Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Komu plynou výhody?

Autor: Petr Zámečník | 20.04.2009 00:10 | Kategorie: Editorial | 3 komentáře
Komu plynou výhody?

Hypotéku na bydlení mohou klienti refinancovat jen jednou. Jinak ztrácí nárok na odpočet zaplacených úroků od základu daně z příjmů. Proč? Komu plynou ze současné úpravy výhody? Nebo se jedná o chybu... v zákonech by nebyla první.

Je-li nějaký zákon nevyvážený, zpravidla se stačí podívat, komu z něj plynou výhody. Téměř nepochybně za ním bude stát silná lobbyistická skupina, jejíž argumenty pro „vychýlení“ práva „tím správným směrem“ jsou podloženy dostatečně silným kapitálem.

Již od konce řádného termínu pro podání daňového přiznání si ale marně lámu hlavu s otázkou, pro koho může být výhodná jedna podle mého názoru fatální mezera v zákoně o daních z příjmů: Chce-li daňový poplatník využít možnosti odpočtu úroků z úvěru na bydlení od základu daně, nesmí úvěr refinancovat vícekrát než jednou a nesmí ho refinancovat překlenovacím úvěrem.

Ve výčtu „účelů bydlení“ jsou uvedeny a opísmenkovány jednotlivé účely, které lze za „účel bydlení“ považovat. Poslední bod zní: „h) splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování bytových potřeb uvedených v písmenech a) až g).“ Aby mohl být daňově uznatelný úrok i z úvěru, kterým by byl splacen úvěr, kterým byl splacen úvěr na bydlení, musel by poslední bod končit „v písmenech a) až h).“

Důsledky současné úpravy zákona se ještě neprojevily. Většina lidí čerpající hypotéky buď refinancovala nejvýše jednou, nebo o této „drobné nuanci“ v zákoně neví a uplatňuje úroky dál... což se může projevit až při následné daňové kontrole a vyměření sankcí za daňový únik.

Problém vzniká u lidí, kteří již jednou refinancovali svůj první úvěr na bydlení. Aby se jim vyplatila změna banky, musí jim nová nabídnout za současné daňové sazby o 15 % levnější úvěr - tedy kupříkladu místo 5 % dát nejvýše 4,25 %. Rozdíl poměrně značný, jaký není mezi bankami běžný... a jaký téměř znemožňuje konkurenci. Obdobně jsou na tom lidé, kteří „vyměnili“ hypotéku za překlenovací úvěr. Jakmile se jim úvěr překlene na řádný, ztrácí nárok na daňový odpočet také.

Logika se vzpírá

Smysl zákona je (doufám) zřejmý. Umožnit lidem, kteří se postarají sami za pomocí úvěru o své bydlení, aby si odečetli úroky od základu daně. Mělo by tedy být jedno, zda refinancuje úvěr jednou, dvakrát nebo desetkrát. To říká „selský rozum“. Ovšem i výklad ministerstva financí je jednoznačný:

„Lze uplatnit úroky z úvěru nebo půjčky, pouze pokud byla použita na financování bytové potřeby uvedené v písm. a) až f). Úroky z úvěru použité na splacení úvěru, kterým bylo refinancováno splacení původního úvěru, již odečitatelné nejsou,“ potvrdil Radek Ležatka z oddělení komunikace MF ČR.

Komu plynou výhody?

Je-li zákon nevyvážený, navíc takto nelogicky, logicky vyvstává otázka, ke komu je nakloněný a kdo z jeho „anomálie“ čerpá výhody. Ve vztahu k hypotečnímu úvěru a daňovým odpočtům vstupují do hry klient, banka a stát.

Klienta a daňového poplatníka můžeme rovnou vynechat. Jemu žádné výhody omezení možnosti refinancování úvěru nepřinese. Má sníženou vyjednávací pozici v bance a nebo přijde o možnost odpočtu.

Banka? Klient má sníženou možnost výběru banky, a tak se velkým bankám může vyplatit „zafixovat“ si tímto způsobem své klienty... a pak je pěkně „ždímat“. Kapitálu na motivaci politiků mají dost. Ale... „Ani banky o tom nevěděly. My ani nevíme, jak se to do zákona dostalo. Je to překvapivá novinka,“ uvedl Vlastimil Nigrin v rozhovoru pro Hypoindex.cz, který vyjde v průběhu tohoto týdne.

Vlasitmil Nigrin je členem představenstva a náměstkem generálního ředitele Hypoteční banky, kam přešel z České spořitelny, kde působil jako ředitel externího prodeje. Zná tedy důvěrně oblast hypoték ve dvou největších hypotečních bankách v České republice.

Navíc je norma poměrně stará. „Toto ustanovení bylo do zákona o daních z příjmů zapracováno zákonem č. 333/1998 Sb.,“ uvedl Radek Ležatka. Těžko lze předpokládat, že by banky plánovaly držení klientů takto dlouho dopředu...

Zbývá stát... Pokud klient refinancuje úvěr podruhé, ztratí nárok na daňové úlevy - vzroste mu daňová povinnost a státu výběr daní. A pokud si úroky klient přesto z neznalosti uplatní, stát si naúčtuje ještě další sankce. „V tomto ustanovení se v současnosti nepřipravuje žádná změna,“ prozradil Radel Ležatka.

Že by ale stát šel proti svým občanům? V demokratické zemi? Politici proti svým voličům? To zní až téměř absurdně. Za nejpravděpodobnější variantu tak považuji, že poslanci schválili zákon s chybou a jeho důsledek nedomysleli. Nebylo by to bohužel poprvé ani naposled.

Čtěte na toto téma:

Řešení

A řešení? Je prosté. Stačí novelizovat zákon o daních z příjmů a nahradit na správném místě písmeno „g“ písmenem „f“. A že se jedná o zásah do zákonné normy? Co na tom? Beztak se jedná o zákon, který je nejčastěji novelizovaný - a tato změna by měla smysl.

Anketa

"Chyba" v zákoně je...

... chybou. (11)
 
... záměrem. (3)
 
Nedokáži posoudit. (4)
 Celkem hlasovalo 18 čtenářů

Komu plynou výhody? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

proč by za to nemohli moci banky? cifix | 23.04.2009 08:46
teprve při sporu zjistíte, že zákony jdou proti vám Vladimír Zdražil | 20.04.2009 13:13
nezájem politiků apolitik | 20.04.2009 08:21

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

br2016-300-300

Články z Editorial

Petr Zámečník | 10.10.2016 00:00 Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami? Celá zpráva »

Komentářů: 16 / 16 Poslední komentář: 11.10.2016 19:40
Spolupracujeme

Luboš Smrčka | 07.10.2016 00:00 Česká stopa v Aston Martin

Slavná britská značka Aston Martin by dneska možná neexistovala nebýt českého strojaře a ekonoma  Harry Pollaka.  Stojí to za připomenutí – třeba v souvislosti s tím, že ikoničtí Angličané právě výrazně rozšiřují svoje aktivity. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 19.09.2016 00:00 „Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“

Tento slavný citát pronesl Mark Twain, když se dověděl, že byl omylem prohlášen za mrtvého. Přestože se patrně jedná o citaci mírně upravenou, význam stále do značné míry odpovídá tomu, co měl velký spisovatel na mysli. Na tento citát jsem si vzpomněl i nedávno, když jsem se opět zamýšlel nad tzv. „robo-poradenstvím“ a potenciální rolí a budoucími příležitostmi pro skutečné poradce. Celá zpráva »

Komentářů: 9 / 9 Poslední komentář: 20.09.2016 00:46

Petr Zámečník | 12.09.2016 00:00 Omezení důchodového věku? Nesmysl!

Vláda rozhodla o zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let. Jediným důvodem jsou ale volby a populistická snaha získat voličské hlasy. Na vytvoření stropu není racionálního vůbec nic. Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 13.09.2016 11:24

Petr Zámečník | 05.09.2016 00:00 Jak vyčistit finančně poradenský trh

Poslanci a senátoři jsou přesvědčeni, že chrání klienty finančních poradců. Regulace provizí ovšem nic nevyřeší, možná spíš naopak. Vyčistit trh by přitom mohlo být tak snadné! Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 06.09.2016 00:44Další články »

Krátké zprávy z Editorial

17.10.2016 11:57 Tvrdý alebo mäkký? Ženy vedia najlepšie... (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Brexit ďalej točí svetom peňazí. Aj keď časť eurolídrov varuje Britov pred tvrdým pristátim, pri ktorom ich krajina príde až o 9,5 percenta HDP, zároveň zdôrazňuje, že je to ich voľba a oni sa musia rozhodnúť. Nakoniec sa ukazuje, že tvrdosť či mäkkosť je tak ako vždy v ženských rukách! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 11:59 Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 11:55 Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Aj bankári už riešia úlohu, či náš svet je skutočný alebo žijeme len vo virtuálnej realite. Na základe poznatkov vedcov ale upozorňujú, že aj keď svet je len ilúziou, nedokážeme to zistiť. A možno je to inak – ovládajú nás ilumináti usilujúci o svetovládu a voľby nám i tak nepomôžu! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 11:57 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Píšeme na Investujeme.sk: Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.08.2016 11:56 Amerike neuškodil, Európu zneistel (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Dobré NFP údaje trhy prečítali ako blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb. Časť analytikov ale nechce zobrať do úvahy ďalší dôležitý faktor, hoci Anonymous vedia svoje. Pre neistotu v Európe stúpa cena zlata a ABBA spieva zlatý hit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jste spokojeni s úroky vašeho spořicího účtu?

Ano. (3)
 
Ne. (17)
 
Nemám spořicí účet. (40)
 Celkem hlasovalo 60 čtenářů

Nejčtenější články z Editorial za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 07.10.2016 00:00 Česká stopa v Aston Martin

Slavná britská značka Aston Martin by dneska možná neexistovala nebýt českého strojaře a ekonoma  Harry Pollaka.  Stojí to za připomenutí – třeba v souvislosti s tím, že ikoničtí Angličané právě výrazně rozšiřují svoje aktivity. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 10.10.2016 00:00 Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami? Celá zpráva »

Komentářů: 16 / 16 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »