skutečnosti, že O2 je pro skupinu PPF dlouhodobou finanční investicí,“ uvedla společnost PPF. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 09:00 Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

Píšeme na Hypoindex.cz: Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 14:38 Johny Depp u soudu bojuje se svými finančními poradci

Slavný hollywoodský herec Johny Depp podal žalobu na své bývalé finanční poradce. Údajně kvůli nim přišel o neadekvátní finanční částku. Finanční poradci ovšem neváhali a podali protižalobu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1314)
 Celkem hlasovalo 1477 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »