CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

22. 01. 2015

0 komentářů

Komodity jsou nejlevnější od roku 2009

 


 

Graf č. 1: Vývoj komoditního indexu agentury Bloomberg (BCOM) v bodech (Zdroj: Bloomberg)
clipboard0556

Z kovů si nejhůře v komoditním indexu agentury vedla měď, která za poslední rok oslabila o 23 procent. Cena mědi je ve velké míře spojena s průmyslovým vývojem v Číně, a ta je jejím celosvětově největším spotřebitelem. Ve zmíněném indexu činí váha mědi 7,13 procenta. Čínský hrubý domácí produkt v uplynulém roce dosáhl růstu 7,4 procenta, a překonal tak tempo růstu z roku 2013. Pro rok 2016 očekává Mezinárodní měnový fond (MMF) tempo růstu čínského HDP o velikosti 6,3 procenta. Pro trhy však byl údaj zklamáním, jelikož byl nižší, než ekonomové očekávali.

Nejsilněji je v indexu zastoupeno zlato, jehož podíl je 12,53 procenta. Kov zaznamenal ve třetím lednovém týdnu největší růst za uplynulých 18 měsíců a to především kvůli dění na evropském měnovém trhu. K největšímu růstu došlo 15. ledna, kdy po krocích Švýcarské centrální banky posílil frank o cca 30 %. Nepřesvědčivá ekonomická situace v Evropě dává vzniknout spekulacím o možném dalším stimulu ECB. Stejně tak by mohla nízká inflace a nepříznivý vývoj v zahraničí přesvědčit americký Fed o oddálení případného zvýšení úrokových sazeb.

Graf č. 2: Typy komodit a jejich procentuální váha v komoditním indexu agentury Bloomberg (BCOM) (Zdroj: Bloomberg)

  clipboard0557

REKLAMA

Vůbec největší pokles mezi komoditami v daném indexu zaznamenala ropa brent a WTI. Od začátku loňského roku do současnosti tvoří jejich oslabení již 55 a 51 procent. Na vině je nekončící nárůst produkce v USA, Rusku a nově i Iráku a obavy o ekonomický vývoj v Evropě, Číně a Rusku.

Výrazně zlevnil i zemní plyn, který v indexu dosahuje 9,39 procenta. Jeho cena se propadla až k úrovni 2,831 MMBtu, což je nejníže za více než dva roky. Vinou je zde opět nadměrná produkce, ale také mírnější zima v USA, která znamená snížení poptávky plynu na vytápění. Pokud nenastanou náhlé výkyvy v počasí, je pravděpodobné, že se cena zemního plynu udrží blízko na současných úrovních. V létě, kdy dochází k výraznějšímu oslabení poptávky, může cena nadále mírně klesat. Současné ceny plynu zřejmě pozmění energetický trh ve Velké Británii. Společnost RWE AG plánuje v pěti svých uhelných elektrárnách nahradit uhlí zemním plynem. 

Poslední komoditou v indexu agentury Bloomberg, jejíž váha je nad 7 procenty, je kukuřice s podílem 7,06 procenta. Její oslabení od začátku roku 2014 do dnešních dnů je více než 7 procent. I v tomto případě sehrály důležitou roli klimatické podmínky ve Spojených státech, které mají pozitivní vliv na zimní výsadbu. Cenu pak v loňském roce také stlačila historicky rekordní celosvětová sklizeň, která na konci října vzrostla na 990,7 milionu tun.

Graf č. 3: Vývoj celosvětové produkce kukuřice v tisících tunách (Zdroj: Bloomberg)
clipboard0558

Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024

Bude letošní rok rokem kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

30. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *