CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

06. 12. 2013

0 komentářů

První prosincový týden ve znamení ECB

 


 

Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem Orca, které přes víkend zveřejnilo výsledky za 3Q. Ty dopadly díky negativnímu přecenění aktiv výrazně negativně. Zajímavou informací bylo rovněž dění kolem blížící se valné hromady, která v pátek (6.12.) měla rozhodnout o budoucí podobě představenstva. Do uveřejnění tohoto souhrnu však nebylo známo rozhodnutí. Titul v pátek zakončil na 48,4 Kč (-15,4 % t/t).

V případě NWR proběhla mimořádná valná hromada, která dle očekávání schválila prodej OKK (koksoven). Jen připomínáme, že právě schválení akcionáři bylo poslední podmínkou pro uskutečnění prodeje. Další informací byla optimalizace manažerské struktury společnosti, kterou tak opustí dosavadní generální ředitel OKD Fabián. NWR uzavřelo týden na 24.2 Kč (-5,3 % t/t).

Z technických faktorů byly v týdnu dvě zajímavé zprávy a to prodej 2,3 mil. kusů akcií VIG (1,9 % společnosti) jedním z akcionářů za cenu 34,1 EUR/akcii a snížení podílu Erste Stiftung v Erste Group na současných 21,7 % (8,5 mil. kusů akcií za neoznámenou cenu). Obě akce považujeme pouze za techniku. Nicméně obvykle mají prodeje relativně významných podílů vliv na obchodování vzhledem k oznámené ceně. VIG zakončilo obchodování na 961,3 Kč (-9 % t/t) a akcie Erste Group zakončily páteční seanci na 675 Kč (-4,8 % t/t).

Z makroekonomických zpráv byl zveřejněn detail výsledku HDP za 3Q13. Česká ekonomika v 3Q klesla o 0,1 % q/q, meziroční propad se snížil na –1,3 % r/r (-1,5 % v 2Q/13), statistický úřad korigoval předchozí odhady (-0,5 % q/q; –1,6 % r/r). Jedinou výraznou růstovou položkou byly výdaje vlády (+2,6 % r/r; příspěvek k celkovému HDP +0,5 p.b.). Spotřeba domácností mezikvartálně propadla o 0,7%, ale meziročně stagnovala. Na druhou stranu pozitivně vyznívá pokračující nárůst dlouhodobé spotřeby (auta, elektronika), což naznačuje další zlepšování spotřebitelského sentimentu. Opatrnost firem při investicích se nezměnila, fixní investice meziročně klesly o 5,6 % r/r (příspěvek k celkovému HDP –1,3 p.b.), což je podobný propad jako v prvním pololetí.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo výše zmíněné Orco (-15,4 %) v reakci na výrazně slabé výsledky za 3Q13 a rozporům mezi akcionáři. Naopak největší růst zaznamenaly opětovně akcie CME (+3,8 %, 52,8 Kč). Titul nadále koriguje předešlé propady, fundamentální zpráva se na titulu neobjevila.

REKLAMA

Příští týden bude bez relativně významných zpráv a očekávání se bude přesouvat až na zasedání FEDu (18.12.). Díky tomu se budou úzce sledovat americká makrodata, která podporují spekulace na budoucí měnovou politiku FEDu. Zajímavou informací by potenciálně mohlo být schválení paní Yellen do čela FEDu, které může být reálně již v příštím týdnu. Tuto informaci bychom považovali za mírně pozitivní pro trhy. Jinak očekáváme spíše pohyb do strany bez výraznější volatility.

Z makroekonomiky budeme sledovat v Číně již o víkendu data ze zahraničního obchodu. Exporty by měly lehce vzrůst na 7 % z 5,6 % r/r, avšak importy by měly vykázat pokles na 7,0 z 7,6 %. V úterý pak bude zveřejněna průmyslová produkce, kde se očekává růst 10,1 po 10,3 % m/m. V USA budeme sledovat úterní data z maloobchodních tržeb (oček. +0,5 z +0,4 % m/m). V Německu se zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,7 z –0,9 % m/m).

Milan Lávička, analytik J&T Banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *