CZK/€ 25.235 -0,36%

CZK/$ 23.713 -0,23%

CZK/£ 29.534 -0,43%

CZK/CHF 25.979 -0,25%

21. 05. 2012

0 komentářů

Nové znalosti ze sdílení inovačních řešení

 


 

Toto první meziregionální setkání o inovacích je sponzorováno MENA a ECA regiony Světové banky a Institutem Světové banky ve spolupráci s CzechInvestem a Korean Development Institute School (KDIS). Diskuze se budou soustředit na souvislost mezi inovační politikou, tvorbou pracovních míst, podnikáním a rolí univerzit v komercializaci technologií. Setkání přináší účastníkům z regionu MENA příležitost seznámit se se zkušenostmi zemí ECA ve vytváření a zavádění úspěšných inovačních politik.

Inovace jsou kritickým prvkem ekonomického růstu, to platí pro každou zemi,“ řekl Janamitra Devan, Vice President pro rozvoj finančního a soukromého sektoru Světové banky. „Důkazy ukazují, že průměrně na celém světě, je polovina dlouhodobého růstu země způsobena inovacemi a technologickými zlepšeními. Neexistuje však univerzální přístup k inovacím. Každá země musí svůj přístup k tvorbě inovační politiky přizpůsobit svým podmínkám.“ Tato výměna zkušeností podpoří komunikaci mezi regiony, která přispěje k identifikování nejlepších postupů k formulování a zavádění inovační politiky, ušité na míru každé zemi.

Na konferenci budou prezentovány zkušenosti zemí ECA a účastníci budou poté diskutovat o tom, jak se mohou regiony ECA a MENA stát pionýry nových dimenzí „ekonomiky znalostí“ a inkubátory nových postupů. Růst a inovace založené na znalostech získávají v regionu ECA na důležitosti. Místní země začínají zhodnocovat svůj lidský kapitál k rozvoji ekonomiky.

Jako příklad mohou sloužit bratři Boskovicové. Jejich společnost BANKO, sídlící v chorvatském Splitu, navrhuje a vyrábí pneumatické brusky ve spolupráci s Univerzitou Záhřeb. Tyto brusky, používané především v lodním průmyslu, jsou kvalitnější než alternativní produkty a přinášejí úsporu až půl milionu Eur na jednu loď. Dosud společnost uzavřela přes 150 kontraktů se zákazníky z Nizozemí, Německa, Ruska a Ukrajiny.

“Aby se podařilo úspěšně využít inovativního potenciálu v zemích střední Evropy a středního Východu, musí být inovační politiky chytřjší,“ řekl Gerardo Corrochano, ředitel Rozvoje soukromého a finančního sektoru ECA regionu Světové banky. „Především veřejné výdaje musí být lépe zaměřeny a systematicky vyhodnocovány, aby vláda mohla neustále upravovat politiku podle potřeb růstu země.“

REKLAMA

Země regionů MENA a ECA přehodnocují svůj přístup k růstu a konkurenceschopnosti směrem k aktivnější vládní podpoře oborů s vyšší přidanou hodnotou a služeb, a to prostřednictvím získávání nových technologií, inovací a programů pro podporu podnikání.

Země regionu MENA projevily zájem o to, poučit se z dynamických ekonomik ECA a jejich transformace v posledních dvou dekádách. Inovační politiky v regionu MENA nejsou tak propracované. Žádná ze zemí zde neprokázala tak výraznou technologickou dynamiku a ekonomickou transformaci, jakou můžeme vidět v některých rychle rostoucích zemích regionu ECA. V zemích MENA je například průměrně registrováno šestkrát méně firem na 1000 obyvatel než v zemích OECD a méně než třetina ve srovnání s ECA:

Světová banka očekává, že poptávka po meziregionálním dialogu a partnerství v inovační politice a podnikání poroste a že sítě a komunity pro sdílení znalostí a zkušeností budou i nadále stoupat.

“Ve světle arabského jara v MENA regionu a silné potřeby vytvářet pracovní místa pro mladé Araby – stejně tak jako potřeby vytvářet více pracovních příležitostí především pro ženy – je větší inovativnost a konkurenceschopnost vnímána jako kritický prvek pro splnění klíčových sociálních a ekonomických ukazatelů regionu, řekl Loic Chiquier, Oborový ředitel pro finance a soukromý sektor, MENA Region, World Bank.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daně rostou, ekonomika stagnuje… Jak z toho ven?

Dluhová krize v Evropě je v plném proudu. Politici a centrální banky se předhánějí ve vymýšlení nástrojů, které jim mají pomoci dostat dluhovou krizi pod kontrolu. Ale přes vznik různých stabilizačních fondů či několik kol kvantitativního uvolňování se jim to stále nepovedlo.

Text: Šimon Finemon

13. 06. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *