CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

Nenechte za sebe platit pojistné. Je to podvod

 


 

Českou republikou obcházejí mladíci nabízející uzavření pojistné smlouvy. Pojištěný ale nemá zaplatit žádné pojistné. Při současném uzavření „sponzorské smlouvy“ za něj bude sponzor platit veškeré pojistné. Nadšení mladí prodejci přitom nejsou registrovaní u České národní banky jako pojišťovací zprostředkovatelé.

Sponzorská smlouva je uzavírána mezi společností M Property business group Ltd. registrovanou v daňovém ráji Seychelles. Ta se ve smlouvě zavazuje „platit měsíčně částku, která je shodná s výší pojistného“. Proč se jedná o podvod a jak může fungovat?

Společnost  M Property business group není registrovaná u České národní banky jako pojišťovací makléř ani jako pojišťovací agent. Není u ní registrována vůbec, stejně jako její obchodní zástupci. Společnost má internetové stránky mproperty.eu, na nich ale není žádný kontakt ani bližší informace, pouze vstup do informačního systému společnosti pod heslem.

Kromě absence povolení jsou podezřelé i další okolnosti. Např. ta základní: Odkud peníze na „sponzoring“ společnost bere? Jednou z odpovědí může být „z provizí od pojišťovny“. Redakce má sice k dispozici „Sponzorskou smlouvu“, „Smlouvu o spolupráci“ a „Obchodní podmínky ke Smlouvě o spolupráci“, nepodařilo se ale zatím zajistit žádnou pojistnou smlouvu.

Pokud v podvodu pojistná smlouva existuje, s největší pravděpodobností se nejedná o smlouvu s žádnou pojišťovnou působící v České republice. České pojišťovny jsou dozorovány Českou národní bankou a není myslitelné, že by přijali smlouvu zprostředkovanou neregistrovaným subjektem. Pokud by si „sponzorovaný klient“ vytvořil smlouvu sám, nevyplatila by provizi. Mohlo by se tak jednat o pojišťovnu registrovanou mimo Českou republiku, případně mimo Evropskou unii.

REKLAMA

Nějaká pojišťovna ovšem v celém podvodu figurovat ale musí. Jinak by nebylo z čeho vyplácet pojistné a provizi za zprostředkování pojištění. Podle našich informací nadšení mladíci nabízející pojištění se sponzorskou smlouvou obdrží 2000 Kč za každého zákazníka. Bez pojišťovny, která v celém případu bude figurovat jako poškozená, by se celý podvod zhroutil.

Jednou z alternativ je, že M Property business group využívá ke zprostředkování pojištění jiného finančního zprostředkovatele. Takto v České republice působila svého času např. Ertrag & Sicherheit, která působila na zprostředkovatelské licenci rakouské společnosti JUNG, DMS & Cie. GmbH, která v Česku podnikala na základě přeshraničního pasu.

Peníze se do „systému“ dostávají formou zálohových provizí. Za zprostředkování smlouvy může společnost inkasovat od pojišťovny až dvojnásobek ročního pojistného. Má tak dostatek peněz na výplatu provize i několik měsíců plateb pojistného za klienta. Provizi musí vracet (či částečně vracet), pokud bude smlouva zrušena do dvou let. Bude-li ale příliv peněz dostatečně rychlý, může se rozplynout dříve, než budou smlouvy masivně padat. „Sponzorský dar“ již nebude placen a klientům zbydou uzavřené pojistné smlouvy.

Klienti, kteří se nechají do podvodu zatáhnout, ovšem také utrpí nemalou ztrátu. Jakmile společnost přestane platit „sponzorský dar“, budou pojišťovny nadále vymáhat pojistné. Pojistky takto uzavírané přitom s největší pravděpodobností budou vysoce nevýhodné a drahé, nemluvě o špatném nastavení (zpravidla takovéto podvodné systémy mají smlouvy naprosto bez krytí rizika). Pojišťovna může pojistné vymáhat i soudně.

Podvedený klient se navíc ani nemusí včas dozvědět, že je v prodlení s placením pojistného. Ve sponzorské smlouvě je sice uvedeno, že „sponzorské platby budou placeny v hotovosti vždy 5 dní před splátkou pojistného pro daný měsíc“, ovšem podle našich informací je vše řešeno poštovními poukázkami. Na účet pojišťovny tak mohou peníze dojít jménem pojištěného, aniž by je osobně odeslal. Jakmile „sponzor“ přestane poukázky platit, pojištěný se stává neplatičem.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Michal D.

    1 září, 2014

    Zastropování provizí u životního pojištění a jejich postupná výplata po dobu 5-ti let, jedině tak si podobná letadla pojišťovací a finanční poradci rozmyslí. Doufám, že to v připravované novele zákona 38 podaří prosadit !!!

    Odpovědět

  • Radek

    1 září, 2014

    S cenovou regulací nesouhlasím. Ta nikdy nevede k ničemu dobrému.

    Odpovědět

  • 1 září, 2014

    Tohle navrhuje jenom tele, který tento obor vůbec nezná.

    Takové opatření totiž nebude mít žádný vliv na nepoctivce, naivky a zoufalce – to jsou přesně ty skupiny, které dělají největší bordel. Ti se prostě oborem mihnou, něco vydělají (je jim jedno kolik, furt to bude víc než na pokladně hypermarketu) a zase zmizí. Protože ani nemají v plánu v něm setrvávat.

    První problém pojištění je ten, že ho chce/potřebuje málokdo. Mluvím o rozumném pojištění za slušné pojistné, nikoli ty třistovkové blitky. Navíc potenciálních kupců ubývá, což potvrzuje i http://www.pe­nize.cz/zivot­ni-pojisteni/289462-martin-rotkovsky-o-zivotnim-pojisteni-dochazeji-klienti

    Co s tím, ptaly si pojišťovny? A ejhle, „spořicí“ životní pojištění bylo na světě.

    Odpovědět

  • Jáchym Bierhanzl

    1 září, 2014

    Ano milé pane Já. A nyní přijde spolu s novelou zákona (firemní benefity_IŽP_zdra­votní a sociální)nová éra takového lepšího spoření. Paní ministryně z MPSV a paní náměstkyně z MF budou hrdě usínat s dobrým pocitem nad zalátanou dírečkou ve státním rozpočtu nebo čertví kde.Pojišťovny přijdou s novou spořící kampaní a nakonec dostanou přesně ty peníze, o které díky zpackané penzijní reformě přišly jejich sestry, matky a jiní sourozenci. Nakonec jim to posvětí právě ty levicové strany, které pohřbily úspěšně penzijní reformu (viz. nedělní pan Moravec) bijíce se (v prsa) přesně za tu kategorii zaměstnanců, pro které mělo mimořádné pojistné jistý význam. My, finanční poradci chtě nechtě zapomeneme na mimořádné pojistné a díky tomu se nám strmě zvedne životní úroveň. Naši klienti dostanou po šedesátce své ušetřené peníze, které by jinak vesele utratili (za pěkně mastný poplatek ovšem). A zde, na Investujeme, se rozvine nová diskuse na téma „poradenští šmejdi“.

    Odpovědět

  • pavel-hanzl

    1 září, 2014

    Pane kolego, kdybych měl palců pět, zvedl bych je všechny. Máte postřeh.

    Odpovědět

  • Jiří

    1 září, 2014

    Asi jste to nepochopil, firma není registrovaná v ČR a nejsou registrovaní pod ČNB. Ti vám na nějaké zákony kašlou. Ty vaše regulace a změny. Nemají žádný smysl a trh by to jedině poškodilo.

    Odpovědět

  • Jurák

    1 září, 2014

    Už někdo viděl tu pojistnou smlouvu, nemůže to být dotažené do takového konce, že klient podepíše poj, smlouvu s offshore pojišťovnou, zprostředkovatel posléze zmizí a pojišťovna bude přes efekutora vymáhat tučné pojistné?

    Odpovědět

  • Mirek

    1 září, 2014

    :-))) Teď jste napsal obsah článku. Jedinou větou. Gratuluji.

    Odpovědět

  • PetrB

    2 září, 2014

    Toto vse jde dorisit pouze zakonem, stacilo by kompletni zakaz prodeje pojisteni mimo pobocek pojistovny,zakaz pro externi prodejce a zakaz schwarzsystemu, potom by se tu mozna zacalo tvorit opravdove minancni poradenstvi a ne ta pakaz Kindrmafianu ala partners, OVB..

    Odpovědět

  • Mirek

    2 září, 2014

    Tak, tak. Všechno zakázat. Kompletně. I blbce.
    Ale co potom s Váma?

    Odpovědět

  • Radek

    2 září, 2014

    :-) to jste trefil přesně.

    Dokud budou lidi, kteří jsou ochotní si nechat poradit od patnáctiletých děcek, tak je na blbost zákon krátký. Jakmile lidi začnou přemýšlet, tak se podvodníci nebudou mít kde uchytit. Jenže myšlení bolí…

    Odpovědět

  • PetrB

    3 září, 2014

    Ne, mne spise vadi, jak mi muze zavolat nekdo se slovy, ze me doporucil kamarad, neni to proti dobrym mravum? Preci jen neco chci , zacnu se zajimat a ne, ze mi to budou cpat az pod nos…

    Odpovědět

  • Mirek

    3 září, 2014

    Pojištění se nekupuje, pojištění se prodává.
    Kdyby to pojišťovny nechaly na své kamenné pobočky, skomíraly by na úbytě.
    To samozřejmě dobře vědí a tak každé nové pojištění zprostředkovateli stědře zaplatí.
    Proti dobrým mravům je furt někomu něco zákonem zakazovat. Zglajšachtovaná společnost je hloupá a tupá společnost.
    Čím se ten, kdo Vám něco nabídl, mravně provinil? Řekněte „Díky, nechci“ a máte to vyřízené.

    Odpovědět

  • PetrB

    4 září, 2014

    Prave tim, ze neco nabizi, uz toho je moc a vypada to jak na tureckem trhu a slovo dekuji nechci pouzivam minimalne 5× do tydne, proste az budu chtit, sam se prihlasim

    Odpovědět

  • lidka

    23 března, 2015

    Řeším klienta, který má s nimi uzavřenou mandátní smlouvu a je v tom Česká podnikatelská pojišťovna. Mám stejné smlouvy jako vy, ale i pojistnou smlouvu vydanou klientovi.

    Odpovědět