CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

28. 06. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Reformě penzí v cílové rovince došel dech

 


 

Zatímco v loňském roce se den před uzávěrkou stály fronty kvůli sjednocení sazeb rizikového životního pojištění (a jeho následném zdražení pro ženy), letos se nic takového nekoná; Češi vstup do druhého pilíře nepovažují za zvlášť výhodný a obejdou se klidně bez něj. Téměř 80 % Čechů jej odmítá a výrazně poklesl také podíl lidí, kteří se ještě nerozhodli. O něco příznivěji jsou tomuto typu spoření naklonění ženy. Mladí lidé jej apriori neodmítají, ale nemají o něm stále dost informací, neumí se rozhodnout, nebo je prostě nezajímá.

Nelze počítat ani se změnou parametrů II. pilíře, které by vedly k větší flexibilitě a které by jej změnily v atraktivnější způsob zajištění na penzi. Dominantní nástroj, kterým Češi budou řešit své zajištění na penzi, z něj zřejmě nebude.

„Penze je klíčovou budoucí finanční otázkou prakticky každého občana naší země. Lidé se o penze zajímají více než kdykoli dříve a naprostá většina občanů ČR se na penzi připravuje. Vždyť staré penzijní připojištění má více než 5 milionů občanů. II. pilíř však veřejnost neoslovil. Na penzi se občané připravují pomocí jiných produktů, které se ukázaly být kvalitnějším řešením,“ potvrzuje Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select.

Graf 1: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“ 

swisslife-barometr-130628-01

REKLAMA

Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červen 2013. N = 983 respondentů.

Ze dříve získaných dat vyplývá, že spoření na penzi se stalo pro mnoho Čechů důležitou otázkou, více než dřív přemýšlejí o tom, jak bude jejich život ve stáří vypadat. Spoření v II. pilíři by mělo značnou šanci na úspěch, kdyby podmínky byly flexibilnější než dnes a zájemci o spoření do něj mohli kdykoliv svobodně vstoupit či z něj zase bez citelných sankcí vystoupit. V takovém případě by zájem výrazně vzrostl, až na 36 % dospělých obyvatel České republiky.

Graf 2: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“ 

swisslife-barometr-130628-02

REKLAMA

Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Květen 2013. N = 504 respondentů.

„Systém je zákonem nastavený tak, že nenabízí ani dostatečný výnos ani přiměřenou flexibilitu. Proto většině našich klientů doporučujeme výhodnější řešení. Spoření v druhém pilíři si v průměru uzavírá jen jeden klient z tisíce,“ říká Tomáš Rampula.

Chcete vstoupit do druhého pilíře spoření podle současných pravidel?

Graf 3: Zájem o vstup do druhého penzijního pilíře

swisslife-barometr-130628-03

Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červen 2013. N = 983 respondentů.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 983 respondentů z celé České republiky.

Podle posledních zveřejněných odhadů do II. pilíře zatím vstoupilo přibližně 50 tisíc zájemců.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Druhý pilíř čekají změny, levice jej stále nechce

Včerejší bilance potvrdila to, co bylo jasné prakticky od začátku. Druhý pilíř je zatím velmi velkým zklamáním jak pro vládu, tak pro penzijní společnosti. Levice jásá, protože se jí podařilo nové fondy úspěšně bojkotovat, ale autoři reformy to nevzdávají a chystají změny. Prý zejména ty, které si lidé sami vynutili.

Text: Daniel Kuchta

03. 07. 2013

Druhý pilíř zavírá brány

Důchodová reforma, která by umožňovala lidem samostatně rozhodovat o tom, kam půjdou jejich peníze určené na důchod, se rodila dlouho a těžko a nakonec nedopadla nijak slavně. O pár dní končí možnost pro vstup pro lidi starší 35 let, ale ti, kteří do něj nakonec nevstoupí, pravděpodobně litovat nemusí.

Text: Daniel Kuchta

25. 06. 2013

Spoléhat v důchodu na stát? Radši ne

Nedávno mi v mailu skončil obrázek s vtipem, který měl poukazovat na to, jak by mohly dopadnout peníze těch lidí, kteří se rozhodnout pro ukládání peněz do druhého pilíře reformovaného důchodového systému. Jsou peníze v rukou státu skutečně více v bezpečí? Asi těžko.

Text: Daniel Kuchta

16. 01. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *