CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

18. 05. 2017

0 komentářů

Trump trade – tentokrát s opačným znaménkem

 

Americký akciový index Dow Jones včera zaznamenal nejvyšší jednodenní propad od začátku září a dolar zahučel na hodnoty před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Aneb tzv. “Trump-trade” založený na očekávání velkých daňových škrtů dostal v souvislosti s aférou amerického prezidenta okolo šéfa FBI nové znaménko – mínus.

Loading



 

Základní otázka tedy zní – jak to tedy s očekávanou fiskální expanzí (a daňovou reformou) v USA teď bude, když prezidentova popularita je velmi nízká a rozjíždí se mašinérie vyšetřování toho, zdali šéf FBI mohl čelit tlaku Bílého domu, který ho nechtěl akceptovat, a proto musel jít. Může v takové atmosféře, kdy se spekuluje o odvolání prezidenta (impeachmentu), Kongres něco kloudného vůbec schválit?

Předně, je si třeba uvědomit, že samotná procedura zbavení funkce prezidenta v USA (alias impeachmentu) je dost složitá a vyžaduje široký politický konsensus (k odvolání je zapotřebí dvoutřetinová většina).

Republikáni, kteří mají v obou komorách parlamentu většinu, přitom musí postupovat velmi obezřetně, neboť již za rok a půl jsou v USA volby celé dolní sněmovny a třetiny Senátu. S tímto pocitem v zádech budou možná republikánští kongresmani více motivováni voličům nějakou daňovou úlevu doručit a tak trhy možná šanci na fiskální expanzi odepisují až příliš agresivně.

Fed si dá možná pauzu

Jak do toho všeho zapadá měnová politika Fedu, kterou primárně musí sledovat dolar a trhy s úrokovými sazbami? Červnové zvýšení úroků o dalších 25 bazických bodů je zdá se hotovou věcí, avšak načasování dalšího zvyšování oficiálních sazeb je opravdu nejisté. Je dost možné, že Fed si dá nějaký čas pauzu, přičemž vezmeme-li v úvahu poslední komunikaci amerických centrálních bankéřů, tak se jako další forma měnové restrikce rýsuje možnost redukce bilance Fedu, alias jakési “kvantitativní utahování”.

REKLAMA

Pokud by Fed opravdu přestal v druhé polovině roku reinvestovat část dříve nakoupených dluhopisů, mělo by to na trhy v čele s dolarem viditelný dopad (i to bude diskutovat dnes odpoledne námi vydaný aktualizovaný výhled na EUR/USD).

Nicméně, ať již vezmeme v úvahu budoucí navyšování oficiálních úrokových sazeb nebo eventuální redukci bilance Fedu, tak je jasné, že americká centrální banka bude chtít budoucí restriktivní mix kalibrovat tak, aby zohlednil i efekt možné fiskální expanze. A k tomu dnes nelze než dodat, že její osud je možná méně jistý než před týdnem či měsícem.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *