CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

06. 09. 2013

0 komentářů

Průmysl: Najít příznivé zprávy je stále jednodušší

 


 

Zapadání střípků do ekonomické skládačky pokračuje i s dnešními průmyslovými daty. Červencový zahraniční obchod ukázal, že se dařilo vývozu i dovozu strojů a dopravních prostředků, samotný zájem o automobily byl ale poměrně slabý s přímým negativním dopadem do výrobní aktivity. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů klesla meziročně o 2,7 % (nezachránil ji ani počet pracovních dnů) a z celkového výkonu průmyslu ukrojila čtyři desetinky. Dařilo se naopak hutní druhovýrobě, produkci strojů a pryžových a plastových výrobků. Po dlouhé šňůře meziročních propadů tentokrát vzrostla dokonce i výroba kovů.

Investiční aktivita domácích firem zůstává nejasná. V červenci se podle statistik zahraničního obchodu zlepšil dovoz strojů a dopravních prostředků (ne vždy v meziročním srovnání, ale alespoň oproti vývoji v minulých měsících), což naznačilo růst firemních investic. Domácí tržby z prodeje strojů i motorových vozidel ale klesly zhruba o 10 %, což je po červnovém téměř čtvrtinovém meziročním nárůstu nových domácích zakázek poměrně zklamání. Objem dlouhodobých úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům v červenci meziročně vzrostl o 2 %, čili rychleji než v minulých dvou měsících. Na druhou stranu je třeba říci, že v prvním čtvrtletí byla dynamika o mnoho lepší.

Jak je na tom poptávka? Nové zakázky vzrostly v červenci meziročně o 9 % za pomoci domácího i zahraničního zájmu (+10,2 %). Kupovaly se především stroje, kovodělné výrobky a motorová vozidla. Když k tomu přičteme srpnový index nákupních manažerů a budeme doufat, že lehce nepříznivý vývoj nových německých zakázek v srpnu pomine, je výhled pro český průmysl do dalších měsíců spíše pozitivní.

Ve druhém čtvrtletí našli zaměstnaní Češi v peněžence o necelých 300 Kč více než před rokem, což ale nedokázalo pokrýt růst cen. Ve výsledku si tak toho mohou koupit méně a reálně zchudli. Z hlediska makro pohledu je důležitý objem vyplacených mezd, který se oproti loňsku nezměnil.  Kupní síla celého balíku vyplacených peněz se tak snížila meziročně o celý růst inflace, čili o 1,5 %.

Státní zaměstnanci jsou na tom lépe. Nepodnikatelský sektor nabral v posledním roce přes 10 tisíc zaměstnanců (+1,6 %) a průměrná mzda vzrostla o 1,9 %. Naopak v podnikatelské sféře přišlo od druhého loňského čtvrtletí téměř 55 tisíc lidí o práci, z toho 16 tisíc ve stavebnictví. To v červenci meziročně sice vzrostlo o 0,2 % (bez sezónního očištění), nicméně stav zakázek zůstává velmi nízký a počet vydaných stavebních povolení nadále silně klesá. Vyhlídky tedy zůstávají pro toto odvětví nadále pochmurné a jediná pozitivní informace je meziroční nárůst počtu zahájených bytů o pěkných 12,6 %.

REKLAMA

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *