CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

27. 07. 2016

0 komentářů

Katapult pro stříbrnou poptávku – převýší v budoucnu cenu zlata?

 


 

Již jsme mnohokrát psali, že záchrannou sítí jsou v dnešní době drahé kovy, zejména pak zlato a stříbro. Právě druhý jmenovaný kov letos přeskočil v nárůstu ceny i svého dražšího sourozence – od počátku roku přidalo stříbro 47 % a jen tím potvrzuje svou sílu. Zároveň s tím vyvstávají otázky, jak se bude dál vyvíjet poptávka po stříbře – jak zahýbe s jeho cenou a jestli je možné, že by v budoucnu bylo dražší, než samotné zlato… K možnému vývoji teď tedy podrobněji:

Hlavním aspektem je rostoucí hodnota stříbra

Poptávka po stříbře každým rokem láme rekordy – ani ten letošní nebude výjimkou a zcela jistě přepíše loňské tabulky. Investoři by měli mít na paměti, že zatímco poptávka, a to ve velké míře i ta průmyslová, stále narůstá, stříbra jako takového ubývá. Stačí jen připomenout, že Čína a Indie se pustily na dráhu fotovoltaiky. Rudy už ovšem negenerují tolik stříbra, jako v minulosti, kovu tak ubývá a jeho recyklace, ta je zcela zanedbatelná. Co tedy logicky musí následovat? Stříbro bude velmi vzácné, nedostatkové zboží a jeho cena rapidně poroste.

Trendy a faktory, které vývoj ceny stříbra ovlivňují

Obrovský nepoměr mezi množstvím recyklovaných šperků a poptávkou po kovech

Dodávky recyklovaného stříbra a zlata se, jak známo, používají k doplnění trhu. Velmi zajímavé je nicméně sledovat výrazný nepoměr mezi recyklací a poptávkou, stejně jako je patrný rozdíl mezi zlatem a stříbrem.

Podle dostupných informací bylo v roce 2015 recyklováno asi 551 metrických tun stříbrných šperků. Na první pohled nemalé číslo, ve srovnání s celosvětovou poptávkou po stříbrných špercích (7 045 MT) ale představuje pouhopouhých 8 procent.

REKLAMA

  an

To, že je takový nepoměr mezi recyklací a poptávkou po stříbrných špercích, může být způsobeno tím, že existuje málo podnětů k prodeji a lidem se nevyplatí stříbro prodávat zpět prodejcům kvůli nízké výkupní ceně. Recyklace stříbra ze starých šperků tvoří jednu z nejmenších kategorií dodávek stříbrného šrotu.

Oproti tomu zlato představuje jinou třídu, recyklace je u něj mnohem vyšší – vloni tvořila celých 41 procent z celkové poptávky po zlatých špercích (1 000 MT z celkových 2 415 MT).

  an2

REKLAMA

Nepoměr v zásobování zlata a stříbra je tedy patrný – u stříbra je poptávka pětkrát vyšší než u zlata. I zde platí pravidlo, že při výkupu zlatých šperků dostávají lidé větší sumu než u prodeje stříbra.

Většina průmyslového stříbra se nerecykluje…

Další faktor, který naznačuje zářivou budoucnost stříbra, je fakt, že drtivá většina stříbra se nerecykluje. Je tak navždy ztraceno. V řeči čísel: vloni tvořil celosvětový průmysl poptávku přes 18 300 metrických tun, přičemž z tohoto objemu se recyklovalo pouze necelých 3 300 metrických tun. Hovoříme zde o pouhých 18 procentech z celosvětové poptávky po průmyslovém stříbře. Celých 82 % bylo navždy ztraceno. Z důvodu průmyslového využití tedy dochází k obrovské ztrátě tohoto kovu.

  an3

Ztráta stříbra je mnohem větší, než se původně myslelo!

Porovnáme-li loňskou celkovou poptávku a recyklaci stříbra, dostaneme diametrálně odlišná čísla.

Poptávka tvořila ohromujících 36 400 metrických tun, zatímco recyklováno bylo jen sotva 4 700 tun, což představuje pouze 13 %. Je tak jen těžko představitelnou realitou, že zbytek, tedy 87 % stříbra, bylo navždy ztraceno.

Velkou část fyzické poptávky tvoří investice, z nichž nebude nikdy možné recyklovat. Jde třeba o úřední prodeje stříbrných mincí, které v roce 2015 dosáhly 134 milionů uncí (cca 4 170 MT). Na recyklaci šlo ale jen 6 milionů uncí (necelých 190 MT). Většina z této sumy pocházela z neprodaných evropských pamětních stříbrných mincí, vyražených před lety.
an4

A jaká je situace na trhu zlata? V porovnání se stříbrem je to jen malá část, a rozdíl je obrovský. Vloni byla celosvětová poptávka necelých 4 300 a recyklace cca 1 100 metrických tun, tedy asi 26 % z celkové poptávky.



Z grafů je patrné, že poptávka po stříbře je až desetkrát větší než je jeho recyklace. Po odečtení recyklace je poptávka po stříbře 31 800 MT, po zlatě pak 3 160 MT, což představuje výrazný propad na trhu bílého kovu.

  an5

Zároveň většina zlata, zlatých šperků a mincí stále zůstává na světě, zatímco stříbrné ve velkém mizejí. V momentě, kdy investoři pochopí, že většina celkového stříbra se na trh již nikdy nevrátí, spustí se obrovský nárůst jeho ceny. Mimochodem jsme taky svědky stále většího úprku od bezcenných papírových aktiv právě k fyzickému zlatu a stříbru.

Poptávka bude růst i nadále – a pokud se udrží trend stále vyšší a vyšší, nebude možné zájem uspokojit a ceny tak mohou být katapultovány k hodnotám, o nichž se i nejodvážnějším analytikům ani nezdálo…

Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *