CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

05. 01. 2017

0 komentářů

Ohlédnutí za uplynulým a výhled do nového roku

 


 

V letošním roce se moci chopí nově zvolený americký prezident Donald Trump. Scénář, který si řada investorů ještě před pár týdny nepřipouštěla…

Na jaře se očekává „tvrdý“ brexit – aktivace článku 50 a vyjednávání o následných vztazích Velké Británie s EU i zbytkem světa.

Evropu čeká řada voleb: Francii prezidentské, Itálii po neúspěšném referendu a pádu Renziho vlády předčasné parlamentní, Němci zase rozhodnou, zda opět dají zelenou politice kancléřky Merkelové nebo jí vystaví stopku.

Evropská centrální banka pak bude zřejmě i nadále pokračovat v kvantitativním uvolňování.

To je výčet jen některých událostí, které jsou plánované a trhy se na ně tudíž umějí připravit. Pak jsou tu ovšem ještě nečekané události, které mají často ještě mnohem větší globální vliv.

REKLAMA

Co ovlivnilo loni ceny kovů?

–       Začátek roku 2016 přinesl na burzovní půdu paniku. Způsobily ji čínské trhy, které po otevření dramaticky ztrácely. Tyto turbulence a propady měly vliv i na evropské a americké akcie, které začaly oslabovat. Kovy započaly svůj růstový rok.

–       Excelentní start roku 2016 ohlásila americká mincovna. Ta musela ukončit prodej stříbrných mincí American Eagle hned v prvním lednovém pondělí – jako důvod uvedla, že pro velký zájem nebude možné uspokojit enormní poptávku po fyzickém zlatě a stříbře. Hned v prvním týdnu nastavila mincovna alokaci na 4 miliony uncí, což představuje zhruba čtyřnásobek produkce v posledních pěti měsících roku 2015. Společnost rovněž uvedla, že více než polovina týdenního přídělu stříbra byla prodána právě v prvním lednovém pondělí roku 2016. V řeči čísel to jsou 2,76 mil. uncí stříbra, což je polovina z 5,53 mil. uncí, prodaných za celý leden roku 2015. Rovněž první den prodeje zlatých mincí American Eagle byl bezprecedentní. Celkem činil 60 000 uncí, což odpovídá zhruba 75 % z 81 000 uncí, které byly prodány v lednu 2015.

–       Pokračoval nový trend, kdy centrální banky nakupovaly fyzické zlato. Jedním z důvodů byly nastupující obavy západních bank. Před zhroucením bankovního systému v USA v roce 2008 byly roční čisté zásoby fyzického zlata zanedbatelné. Nicméně současná situace se změnila a myšlení centrálních bank se obrátilo o 180 stupňů – nyní jsou již čistými příjemci zlata. A vedou východní státy: podle Světové rady pro zlato zvýšilo Rusko v prvním čtvrtletí roku 2016 své zlaté rezervy o 45,8 tun, což je o 52 % více než ve stejném období předešlý rok. Čína pak od ledna do března roku 2016 nakoupila 35,1 tun.

REKLAMA

–       Páteční ráno 25. června 2016 přineslo studenou sprchu pro trhy, libru, ropu i akcie. Britové dali sbohem EU a vyslovili se pro brexit. Z této situace naopak velmi těžilo zlato. Jeho cena se po této události dostala až nad 1 362 $.

–       Listopad 2016 přinesl na globální scénu velkou změnu: Amerika se přebarvila do rudé barvy. Dá se říci, že tyto volby mají podobný scénář jako referendum o brexitu. Nikdo nepředpokládal, že by k tomuto mohlo dojít, ale stalo se. Na zvolení Trumpa reagoval celý svět. Akciové trhy zažívaly krátkodobý propad, klesl dolar i mexické peso. Opačným směrem se ale okamžitě vydalo zlato, které zaznamenalo vzestup o 5 procent a dostalo se k úrovni 1 338 dolarů za unci, což bylo nejvíc za posledních 6 týdnů. Aktuálně se pohybuje kolem 1 306 dolarů za unci. K nárůstu došlo také u stříbra a platiny.

–       V prosinci 2016 americká centrální banka opět po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, tedy do pásma 0,50 až 0,75 %. Opět avizovala, že v roce 2017 bude zvyšovat sazbu mnohem rychleji, nicméně podobně tomu bylo i na konci roku 2015 a celý následující rok se již sazby nezvyšovaly. V tomto období jsme byli svědky výrazného posílení dolaru, přibližování parity eura s dolarem a poklesu ceny zlata a stříbra.

Události a vývoj v loňském roce přinesly velkou volatilitu na trh s drahými kovy. V úvodu roku se zlato odrazilo od hodnot nižších než 1 050 dolarů a v průběhu roku vystoupalo až nad 1 370 dolarů. Také u stříbra jsme byli svědky vysokého růstu – od 14 až nad 20 dolarů za unci. Konec loňského roku završily tyto kovy svou pouť na hodnotách cca 1 160 $ resp. 16,20 $.

Můžeme tedy říci, že loňský rok byl rokem růstovým, určitým počátkem nového býčího trendu, který by měl v dalších letech i nadále pokračovat. Rizika, nejistoty, problémy světových ekonomik, zadlužování, potíže předních světových bank a celého bankovního systému pořád přetrvávají. Namísto řešení neustále kumulují a vytvářejí živnou půdu pro další růst cen drahých kovů.

Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *