CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

02. 01. 2013

0 komentářů

Poptávka po zlatě v poměru k HDP

 


 

Na 1. místě je Indie, druhé je Thajsko, třetí Hong Kong a čtvrtá Čína. Měřeno k HDP je čínská a hongkongská poptávka po zlatě v porovnání s Indií pouze čtvrtinová. Z vyspělých zemí je nejvyšší poptávka v Německu, kde je v porovnání s Čínou ani ne poloviční. Poptávka ve Spojených státech je v porovnání s Německem méně než desetinová a činí v poměru k HDP asi 3 % čínské poptávky a méně než 1 % indické.

Že na prvních místech jsou asijské země, nijak nepřekvapuje, jde o kulturní postoj ke zlatu. Zlato je tam historicky vnímáno jako nástroj uložení majetku.

Spíše překvapil ten rozdíl mezi Německem na jedné straně a Francií a Spojenými státy na straně druhé. Kdyby se poptávka po zlatě ve Spojených státech dostala na úroveň Německa, bude cena zlata zcela jinde.

Závěr? Poptávka po zlatě ve Spojených státech je zanedbatelná a značí, že zlatá bublina se ještě nerozběhla ani náhodou.

REKLAMA

Zdroj: Jan Dvořák, Proinvestory.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *