CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

30. 03. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Makroekonomická prognóza Komerční banky: Česká ekonomika v mírné recesi

 


 

Prognózu letošního hospodářského růstu jsme revidovali o minimálních 0,1 procentního bodu níže ve srovnání s prognózou z počátku února. Měřeno reálným HDP očekáváme, že česká ekonomika bude po loňském vzestupu o 1,7 % letos stagnovat s tím, že nejméně příznivé bude první čtvrtletí, kdy by ekonomika měla nadále klesat. Za horší výkonností budou stát mimo jiné i únorové mrazy, které se podepíší na horším výsledku stavebnictví i průmyslu. Od druhého čtvrtletí by již ekonomika mohla mírně růst. 

 

I přes výrazné snížení zahraniční poptávky zůstanou hlavním tahounem ekonomiky čisté exporty. Domácí poptávka zůstane slabá. Spotřeba domácností bude nadále klesat s tím, jak kupní sílu domácností negativně ovlivňuje další vlna fiskálních restrikcí platných od počátku letošního roku, vyšší inflace, nízký růst nominálních mezd a zvyšující se nezaměstnanost. Se  stagnací hospodářského růstu je totiž konzistentní vzestup míry nezaměstnanosti – z loňských prosincových 8,6 % na 9,4 % na konci letošního roku.

 

Zejména dražší potraviny a pohonné hmoty stojí za revizí letošního inflačního výhledu o 0,5 procentního bodu nahoru, když očekáváme průměrnou inflaci ve výši 3,4 % po loňských 1,9 %. Zrychlení inflace je patrné od podzimu loňského roku, její kulminaci těsně pod úrovní 4 % lze očekávat v jarních měsících. Za inflačním vzestupem stojí zejména dopad slabší koruny z přelomu roku, daňové změny (zejména zvýšení spodní sazby DPH) a růst cen potravin, regulovaných položek a pohonných hmot. Inflace je tedy tažena výlučně nákladovými faktory.

 

ČNB by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 0,75 % až do konce roku 2013. Hlavním důvodem jsou nízko ukotvená inflační očekávání, významné nejistoty související s vývojem vnějšího prostředí a slabá domácí poptávka. I když se aktuální inflace nachází výrazně nad inflačním cílem ČNB a zůstane tam po celý letošní rok, je třeba si uvědomit, že je to způsobeno zejména faktory mimo kontrolu centrální banky. Korigovaná inflace je blízko nuly, poptávkové tlaky do inflace neexistují a vzhledem k očekávanému vývoji spotřeby domácností ani letos nepropuknou. 

           

V ročním horizontu by měla být koruna vůči euru silnější, když očekáváme kurz kolem 24,30 CZK/EUR. Domníváme se, že trend oslabující koruny patrný od loňského podzimu je již za námi. Nejslabší úrovně již zřejmě v tomto cyklu bylo dosaženo. Oslabení koruny od září loňského roku do ledna letošního roku dosáhlo zhruba osm procent, což koresponduje s tím, že se česká ekonomika nacházela v recesi. Očekávané ekonomické oživení pro druhou polovinu roku stojí za námi předpokládaným posílením koruny. Výhled pro nadcházející čtvrtletí ale tak růžový není. (1) Březnové posílení koruny vnímáme jako příliš výrazné a tažené pouze lepším sentimentem na globálních finančních trzích. Na místě jsou však obavy ohledně udržitelnosti tohoto optimismu. (2) druhá čtvrtletí jsou typicky ve znamení dividendové sezóny, tedy repatriace tuzemských zisků k zahraničním majitelům. Tento efekt by měl být ale letos slabší. Hospodářské potíže prostě znamenají nižší zisky a tudíž i nižší dividendy. 

 

Hlavní rizika makroekonomické prognózy spatřujeme v zahraničí, české hospodářství netrpí žádnou výraznější makroekonomickou nerovnováhou. Bankovní sektor je v dobrém stavu, likvidní a dobře kapitálově vybavený. Hlavním rizikem je hlubší a delší než v současné době předpokládaná recese v eurozóně, rozšíření a eskalace dluhové krize (Portugalsko, Španělsko, Itálie) a inflační šok v souvislosti s dalším růstem cen ropy.

 

 

Makroekonomická prognóza

 

 

 

 

2011

2012

2013

HDP (reálný růst, y/y v %)

1,7%

0,0%

1,2%

Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %)

-0,5%

-1,3%

1,0%

Fixní investice (reálný růst, y/y v %)

-1,2%

1,6%

-0,9%

Zahraniční obchod (mld CZK)

191,5

248,6

275,0

Průmyslová výroba (reálný růst, y/y)

7,1%

-0,3%

1,3%

Maloobchod (reálný růst, y/y v %)

2,0%

-1,6%

0,7%

Mzdy (nominální růst, y/y v %)

2,2%

1,5%

2,9%

Nezaměstnanost (MPSV, v %)

8,5%

8,9%

9,4%

Inflace (y/y, v %)

1,9%

3,4%

1,6%

Korigovaná inflace (y/y, v %)

-0,2%

0,1%

1,7%

Ceny potravin (y/y, v %)

4,6%

2,7%

1,8%

Ceny pohonných hmot (y/y, v %)

9,8%

8,0%

-4,8%

Regulované ceny a daně (y/y, v %)

4,8%

7,1%

5,3%

3M PRIBOR (průměr)

1,19%

1,17%

1,15%

2W Repo (průměr)

0,75%

0,75%

0,75%

EUR/CZK (průměr)

24,59

24,83

24,13

 

Zdroj: KB

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *