Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat?

Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat?

Češi jsou proslulí nízkou finanční gramotností. Tolik alespoň tvrdí oficiální čísla MF ČR a OECD. Všechno ale nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá.

Pro obyvatele České republiky jsou peníze nejvíce důležité (76 %) ze 14 zemí zapojených do průzkumu Tilburg University ve spolupráci s pojišťovací a finanční skupinou NN. Více důležité nejsou ani pro obyvatele Lucemburska (74 %), které finanční sektor přivedl do ekonomických výšin a pozvedl je mezi nejbohatší zemi světa (v poměru na obyvatele).

Peníze jsou podle průzkumu důležitější pro obyvatele postkomunistických států než pro lidi ze západní a jižní Evropy či Turecka. Přesto i pro ně peníze hrají významnou roli.

Z průzkumu vyplývá též jedna zajímavá skutečnost odporující např. oficiálním výsledkům průzkumu finanční gramotnosti pořádanému pro MF ČR a OECD. Téměř dvě třetiny (64 %) lidí v ČR má představu o svých finančních cílech a potřebných produktech, 84 % ví, jaký je zůstatek jejich bankovních účtů (tím se ČR řadí na třetí příčku mezi sledovanými zeměmi) a 82 % dotázaných si hledá informace o finančních produktech, což je více než průměr (73 %).

Výsledky by naznačovaly, že je v České republice pouze malý prostor pro misselling finančních produktů. Pokud si jen 16 % obyvatel nedohledává informace o finančních produktech, pro nabídku podvodných a nevhodných produktů by neměl být příliš významný prostor. Problém ovšem může stát v nízkém sebevědomí. Pouze mírně nad polovinu dotázaných (56 %) dělá finanční rozhodnutí sama bez ohledu na názor okolí. Jinými slovy: téměř polovina lidí se při finančních rozhodnutích nechá ovlivnit – a to nemusí být vždy ku prospěchu věci. V tomto aspektu je horší jen Turecko (55 %), Španělsko (49 %) a Itálie (48 %). Shodou okolností všechno jsou to země, které jsou dnes v potížích.

Češi jsou navíc podle průzkumu skutečně odpovědní – alespoň se tedy za zodpovědné vydávají. Na tvrzení „Rád utrácím, žiji dneškem a užívám si“ pozitivně odpověděla méně než čtvrtina českých respondentů. To je nejméně ze všech testovaných zemích. Na opačném konci je v mnoha ohledech západním zemím vymykající se Lucembursko (53 %). A co víc, Češi spolu se Slováky jsou na prvních dvou příčkách (83 %) v tvrzení „Obvykle mám na své výdaje a platím všechny své účty včas“.

Výborné postavení obyvatel České republiky ve srovnání s ostatními zeměmi může být pochopitelně dáno volnou formulací tvrzení. „Obvykle“ může pro někoho znamenat, že jednou či dvakrát za život selhal a zaplatil později, pro jiného odložení platby či dvou měsíčně, protože většinu (ostatní) včas skutečně zaplatí. Stejně tak rozdíl může být ve „svých výdajích“, kdy pro někoho tento termín může znamenat základní životní výdaje na bydlení, jídlo a dopravu do zaměstnání, pro jiného i luxusní každoroční dovolenou a stravování v lepších restauracích. I přesto jsou výsledky Čechů výborné.

V průzkumu se projevila i „stará, dobrá“ závist. Pokud porovnávají svou finanční situaci se svým okolím, celkem 37 % (společně s Řeckem hned za Polskem a Maďarskem (40 %)) se domnívá, že jsou na tom hůř. Navíc 49 % lidí považuje svůj příjem za nižší, než jaký příjem má většina lidí v jejich okolí.

Profesor Fred van Raaij v rámci projektu sestavil model, podle něhož určil, jaký podíl lidí v jednotlivých zemích má reálnou kontrolu nad svou finanční budoucností a kolik má i stejný pocit. A i v reálné kontrole si Češi (89 %) nestojí špatně a zařadili se po bok západoevropských sousedů. Přesto jen 79 % Čechů reálnou kontrolu i cítí.

Graf 1: Reálná kontrola nad svou finanční budoucností

realna-kontrola-nad-financni-budoucnosti

Zdroj: NN

Fred van Raaij následně rozdělil respondenty do čtyř skupin:

  • Pragmatici – mají reálnou kontrolu i pocit reálné kontroly
  • Pohádkáři – nemají reálnou kontrolu, ale mají pocit reálné kontroly
  • Přežívači – nemají reálnou kontrolu ani její pocit
  • Pochybovači – mají reálnou kontrolu, ale nemají pocit reálné kontroly

Ze zkoumaných zemí je nejvíce pragmatiků v Holandsku (51,2 %), ovšem ani Česká republika (44,2 %) na tom není špatně a umístila se dokonce na 4. příčce. Naopak nezodpovědných přežívačů je v Česku jen 28,4 %, což je 4. nejnižší umístění.

finanční gramotností to tak v Česku nemusí být tak špatné, jak se někdy zdá.

Anketa

Sami sebe byste zařadili mezi:

Pragmatiky. (10)
 
Pohádkáře. (1)
 
Přežívače. (2)
 
Pochybovače. (1)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Finanční poradenství

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 18.02.2017 11:34

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

21.02.2017 13:24 Tomáš Prouza by měl usednout v čele ministerstva průmyslu

Státní tajemník pro evropské záležitosti a zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza by měl nastoupit na místo odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V čele ministerstva nepotřebuje bezpečnostní prověrku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.02.2017 13:16 Členové USF a AFIZ sjednali finanční produkty za více než 25 miliard korun

Finanční zprostředkovatelé a poradci USF ČR a AFIZ sjednali ve čtvrtém čtvrtletí 2016 finanční produkty za více než 25 miliard korun. Objem sjednaných produktů vzrostl oproti třetímu čtvrtletí o šest miliard korun. Naopak se snížil počet nově obsloužených klientů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 13:18 Pavel Tykač koupil tříprocentní podíl O2

Belviport Trading finančníka Pavla Tykače odkoupil tříprocentní podíl ve společnosti O2. Prodej je údajně pouze jednorázovou záležitostí a PPF neplánuje prodej dalších akcií. „Nic se tedy nemění na skutečnosti, že O2 je pro skupinu PPF dlouhodobou finanční investicí,“ uvedla společnost PPF. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 09:00 Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

Píšeme na Hypoindex.cz: Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 14:38 Johny Depp u soudu bojuje se svými finančními poradci

Slavný hollywoodský herec Johny Depp podal žalobu na své bývalé finanční poradce. Údajně kvůli nim přišel o neadekvátní finanční částku. Finanční poradci ovšem neváhali a podali protižalobu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1318)
 Celkem hlasovalo 1481 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »