CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

14. 11. 2016

0 komentářů

Ministerstvo financí pracuje s poměrně opatrnou prognózou růstu české ekonomiky a úrovně inflace

 


 

I v tomto opatrném rámci ale souběžně zveřejněný Fiskální výhled ukazuje, že veřejné finance budou v roce 2017 hospodařit jen s mírným schodkem a počínaje rokem 2018 by celkové saldo mělo být přebytkové a poměr veřejného dluhu vůči HDP bude dále klesat.

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo dva klíčové analytické dokumenty: Makroekonomickou predikci ČR a Fiskální výhled ČR. Pokud bych měl stručně ohodnotit makroekonomický výhled z dílny Ministerstva financí, tak bych jej charakterizoval coby poměrně konzervativní. Jinými slovy: ani výhled růstu HDP, ani výhled vývoje inflace mi nepřipadají nijak nadsazené a ministerstvo takto pracuje s předpokladem pomalejšího růstu HDP a nižší inflace, než co prezentovala počátkem listopadu ve své čtvrtletní prognóze Česká národní banka. Toto konstatování platí jak pro rok letošní, tak pro roky následující (prognóza ČNB končí rokem 2018, predikce Ministerstva financí pak zahrnuje i rok 2019). Obě prognózy vnímají jako klíčovou součást růstu české ekonomiky růst spotřeby domácností a pozitivní obrat na straně investičních výdajů (hrubá tvorba fixního kapitálu) v roce 2017, kdy se investiční výdaje vrátí k růstu v souvislosti se silnějším přítokem prostředků z evropských fondů. Kvalitativní pohled na příběh české ekonomiky je takto v případech obou institucí stejný, prognóza ministerstva nicméně predikuje v porovnání s prognózou ČNB pomalejší tempo růstu těchto výdajů a následně tedy i pomalejší růst HDP, než jaký předpokládá centrální banka.

V případě cenového vývoje pak ministerstvo očekává průměrnou inflaci v roce 2017 na úrovni 1,2 %, zatímco prognóza ČNB vidí v daném roce průměrnou inflaci na úrovni 1,9 % s tím, že počínaje druhým pololetím by meziroční inflace měla dosáhnout a následně překonat dvouprocentní cíl.

Makroekonomická predikce Ministerstva financí je tedy poměrně opatrná jak na straně růstu HDP, tak na straně vývoje inflace, což znamená, že i celkový fiskální výhled České republiky je takto konstruován na poměrně konzervativních makroekonomických předpokladů. I tak ale Fiskální výhled ukazuje, že veřejné rozpočty mají na to, aby počínaje rokem 2018 hospodařily s mírným přebytkem a v tomto kontextu tak bude pokračovat trend poklesu poměru veřejného dluhu vůči HDP. Tento trend poklesu je zde již od roku 2014, v roce 2015 činil poměr veřejného dluhu vůči velikosti české ekonomiky (tj. vůči HDP) 40,3 % a dle výhledu ministerstva by se měl koncem roku 2019 tento poměr přiblížit k úrovni 37 %.

K tomu lze dodat, že česká ekonomika může v porovnání s prognózou Ministerstva financí přinést v následujících letech pozitivní překvapení na straně o něco silnějšího růstu nominálního HDP, než s čím pracuje aktuální prognóza ministerstva, neboť jak růst reálného HDP, tak tempo růstu cen mohou být o něco silnější, než s čím pracuje uvedená prognóza.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *