Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Penzijní společnosti se zbavují státních dluhopisů

Penzijní společnosti se zbavují státních dluhopisů

Státní dluhopisy nesou záporný výnos. Není proto divu, že se jich penzijní společnosti zbavují. U transformovaných fondů ale nemají moc možností jiných investic. Jak se to dotkne účastníků doplňkového penzijního spoření?

Výnosy státních dluhopisů České republiky se pohybují na historických minimech. Dluhopisy s kratší splatností nesou dokonce záporné výnosy. Dlouhodobé dluhopisy sice nějaký výnos přináší, ale dlouhodobě se při inflačním cíli České národní banky (ČNB) nevyplatí. Reálné zhodnocení nepřinesou. Penzijní společnosti se proto českých státních dluhopisů zbavují.

Nejvíce se výprodeje penzijních společností projevily u účastnických fondů. Zatímco koncem roku 2015 jich měly v portfoliích 54,14 %, což představovalo více než polovinu investovaných prostředků, již koncem třetího čtvrtletí 2016 čítaly státní dluhopisy jen 32,54 %, tedy necelou třetinu investovaných peněz. Transformované fondy české státní dluhopisy ve stejném období naopak dokupovaly. Z 69,12 % se jejich podíl v portfoliích zvýšil na 72,44 %.

Výnosy 10letých státních dluhopisů

Ani výnosy 10letých státních dluhopisů nejsou nijak zářné. Pokud je penzijní společnost zařadí do svého portfolia, může očekávat minimální výnos, zpravidla pod inflací. Koncem září 2017 dosáhly historicky nejnižších hodnot 0,25 %, ovšem i nejvyšší loňské výnosy na úrovni 0,62 % z konce ledna 2017 jsou hluboko pod inflačním cílem České národní banky (ČNB) na úrovni 2 % s rozmezím od 1 % do 3 %.

Penzijní společnost může dluhopisy v určité míře účtovat tzv. do splatnosti. To znamená, že je zaúčtuje při nákupu a nepřeceňuje jejich hodnotu na základě tržní ceny. Tyto dluhopisy následně drží celou dobu až do splatnosti – a inkasuje výnos, s jakým dluhopisy zakoupila. V tomto případě i jen 0,25 % ročně po dobu 10 let.

„Do splatnosti“ může dluhopisy účtovat jen v určité míře. Zbytek musí oceňovat v tržních cenách. Pokud ovšem výnosy vzrostou, tržní cena dluhopisů klesá… a penzijní společnost účtuje ztrátu. U transformovaných fondů by ji ovšem musel akcionář (majitel penzijní společnosti) uhradit z vlastních zdrojů. Proto se bude snažit řídit investice tak, aby zůstaly výnosy kladné.

Penzijní společnosti do transformovaných fondů ovšem nemusí nakupovat 10leté dluhopisy. Na trhu je možné získat např. dluhopisy s plovoucím výnosem, jejichž výnos se pohybuje kolem nuly, ale má perspektivu budoucího růstu s růstem úrokových sazeb. Nehrozí ani pokles jeho ceny v okamžiku růstu úroků.

Kam investují účastnické fondy

Účastnické fondy investují podle jejich rizikovosti do nejrůznějších aktiv od běžných účtů po akcie a alternativní investice. V agregované podobě se po snížení investic do českých státních dluhopisů více orientovaly na jiná aktiva. Nelze ale říci, že by se zaměřily jen na rizikovější aktiva.

Z bezpečných, ale méně výnosných aktiv narostly investice do běžných účtů a termínovaných vkladů (ze 17,61 % na 23,48 %). Na druhou klesly i investice do dluhopisů zemí OECD a MFI (z 15,21 % na 13,33 %). A narostly ostatní dluhopisy (z 12,27 % na 16,55 %).

K významnějšímu pohybu došlo ale i u rizikovějších aktiv. Penzijní společnosti do svých účastnických fondů dokoupily akcie (z 8,77 % na 12,16 %). A došlo k navýšení i podílových listů podílových fondů (z 1,22 % na 1,76 %).

Pozitivní zprávou účastnických fondů též je, že za první tři čtvrtletí loňského roku navýšily vlastní kapitál o více než 56 %. Částečně se jedná o nové vklady účastníků a částečně o přechody z transformovaných fondů. Z nich odešlo (buď se nechalo vyplatit, nebo přestoupilo do účastnických fondů) 214 294 účastníků. Přesto vklady v transformovaných fondech stouply o více než 5 % na 357,4 mld. Kč.

Anketa

Penzijní společnosti se zbavují státních dluhopisů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Penze

Petr Gola | 02.02.2017 00:00 Předčasný důchod může snížit penzi až o třetinu

Lidé mající řádný důchodový věk vyšší než 63 let mohou odejít do předčasného důchodu již v 60 letech. Občané s vyššími příjmy však mají v takovém případě státní důchod nižší o třetinu oproti případu, kdy by odešli do řádného důchodu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.01.2017 00:00 Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 10.01.2017 00:00 Penzijní společnosti se zbavují státních dluhopisů

Státní dluhopisy nesou záporný výnos. Není proto divu, že se jich penzijní společnosti zbavují. U transformovaných fondů ale nemají moc možností jiných investic. Jak se to dotkne účastníků doplňkového penzijního spoření? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Gola | 05.01.2017 00:00 Vdovských důchodů se vyplácí rok od roku méně

Legislativa pro přiznání vdovského důchodu se v posledních letech zpřísnila, a proto každoročně klesá počet vyplácených vdovských důchodů. Tento trend bude v budoucnu pokračovat. Živitelé rodiny by měli mít vlastní komerční zajištění, aby se rodina nedostala do finančních problémů v případě úmrtí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Gola | 29.12.2016 00:00 Pokles příjmů v předdůchodovém věku

Státní důchod závisí na průměrné mzdě za odpracované roky a získané době pojištění. Jak však ovlivní výši státního důchodu významný propad příjmů v předdůchodovém věku? Není lepší odejít pro lidi s vysokými příjmy do předčasného důchodu?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 04.01.2017 21:57Další články »

Krátké zprávy z Penze

21.02.2017 11:57 Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky

Píšeme na Investujeme.sk: „Druhý pilier nebol nikdy konštruovaný s cieľom, aby sa budúci seniori utápali v peniazoch. Jeho úlohou nikdy nebolo zabezpečiť rozprávkovo vysoké dôchodky. Cieľom bolo zaviesť do systému prvok kapitalizácie a jedinou hlavnou ambíciou bolo zabezpečiť, aby aj v budúcnosti bolo dôchodky z čoho vyplácať,“ uvádza jeden zo spoluautorov dôchodkovej reformy Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.02.2017 17:11 Na důchod si spoří méně lidí než v roce 2015

Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci loňského roku spořilo na penzi se státním příspěvkem 4,536 milionu lidí. Počet účastníků se tak oproti konci roku 2015 snížil o 107 tisíc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 13:15 Účastníci druhého pilíře neprojevili zájem o 186 milionů korun

84 tisíc účastníků druhého důchodového pilíře mělo do konce září 2016 říci, kam chtějí svůj naspořený kapitál převést. Výsledek byl překvapivý. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 11:54 K dobrému dôchodku je potrebná zodpovednosť a iniciatíva

Píšeme na Investujeme.sk: Slováci ešte nie sú od mladosti zvyknutí sporiť na dôchodok, no zároveň sa radíme ku krajinám, ktoré výrazne rýchlo starnú. Kombinácia týchto dvoch parametrov neveští príliš ružovú budúcnosť. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.01.2017 14:49 Přebytek rozpočtu jako rezerva na důchody?

Ministryně práce Michaela Marksová chce navrhnout, aby přebytek státního rozpočtu z roku 2016 ve výši 62 miliard korun sloužil jako rezerva na důchody. Uspořené peníze by byly použity na výplatu a valorizaci důchodů v příštích letech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1337)
 Celkem hlasovalo 1503 čtenářů

banner-300-300