CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

12. 09. 2013

0 komentářů

Mají dolaroví býci pravdu?

 


 

Připomeňme, že dolaroví býci používají v podstatě dva základní argumenty, proč by měl dolar (zejména proti euru) zpevnit. Z fundamentálního pohledu, který bývá založen na odhadech rovnovážného kurzu odvozeného od tzv. parity kupní síly, je pravdou, že dolar může být stále o nějakých 10 % podhodnocenou měnou. Druhým argumentem zastánců dolaru pak je, že právě náskok USA před eurozónou v hospodářském cyklu, který požene dolarové úrokové sazby vzhůru rychleji než ty evropské, bude tím stimulem, který přiblíží kurz dolaru blíže dlouhodobým rovnovážným hodnotám. To však může, ale také nemusí být pravdou.

Existují totiž i jiné pohledy na rovnovážný měnový kurz. Třeba skrze vývoj platební bilance, či podle toho, jak rychle která centrální banka (Fed či ECB) tiskne vlastní měnu. A v těchto případech fakta či spíše data hovoří v neprospěch dolaru. Fed totiž tiskne dolary daleko rychleji než ECB eura (či ČNB koruny) a bude tomu tak i po příštím zasedání americké centrální banky, od kterého se očekává (velmi decentní) zpomalení měnové expanze. Obdobně lze argumentovat i pokud jde o vývoj platební bilance – její běžný účet (zahrnující obchodní bilanci a výnosy z kapitálu) se sice v USA v pokrizovém období díky ropnému a plynovému boomu vylepšil, avšak obdobná makroekonomická proměnná eurozóny se vylepšuje ještě rychleji.

Sečteno a podtrženo, americký dolar by měl z krize vyjít jako silnější měna. Je však otázkou proti jakým měnám. V přetlačované s eurem to totiž začíná mít čím dál složitější, protože vzájemná komparace fundamentů s eurozónou již pro americkou ekonomiku nedopadá tak jednoznačně.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *