Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat?

Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat?

Češi jsou proslulí nízkou finanční gramotností. Tolik alespoň tvrdí oficiální čísla MF ČR a OECD. Všechno ale nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá.

Pro obyvatele České republiky jsou peníze nejvíce důležité (76 %) ze 14 zemí zapojených do průzkumu Tilburg University ve spolupráci s pojišťovací a finanční skupinou NN. Více důležité nejsou ani pro obyvatele Lucemburska (74 %), které finanční sektor přivedl do ekonomických výšin a pozvedl je mezi nejbohatší zemi světa (v poměru na obyvatele).

Peníze jsou podle průzkumu důležitější pro obyvatele postkomunistických států než pro lidi ze západní a jižní Evropy či Turecka. Přesto i pro ně peníze hrají významnou roli.

Z průzkumu vyplývá též jedna zajímavá skutečnost odporující např. oficiálním výsledkům průzkumu finanční gramotnosti pořádanému pro MF ČR a OECD. Téměř dvě třetiny (64 %) lidí v ČR má představu o svých finančních cílech a potřebných produktech, 84 % ví, jaký je zůstatek jejich bankovních účtů (tím se ČR řadí na třetí příčku mezi sledovanými zeměmi) a 82 % dotázaných si hledá informace o finančních produktech, což je více než průměr (73 %).

Výsledky by naznačovaly, že je v České republice pouze malý prostor pro misselling finančních produktů. Pokud si jen 16 % obyvatel nedohledává informace o finančních produktech, pro nabídku podvodných a nevhodných produktů by neměl být příliš významný prostor. Problém ovšem může stát v nízkém sebevědomí. Pouze mírně nad polovinu dotázaných (56 %) dělá finanční rozhodnutí sama bez ohledu na názor okolí. Jinými slovy: téměř polovina lidí se při finančních rozhodnutích nechá ovlivnit – a to nemusí být vždy ku prospěchu věci. V tomto aspektu je horší jen Turecko (55 %), Španělsko (49 %) a Itálie (48 %). Shodou okolností všechno jsou to země, které jsou dnes v potížích.

Češi jsou navíc podle průzkumu skutečně odpovědní – alespoň se tedy za zodpovědné vydávají. Na tvrzení „Rád utrácím, žiji dneškem a užívám si“ pozitivně odpověděla méně než čtvrtina českých respondentů. To je nejméně ze všech testovaných zemích. Na opačném konci je v mnoha ohledech západním zemím vymykající se Lucembursko (53 %). A co víc, Češi spolu se Slováky jsou na prvních dvou příčkách (83 %) v tvrzení „Obvykle mám na své výdaje a platím všechny své účty včas“.

Výborné postavení obyvatel České republiky ve srovnání s ostatními zeměmi může být pochopitelně dáno volnou formulací tvrzení. „Obvykle“ může pro někoho znamenat, že jednou či dvakrát za život selhal a zaplatil později, pro jiného odložení platby či dvou měsíčně, protože většinu (ostatní) včas skutečně zaplatí. Stejně tak rozdíl může být ve „svých výdajích“, kdy pro někoho tento termín může znamenat základní životní výdaje na bydlení, jídlo a dopravu do zaměstnání, pro jiného i luxusní každoroční dovolenou a stravování v lepších restauracích. I přesto jsou výsledky Čechů výborné.

V průzkumu se projevila i „stará, dobrá“ závist. Pokud porovnávají svou finanční situaci se svým okolím, celkem 37 % (společně s Řeckem hned za Polskem a Maďarskem (40 %)) se domnívá, že jsou na tom hůř. Navíc 49 % lidí považuje svůj příjem za nižší, než jaký příjem má většina lidí v jejich okolí.

Profesor Fred van Raaij v rámci projektu sestavil model, podle něhož určil, jaký podíl lidí v jednotlivých zemích má reálnou kontrolu nad svou finanční budoucností a kolik má i stejný pocit. A i v reálné kontrole si Češi (89 %) nestojí špatně a zařadili se po bok západoevropských sousedů. Přesto jen 79 % Čechů reálnou kontrolu i cítí.

Graf 1: Reálná kontrola nad svou finanční budoucností

realna-kontrola-nad-financni-budoucnosti

Zdroj: NN

Fred van Raaij následně rozdělil respondenty do čtyř skupin:

  • Pragmatici – mají reálnou kontrolu i pocit reálné kontroly
  • Pohádkáři – nemají reálnou kontrolu, ale mají pocit reálné kontroly
  • Přežívači – nemají reálnou kontrolu ani její pocit
  • Pochybovači – mají reálnou kontrolu, ale nemají pocit reálné kontroly

Ze zkoumaných zemí je nejvíce pragmatiků v Holandsku (51,2 %), ovšem ani Česká republika (44,2 %) na tom není špatně a umístila se dokonce na 4. příčce. Naopak nezodpovědných přežívačů je v Česku jen 28,4 %, což je 4. nejnižší umístění.

finanční gramotností to tak v Česku nemusí být tak špatné, jak se někdy zdá.

Anketa

Sami sebe byste zařadili mezi:

Pragmatiky. (10)
 
Pohádkáře. (1)
 
Přežívače. (2)
 
Pochybovače. (1)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Finanční poradenství

Jana Zámečníková | 24.01.2017 00:00 Česká spořitelna a Fincentrum řeší spory

Česká spořitelna se bez varování rozhodla ukončit spolupráci s finančně-poradenskou společností Fincentrum a podat na ni žalobu. Zpráva o ukončení jedenáctileté spolupráce Fincentrum překvapila a považuje ji za velmi nekorektní. Celá zpráva »

Komentářů: 6 / 6 Poslední komentář: 24.01.2017 19:31

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 5 / 5 Poslední komentář: 21.01.2017 15:16

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 12.01.2017 22:20

Petr Zámečník | 30.12.2016 00:00 Rok 2016: Legislativní zemětřesení a pohyby v poradenských sítích

Letošní rok byl v oblasti finančního poradenství… přelomový. Mnohaletá bitva o regulaci provizí vyvrcholila v 5leté storno, politické snahy o ochranu klienta v zákonu o úvěru si klient zaplatí a dokument Jakuba Charváta „Rada nad zlato“ způsobil masivní migraci poradců OVB. Celá zpráva »

Komentářů: 19 / 19 Poslední komentář: 07.01.2017 12:34Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

23.01.2017 13:49 Česká spořitelna ukončuje spolupráci s Fincentrem a podává žalobu

Česká spořitelna se rozhodla rozvázat spolupráci s finančně poradenskou společností Fincentrum a současně na ni podává žalobu za údajně neoprávněné využívání značek Premier a Moje zdravé finance ze strany Fincentra. Společnost Fincentrum nemá v tuto chvíli informace o žádné žalobě ze strany České spořitelny. Na dnešní odpoledne byla naplánována schůzka, kde měla probíhat jednání o další spolupráci. Celá zpráva »

Komentářů: 5 / 5 Poslední komentář: 23.01.2017 21:19

23.01.2017 11:53 Spor o nevyplatené sprostredkovateľské provízie stále nekončí

Píšeme na Investujeme.sk: Spor spoločnosti Slovdan s finančno-sprostredkovateľskou spoločnosťou AFS SK (neskôr Salve Group) o nevyplatené provízie sa ťahá už desať rokov. Pokusy o mimosúdne vyrovnanie stroskotali a spor skončil na súde. Ústavný súd sa síce postavil na stranu Salve, napriek tomu kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 17:20 ECB pod rostoucím politickým tlakem

V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů – měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 16:05 Opustí Británie jednotný evropský trh?

Britská média spekulují o možnosti, že by Británie opustila jednotný evropský trh a celní unii. Je možné, že by se tak stalo, pokud by Brusel omezil přístup Spojeného království k unijnímu trhu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 15:05 Sílící koruna zdražuje kurzové zajištění

Firmy vyvážející za hranice projevují stále větší zájem pojistit hodnotu budoucích obchodů. Zajištění proti prudkým výkyvům kurzu však značně zdražilo. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 5 / 5 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »