CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

16. 07. 2015

0 komentářů

Komentář k červnové inflaci v eurozóně

 


 

Celková inflace zůstává nízká, nachází se jen mírně nad nulou, nicméně eurozóna nečelí riziku deflace v ekonomickém významu tohoto pojmu. Nízká inflace totiž není doprovázena propadem poptávky: naopak, domácí poptávka v ekonomice eurozóny roste.

Za nízkou inflací stojí zejména vývoj cen ropy: a nízká cena ropy je pozitivním faktorem jak pro spotřebitele, tak pro podnikovou sféru v eurozóně.

ECB by tak neměla být údaji o červnové inflaci nijak znepokojena.

Konečná data za červen potvrzují, že celková meziroční inflace v eurozóně klesla z 0,3 na 0,2 %, přičemž toto zmírnění bylo taženo jak cenami komodit (potraviny, energie), tak položkami spadajícími do tzv. jádrové inflace, konkrétně zmírněním tempa meziročního růstu cen služeb. Aktuální vývoj cen ropy napovídá, že ceny pohonných hmot a energií obecně budou působit proti zrychlení meziročního růstu celkové cenové hladiny v ekonomice eurozóny i v průběhu letních měsíců. Nicméně, vezmeme-li v úvahu pokles cen ropy pozorovaný ve druhé polovině roku 2014, jenž se letos pravděpodobně opakovat nebude, tak docházím k závěru, že se celková míra inflace v eurozóně ve zbytku letošního roku vydá ze svých stávajících úrovní vzhůru. Pokračující růst ekonomiky eurozóny včetně rostoucí domácí poptávky pak vyznívá pro postupný nárůst také v případě jádrové inflace (meziroční jádrová inflace v samotném červnu klesla ze svého lokálního maxima 0,9 % na 0,8 %).

Celková inflace v eurozóně zůstává nízká, nicméně to je dáno v prvé řadě vývojem cen energií v čele s cenami ropy. Nízká cena ropy je pro ekonomiku pozitivním faktorem: levnější energie jsou dobré jak pro spotřebitele, tak pro podnikovou sféru v eurozóně. Domácí poptávka roste a ekonomika eurozóny tak nečelí riziku deflace v ekonomickém smyslu tohoto pojmu. Negativní a závažnou zprávou by bylo, pokud by byl pokles inflace doprovázen propadem domácí poptávky v ekonomice eurozóny, což ale není tento případ. Evropská centrální banka tak svou pozornost bude spíše upírat na případné širší dopady stávajícího vývoje v Řecku na ekonomiku eurozóny, samotná údaje o červnové inflaci by centrální bankéře ve Frankfurtu znepokojovat neměly.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investmens CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *