CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

12. 06. 2014

0 komentářů

Polský zlotý a maďarský forint těží z rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby

 


 

Je pravděpodobné, že banky budou aj po těchto opatřeních ECB nadále parkovat část svých zdrojů v bezpečných přístavech. A když to nejde zdarma u ECB, tak jako další poměrně bezpečná varianta se jeví státní dluhopisy jednotlivých zemí společné měnové unie, a to hlavně po slovech Maria Draghiho z léta 2012. Tehdy samotný prezident ECB finanční trhy ubezpečil, že udělá všechno pro záchranu eurozóny, čímž výrazně snížil pravděpodobnost krachu některého členského státu.

Banky si tak mohou vybrat rizikovost investice podle ratingu země.  Aktuální poptávka po těchto finančních aktivech je však natolik silná, že Irsko si ve výsledku půjčuje levněji než USA a Itálie financuje státní dluh jen o 0,1 procenta dráž než Spojené státy. Kromě jihoevropských bondů by volné finanční prostředky mohly z části zaparkovat i v středoevropských aktivech. Na takovéto kroky trhy již postupně sázejí, čímž měny těchto zemí posilují. Polský zlotý (PLN) na tyto události reaguje ročními maximy vůči euru (4,10).

Polský zlotý momentálně těží i ze zpráv, že tamní prezident B. Komorowski, guvernér centrální banky M. Belka a ministr financí M. Szczurek potvrdili, že země začne s Evropskou unii vyjednávat  o přijetí eura ihned po parlamentních volbách v roce 2015. Polské státní 10leté dluhopisy momentálně nabízejí výnos ve výši 3,527 procenta. Polská centrální banka (NBP) se podle všeho nechystá změnit úrokové sazby z aktuální úrovně 2,5 procenta. Avšak silná měna dnes netěší žádnou centrální banku, a tak rostoucí poptávka po polském zlotém může NBP přeci jenom přinutit k úvahám o snížení úrokových sazeb.

Ze záporných úrokových sazeb by mohl částečně těžit i maďarský forint. Budapešť u 10letých státních dluhopisů nabízí výnos 4,5 procenta. Nicméně jde o mnohem rizikovější investici, čemuž odpovídá i rozdílný rating zemí. Podle agentury Standard and Poor’s, Polsko nyní disponuje ratingem A- a Maďarsko BB. Česká republika s výnosem 1,653 u 10letého státního dluhopisu a intervencemi ČNB není ve srovnání s Polskem a Maďarskem velkým lákadlem pro investory.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů společnosti Bossa

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *