CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

18. 06. 2013

0 komentářů

Koruna posílila vůči dolaru na 4-měsíční maximum

 


 

Globální akciové trhy spolu s americkými vládními dluhopisy zaznamenaly značný výprodej. Pod tlakem se kromě jiného ocitly měny rozvíjejících se trhů a komoditní měny, zatímco bezpečné měny v podobě japonského jenu a švýcarského franku na základě zvýšené poptávky investorů posílily.

Hlavním důvodem masivního přesunu aktiv byl předpoklad, že FOMC zmírní svůj program kvantitativního uvolňování. V některých zemích byla přijata přísná opatření k zamezení odlivu kapitálu. Indická rupie oslabila na historické minimum, když následně̌ na trh vstoupila centrální banka, aby zmírnila její pád. V Indonésii přistoupili představitelé měnové politiky překvapivě ke zvýšení úrokových sazeb a v Brazílii byla zrušena opatření na kontrolu pohybu kapitálu. Zatímco dění na trzích bylo ovlivněno výhledem budoucích kroků Fedu, investoři ve stejné době sledovali i dění na politické scéně. Protivládní protesty v Turecku znovu eskalovaly a byly tvrdě potlačeny. Představitelé protestující strany se následně sešli se zástupci vlády ve snaze přesvědčit premiéra ke zrušení některých plánovaných reforem. Geopolitická nestabilita v souvislosti s tureckými protesty se odehrává v době, kdy Írán plánuje parlamentní volby a rebelům v Sýrii hrozí ztráta dobytých pozic. Situace v regionu je velmi napjatá a bude i nadále investory pozorně monitorována. Koruna je ve vztahu k ostatním měnám středoevropského regionu považována za bezpečnou alternativu. V důsledku toho se koruně během týdne podařilo v prostředí zvýšené volatility zpevnit. Česká měna posílila na 4-měsíční maximum vůči dolaru a 2-měsíční maximum k euru. ČNB s největší pravděpodobností nebyla s tímto vývojem příliš spokojena, ale její komentáře se omezily pouze na přetrvávající protiinflační tlaky v rámci ekonomiky. Investoři si však stále uvědomují, že centrální banka může proti koruně kdykoliv použít měnové intervence. Za pozornost také stojí čtvrteční zatýkání vrcholných politiků a lobbistů, což mohlo v závěru týdne v kombinaci s výprodejem rizikových aktiv přispět ke korekci předchozího růstu koruny, zejména vůči euru.

Hlavní události tohoto týdne

Představitelé ČNB budou mít začátkem týdne k dispozici nejnovější ukazatele vývoje průmyslové inflace. Všeobecně se očekává, že ceny výrobců zůstanou na měsíční bázi v oblasti kontrakce, ale v meziročním porovnání by se měly dostat do černých čísel. Další růst koruny by se tentokrát již mohl setkat s intervenčními komentáři ze strany centrální banky.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *