CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

18. 03. 2014

0 komentářů

Který měsíc je nejlepší pro nákup zlata?

 


 

Podle analytika Jeffa Clarka ze společnosti Casey Research je výhodou sezónnosti vývoje cen zlata že se dá snadno předvídat, protože analytici zaznamenávají sezónní vývoj cen již několik let, v několika časových úsecích, a proto jsou tyto data cenným vodítkem a nástrojem pro každého investora. Níže uvedený graf znázorňuje průměrný vývoj výnosů či ztrát v jednotlivých měsících od roku 1975 až do roku 2013.

 zlataky-brezen-140318-01

Na základě dat za posledních čtyřicet let, které srovnávají a ukazují výnosy investorů, kteří nakoupili v březnu a prodali v prosinci, vyhodnocuje analytik Jeff Clark, že nejlepším měsícem pro nákup je březen. Model „kup v březnu a prodej v prosinci“ se ukázal jako naprosto resistentní vůči ztrátám. Další graf taky potvrzuje a vyčísluje průměrné výnosy vytvořené právě nákupem v březnu a prodejem v prosinci. Nejvýnosnějším obdobím bylo extrémně býčí období od 1976 až 1980, přičemž ani v období 1981 až 2000 by investoři nebyli ztrátoví, kdyby realizovali investici dle modelu „nakup v březnu, prodej v prosinci“.

 zlataky-brezen-140318-02

Jeff Clark přitom sám přiznává, že tak jako většina investorů, považoval i on za nejlepší období pro nákup letní prázdniny. „Mýlil jsem se s červnem, červencem i srpnem“, dodává analytik. Od roku 1975, kdy se stalo držení fyzického zlata v USA opět legálním, se jeví nejlepší měsíc pro nákup právě měsíc březen. Člověk by si pomyslel, že letos to určitě platit nebude, protože první polovinu zmíněného měsíce máme za sebou a cena kovu neohroženě stoupá. Nebo že jde o průměr z uplynulých téměř čtyřiceti let, kdy zlato koncem osmé dekády vystoupalo do závratných výšin, počátkem dalšího desetiletí se prudce propadlo, opět předvedlo růst, tentokrát do rekordních hodnot před začátkem roku 2013, a následně další výrazný propad v roce minulém. Každý březen v uplynulých čtyřiceti letech přeci nemohl být pro kupce výhodný. Nebo snad ano?

REKLAMA

Jeff Clark se touto otázkou také zabýval a rozdělil data na základě období býčích a medvědích tendencí na trhu. Svojí pozornost též věnoval i obdobím relativního klidu. Výsledkem bylo, že ať už je nálada na trhu jakákoliv, březen vykazuje vždy pokles ceny. Znamená to tedy, že pokud má zlato skutečně před sebou rally, která byla odstartována rokem 2014, pak by měl být právě březen tím vhodným okamžikem pro nákup fyzického zlata. Jenom od ledna do února připsalo zlato 10,2 procenta.

Nicméně i sám Jeff Clark upozorňuje, že díky nestabilní situaci ve světě by mohl být tento březen výjimkou a je potřebné pečlivě sledovat vývoj na trhu a při poklesu ceny uvažovat o nákupu. V současnosti sa zlato obchoduje za 1370 dolarů za unci, přičemž zlomovou hranicí bude hranice 1377 dolarů za unci. Pokud bude tato hranice prolomena, setrvá zlato ve svém růstu a cena zlata by měla šplhat až na úroveň 1400 USD za unci, kde ho čeká další významná hranice odporu. Pokud ovšem nebude tato hranice prolomena, může nastat korekce zlata směrem dolů, na úroveň 1350 až 1330 dolarů za unci.

 zlataky-brezen-140318-03

Zdroj: WallStreet Journal, Reuters, Daily Telegraph, Kitco.com, Bullion Street

Ing. Matej Čeleš, www.zlataky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *