CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

14. 12. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Pro zemědělce byl rok 2016 extrémní. Allianz vyplatí téměř 190 milionů korun za poškozené plodiny

 


 

„Byl to kalamitní stav. Jarní mráz v tomto rozsahu a škody, které způsobil na víně, tady nebyl 10, možná 15 let,“ říká Martin Kábela, který má v Allianz zemědělské pojištění na starosti. „Původně jsme v našem kmeni odhadovali u vinařů celkovou škodu asi 45 milionů, nakonec je to 64. Na rozdíl od jiných druhů pojištění pracujeme s živými organismy, které mohou zregenerovat, nebo taky ne. Proto na všech vinicích děláme obvykle dvě až tři prohlídky od vzniku škody až do období sklizně a náš odhad průběžně upřesňujeme,“ uvádí Kábela.

To, jakou škodu živly skutečně způsobily, se tedy pojišťovna i zemědělci dozvídají ve shodnou dobu – určující je sklizeň. Aby byla pojišťovna připravena plnit své závazky, provede ale první prohlídku už krátce po vzniku škody a začne tvořit finanční rezervu. Za dva až tři měsíce následuje druhá prohlídka a upřesnění odhadu, na třetí prohlídku dojde těsně před sklizní. U zemědělských škod, které se mohou rychle vyšplhat do astronomických výšek, je tento proces nesmírně důležitý.

„Vinaři nám po dubnovém mrazu nahlásili 44 škod. V praxi to znamená třikrát obejít každou z jejich vinic a určit míru poškození. Je to velice zdlouhavé, protože škody nelze zprůměrovat. Vinice bývají v kopcích a mráz se jinak vyřádí dole, jinak v horní části vinice. Důležité je také vzít v potaz odlišnosti různých druhů odrůd, někdo jich má třeba jedenáct. Ze zkušenosti víme, že jedny si s přemrznutím poradí, jiné ho nezvládnou,“ říká Kábela.

Velmi podobný postup následuje také při škodách na ostatních obvyklých plodinách, v pojistném kmeni Allianz je kromě vinné révy výrazně zastoupena řepka, pšenice a chmel. Každá plodina je ale náchylná na jiné druhy škod, chmelnice se například dokáže sesypat jako domeček z karet, když se do ní opře vítr, u řepky a pšenice přináší velké problémy krupobití. Regenerace pak do značné míry závisí na vývoji počasí.

„Třeba u řepkových polí po krupobití letos vypadaly první prohlídky výborně, byli jsme přesvědčeni, že většina zregeneruje, ale opak byl pravdou. V době žní začalo pršet, a protože kroupy udělaly vstupní bránu pro choroby, rostliny musely během dešťů více než jindy odolávat tlaku vnějšího prostředí – rychle odumíraly a ty, které to přestály, nevyzrály nebo byly plesnivé. To byl teď plošný problém,“ vysvětluje Kábela, jak je možné, že první odhad a konečná škoda se mohou tak výrazně lišit.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Životní pojištění v hledáčku organizovaných podvodníků

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. Největší počet podvodů je tradičně zaměřeno na pojištění motorových vozidel. Vynalézavost podvodníků ale nezná mezí a proto se v poslední době stále více setkáváme s podvody v úrazovém a životním pojištění. Podvádějí klienti, poradci, lékaři i rehabilitační pracovníci. Rozšiřovat se začaly i organizované pojistné podvody. 

Text: Jana Zámečníková

19. 01. 2016

Spoluúčast na havarijním pojištění si dobře spočítejte. Škoda vás může vyjít draho

Ke každému vozidlu je dobré mít i havarijní pojištění. Jak se ale orientovat v pojistkách a jaký vliv na naše rozhodnutí bude mít spoluúčast při sjednané smlouvě? Spoluúčast na škodní události je dvojsečným nástrojem pro mnoho pojišťoven. Na jednu stranu tu máme podstatně levnější havarijní pojištění, na straně druhé ale leží nemožnost hlášení drobné škody.

Text: Jan Lukeš

27. 08. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *