Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Komodity nahrazuje s koncem roku hotovost

19.12.2011 16:20 | Kategorie: Investice | 0 komentářů

Hlavní komoditní indexy minulý týden spolu s akciemi oslabovaly a ztratily nejvíce za téměř tři měsíce. Investoři se stále více přesouvají do hotovosti, zejména ropa a zlato utrpěly těžké ztráty. Dolar se mezitím proti euru vyšplhal na 11 měsíční maximum, protože napětí mezi evropskými bankami roste a bere tak podporu cenám komodit (komoditní komentář Saxo Bank).

Jednota OPECu obnovena

Ropa se před setkáním členů OPECu držela, zatímco ostatní komodity klesaly. To ale vydrželo jen do konce mítinku, kdy členové deklarovali jednotu a oznámili denní strop produkce OPECu na 30 miliionů barelů denně. Po té se investoři opět soustředili na dění na trzích a to vyústilo v největší jednodenní pokles za téměř tři měsíce. Pětiprocentní pokles byl výsledkem obav z oslabující poptávky po ropě , čímž byla odstraněna podpora, kterou tvořilo minulý měsíc napětí a nejistota v Íránu.

Těžké časy před námi

Díky obavám z poklesu ekonomik roste riziko i pro pokles ceny komodit. Hedžové fondy se v posledních měsících zarytě drží dlouhých spekulativních pozic, které nyní v opcích a futures činí 227 milionu barelů, což je o 28 milionů barelů více, než je dvouletý průměr. Každá změna o 100 milionů barelů v dlouhých spekulativních pozicích má na svědomí zhruba 10 dolarový pohyb ceny. Jestli trh umožní tento býčí přístup, uvidíme v dalších týdnech, protože pokles ceny může spustit likvidaci dlouhých pozic.

Ropa Brent vytváří od březnového maxima malý klesající trendový kanál a díky oslabování v posledních týdnech se cena nachází uprostřed tohoto kanálu. Díky faktorům uvedeným výše tu je riziko poklesu na spodní stranu tohoto kanálu, přičemž podporu tvoří říjnové minimum na ceně 99,1 USD, případně v lednu hrozí pokles až na 95 USD.

Zlato pod 200 denním klouzavým průměrem

Spotová cena zlata se propadla pod 200 denní klouzavý průměr, tedy pod úroveň, kterou se při minulých korekcích nepodařilo prolomit. Politikům v Evropě se stále nedaří nalézt řešení, díky čemuž rostl dolar a zhoršoval se výhled na světovou ekonomiku v roce 2012. Zlato se tak zařadilo do rizikové kategorie, protože investoři s koncem roku mají velmi krátký investiční horizont a pozice zavírají rychleji než normálně. Manažeři se stále více přesouvají do hotovosti a s novými investičními rozhodnutími čekají na nový rok.

Poptávka po ETF fondech ale pokračuje a celkový objem dosáhl nového maxima 2360 tun, protože investoři pokles ceny zlata brali jako příležitost k nákupu. Opět se ukazuje, že pokles ceny vyvolává fyzickou poptávku, kdy při poslední korekci nakupovaly centrální banky rekordní objemy. Vzhledem  k tomu, že investoři očekávají růst ceny, je fyzická poptávka důležitá, protože může zabránit likvidaci dlouhých pozic před koncem roku.

Pokles pod 1619 USD, tedy pod 200 denní klouzavý průměr, otevřel cestu s zářijovému minimu na úrovni 1532 USD, což je zároveň na hranici trendové linie od minim z roku 2008. Index RSI je ale v přeprodaném pásmu, takže se jeví jako pravděpodobný růst k hodnotám 1619 USD, kde je nyní rezistence.

Nejvíce se propadla platina a to až na dvouleté minimum a stříbro ztratilo za uplynulý týden více jak 7 procent a je nejlevnější od února. Stříbro je také vůči zlatu nejlevnější za 13 měsíců, jedna unce stříbra stojí 55,3 uncí zlata a blíží se pětiletému průměru ve výši 57,3.

Kakao se odráží od minima díky předpovědi snížené nabídky

Cena kakaa, které se co do výkonnosti řadilo mezi nejhorší komodity roku 2011, vyrostlo za minulý týden o 10 procent, protože jeden z největších světových obchodníků s kakaem varoval, že nízké ceny v letošním roce mohou snížit produkci v roce 2012. To s sebou nese riziko nedostatku nabídky, protože až dosud byl trh v rovnováze.

Podle americké Commodtiy Futures Trading Commision spekulovali hedžové fondy a velcí hráči na pokles ceny kakaa už od začátku září a data z předposledního týdne dokonce ukázala další nárůst těchto spekulací o 43 procent. To vysvětluje nárůst z minulého týdne, protože kakao bylo díky tomu technicky přeprodané.

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Komodity nahrazuje s koncem roku hotovost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

23.01.2017 16:54 Riskantní horská dráha

Forexoví obchodníci mají pro nadcházející rok dlouhý seznam naléhavých témat – od intenzivních spekulací o tom, jak bude vypadat politika USA za Donalda Trumpa, až po existenční otázky EU v kalendáři plném významných událostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.01.2017 10:18 Členové i nečlenové OPEC omezují produkci ropy. Ceny ropy přesto oživily pouze mírně

Členové OPEC se dohodly na konci loňského roku s dalšími zeměmi mimo kartel na snížení produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně. Víkendové setkání představitelů těžařských zemí ve Vídni ukázalo, že produkce zatím klesla o 1,5 milionu barelů denně. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (82)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (641)
 Celkem hlasovalo 730 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »