Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Likvidace OP Prostějov aneb Likvidace bankovní důvěry

Autor: Luboš Smrčka | 21.10.2010 00:00 | Kategorie: Banky | 0 komentářů
Likvidace OP Prostějov aneb Likvidace bankovní důvěry

Konkruz Oděvního podniku Prostějov má hlubší kořeny. Nejde o spor České spořitelny s dalším věřitelem Pyrghos Lefkos. Jde především o krach důvěry na bankovním poli. Co stojí za spory kolem konkurzu OP Prostějov? A jak se může výsledek kauzy dotknout finančního trhu v České republice?

Spor kolem konkurzu Oděvního podniku Prostějov (IČ 25532774) již není pouze střetem mezi konkrétní bankou (Česká spořitelna) a podnikatelskou skupinou oficiálně představovanou firmou Pyrghos Lefkos. Jde zde o mnoho jiných velmi důležitých věcí – o budoucí výklad řady ustanovení insolvenčního zákona, o příští postavení správců a soudců, o jejich pověst a dobré (nebo naopak velmi špatné) jméno, o to, zda veškeré snahy zákonodárců při pilování Insolvenčního zákona nebyly naprosto na nic, ale také o příští podobu bankovního prostředí v České republice. A především zde jde o nemalý majetek a značný potenciální zisk mnoha lidí z toho, když se jim podaří ovládnout konkurzní mechanismy.

Není divu, že případ OP Prostějov je velmi složitý sám o sobě, do toho přicházejí právníci s naprosto protikladnými interpretacemi stejných ustanovení zákona, jsou vznášena podezření o téměř zločinných postupech České spořitelny a naopak se šíří takové věty, že „na Moravě je soudcovská mafie“ krytá Vrchním soudem v Olomouci a že soudce Kozák, který má OP Prostějov přidělen, je druhý soudce Berka. S takovými extrémními názory však nelze bez dalšího souhlasit.

Je třeba si celý případ rozdělit na jednotlivé fragmenty a ty vysvětlit, protože jinak se tento konkurz změní v nepřehlednou změť vzájemného napadání. Jenom je vhodné dodat, že již nyní jsou kvůli tomuto případu podány tři různé ústavní stížnosti, v nichž jde v principu o to, aby Ústavní soud vydal judikáty, kterými by se konečně řídily jednotlivé soudy v některých ustanoveních insolvenčního práva.

Vůbec bych se nedivil, kdyby po následující schůzi věřitelů svolané na 25. 10. 2010 přibyla čtvrtá stížnost, vyvolaná účelovými kroky vedoucími k odvolání dvou členů věřitelského výboru potvrzených Vrchním soudem. Věřitelský výbor je totiž velmi důležitý, neboť právě on je oprávněn insolvenčnímu správci udělovat závazné pokyny mimo jiné třeba k podání žalob, které by mohly mít např. za cíl diskreditovat a eliminovat nepohodlné věřitele. O tom však lze v tuto chvíli jen spekulovat, stejně jako o roli narychlo dělaného forenzního auditu.

Pohled od bankovního lesa

Z hlediska reálného života je zde ještě druhý aspekt celé záležitosti, který přitom nesouvisí ani tak s konkurzem samotným – totiž jaký dopad budou mít „Prostějovské události“ na chování bank a na celé úvěrové postupy v zemi. Zatímco o právních aspektech případu se již mnoho napsalo (v ekonomických listech, v právních časopisech pak zvláště, a dokonce i v mainstreamových novinách, kde se mnohdy projevilo dobré PR odpůrců bank než žurnalistický nadhled), o vlivu celého sporu na bankovní život v zemi se povětšinou mlčí. Proto započněme z tohoto konce – jaksi „od lesa“.

Největší pohledávka vůči OP Prostějov je obvykle žurnalisty, a dokonce i těmi, kteří by věci měli alespoň rámcově rozumět, připisována České spořitelně. Což není ani zdaleka a tak přesné, neboť onu asi miliardu korun půjčilo konsorcium bank, kde Česká spořitelna je sice leadrem (tzv. agentem), ale není to tak úplně jenom její potíž. Dá se zhruba říci, že Česká spořitelna půjčila polovinu z těchto peněz, o něco více než čtvrtinu pak Raiffeisenbank, o něco méně než čtvrtinu Citibank. Spořitelna jako hlavní účastník konsorcia jedná za všechny tři banky, svoje kroky by ale měla nechat schvalovat řídícím výborem konsorcia, kde jsou zástupci všech tří finančních domů.

Avšak Raiffeisenbank svoji pohledávku za OP Prostějov prodala právě společnosti Pyrghos Lefkos a to v době, kdy bylo jasné, že tato firma chce banky odstavit od rozhodování v konkurzu. To je něco, co se v bankovním světě založeném (alespoň do jisté míry) na důvěře a na tom, že „banka jinou banku nepodrazí“ prostě nedělá. Každopádně tedy Raiffeisenbank nevlastní původní podíl na této pohledávce celého konsorcia – z  informací v insolvenčním  rejstříku je patrné, že situace  v syndikátu je nepřehledná a pravděpodobně se zbylé banky logicky brání vstupu Pyrghos Lefkos.

Syndikátní potíže

V podmínkách České republiky existuje sotva několik desítek podobných syndikovaných úvěrů, všechny jsou založeny na v podstatě jedné a té stejné základní smlouvě z pera kanceláře White&Chase. Tato smlouva ale nepočítá s tím, že některý z členů konsorcia svoji pohledávku prodá, aniž by o tom ostatní členy alespoň v dostatečném předstihu informoval nebo ještě spíše s nimi prodej koordinoval. Je to v daném prostředí tak výjimečné jednání, že se s ním nepočítá.

Proto panuje jisté zděšení zvláště mezi leadry těchto konsorcií, poněvadž když již jednou Raiffeisenbank nechala další ústavy na holičkách, může se tak za prvé zachovat znovu, za druhé mohou takové postupy převzít i jiné banky. Raiffeisenbank tedy zasadila velmi tvrdou ránu důvěře uvnitř českého finančního prostředí. Pikantní je, že většinu podobných konsorcií vede v tuzemském prostředí Citibank, alias třetí účastník konsorcia v případu OP Prostějov. Citibank má takto Raiffeisenbank jako partnera v obchodech za několik miliard korun.

Pochopitelně se vnucuje otázka, proč Raiffeisenbank společnosti Pyrghos Lefkos vlastně svoji pohledávku prodala. Oficiální verze vlastně neexistuje, můžeme se jenom dohadovat. Vynechejme takové varianty jako korupční jednání nebo jiný osobní prospěch manažerů, to je vysoce nepravděpodobné. Avšak podle nijak neověřených zpráv z trhu právě Raiffeisenbank své špatné pohledávky neřeší a prodává je velmi systematicky, což údajně souvisí s potřebou ústavu uvolnit si v České republice ruce a primárně řešit vlastní likviditu a kapitálovou přiměřenost. V takovém případě je prodej pohledávky odpovídající krok – finanční dům sice přizná ztrátu a zanese ji v plném dopadu do účetnictví, na straně druhé pomůže rozpustit rezervy a oprávky, které k úvěrovému případu vytvořila v minulosti.

Vzhledem k situaci OP Prostějov generovala Raiffeisenbank opravné položky velmi pravděpodobně již v roce 2009 a to znamená, že ztráta byla pokryta. Takže jakýkoliv výnos z prodeje pohledávky je z pohledu roku 2010 faktický zisk. Navíc pokles objemu špatných úvěrů minimálně opticky zlepšuje pohled na banku.

Jistou potíží ve vztahu mezi českými bankami můžeme nazvat i další nejistotu: od koho si společnost Pyrghos Lefkos půjčila peníze na nákup pohledávky Raiffeisenbank? Teoreticky mohla tato společnost potřebnou sumu reálně a legálně vlastnit, avšak není to příliš pravděpodobné. Daleko uvěřitelnější je možná varianta, podle které to byla právě Raiffeisenbank, která financovala odkup pohledávky. To by bylo dle mého mínění jednání na hraně bankovní etiky a především obezřetnosti, nicméně etika není zákon, takže je vlastně všechno v pořádku.

Při této variantě by však byla situace pro Raiffeisenbank zvláště nepříjemná, protože pokud finanční dům opravdu peníze půjčil, pak pravděpodobně pouze na relativně velmi krátkou dobu v řádu měsíců, možná roku – pokračující zákopová válka o konkurz ale věc protahuje a znemožňuje generovat majiteli pohledávek z konkurzu prostředky. To ale znamená, že by aktéry takové transakce začínal tlačit čas a museli by tedy něco „vymyslet“. 

V příští části se budeme věnovat další okolnosti provázející případ OP Prostějov – systému moravských soudů a minulým případům, které mají podobné znaky jako konkurz OP Prostějov.

Anketa

Skončila již krize?

Ano. (56)
 
Ne. (200)
 
Možná. (16)
 
Žádná krize nebyla. (60)
 Celkem hlasovalo 332 čtenářů

Likvidace OP Prostějov aneb Likvidace bankovní důvěry >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

br2016-300-300-vysledky

Články z Banky

Petr Zámečník | 24.11.2016 00:00 Fincentrum Banka roku 2016: Vítězem je Komerční banka a její generální ředitel Albert Le Dirac´h

Ocenění Fincentrum Banka roku 2016 zná své vítěze. Nejvyšší trofej si odnesla Komerční banka i její generální ředitel Albert Le Dirac´h. Mezi pojišťovnami dominovala Allianz pojišťovna a Martin Žáček, generální ředitel UNIQA pojišťovny. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 08.11.2016 00:00 Vladimír Hořejší: Jednodušší je postavit banku na zelené louce

Družstevní záložna CREDITAS získala jako první kampelička bankovní licenci a do nového roku již vstoupí jako banka. Čím musela projít a co ještě může zhatit její plány? „Jsme dobře připraveni,“ říká Vladimír Hořejší, předseda představenstva Záložny CREDITAS, spořitelní družstvo. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 26.10.2016 00:00 Jednotný dohled pod ČNB: Koncentrace moci?

Dohled nad finančním trhem byl před 10 lety sloučen pod Českou národní banku (ČNB). Co sloučení dohledu znamenalo? A jak se bude dohled vyvíjet dál? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 18.10.2016 00:00 Spořicí účty: Banky dál sekají úroky

Úrokové sazby spořicích účtů vysílají jediné poselství: Banky o vaše peníze nestojí. Lépe úročené spořicí účty skrojily úroky. Jakou sazbu vám nabídne vaše banka? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Krůta | 13.10.2016 00:00 Garanční systém finančního trhu: Jakou nese jistotu klientům?

Při prvním pohledu připomíná Krakena – je to obří tajuplná organizace spravující miliardy korun. Málokdo o její existenci ví a mnozí se ani nikdy nezamýšleli nad tím, že by taková organizace mohla vůbec existovat. Garanční systém finančního trhu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Banky

02.12.2016 10:19 Wüstenrot má nového člena představenstva

Boris Čuchran se stal od 1. prosince 2016 novým členem představenstva Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Odpovědnost ponese za řízení rezortu Služeb a provozu a péči o zákazníky, middle-/backoffice, ICT a facility management. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.12.2016 09:00 Aktuální sazby hypoték: Levné hypotéky končí

Píšeme na Hypoindex.cz: Nový zákon o úvěru pro spotřebitele rozhýbal v prosinci hypoteční trhy. Banky si začaly kompenzovat rostoucí náklady zdražováním hypotečních úvěrů. Úrokové sazby zvyšují především velké banky, menší se zatím drží v ústraní. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

01.12.2016 13:24 Pýcha britské ekonomiky může potopit celou zemi

Symbol průmyslového úspěchu britské ekonomiky neprošel zátěžovým testem centrální banky Bank of England. Skotská banka Royal Bank of Scotland (RBS) dopadla ze všech britských bank nejhůře a na své oživení potřebuje 2 miliardy liber (63 miliard korun). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.11.2016 17:39 Italským bankám hrozí krach

Trh s napětím očekává blížící se italské referendum. Italské banky mají podíl nesplacených úvěrů dosahující téměř 20 procent. V případě neúspěchu referenda jim hrozí krach. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

28.11.2016 16:53 Počet padělků poklesl o 43 procent

Počet padělků, které skončily v rukách České národní banky (ČNB), klesl za první tři čtvrtletí meziročně o 43 procent. Centrální banka zadržela 2018 padělaných bankovek a mincí. Eura jsou mezi padělately stále více oblíbené. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jste spokojeni s úroky vašeho spořicího účtu?

Ano. (24)
 
Ne. (117)
 
Nemám spořicí účet. (318)
 Celkem hlasovalo 459 čtenářů

Nejčtenější články z Banky za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 24.11.2016 00:00 Fincentrum Banka roku 2016: Vítězem je Komerční banka a její generální ředitel Albert Le Dirac´h

Ocenění Fincentrum Banka roku 2016 zná své vítěze. Nejvyšší trofej si odnesla Komerční banka i její generální ředitel Albert Le Dirac´h. Mezi pojišťovnami dominovala Allianz pojišťovna a Martin Žáček, generální ředitel UNIQA pojišťovny. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »