Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Jiří Vránek: Nabízíme relativní jistotu výnosu

Jiří Vránek: Nabízíme relativní jistotu výnosu

Prvním poskytovatelem reverzní hypotéky na českém trhu je od září společnost FINEMO.CZ. „Renta z nemovitosti“ umožňuje seniorům uspokojovat nejrůznější potřeby od cestování přes pohodlnější živobytí až po úhradu dluhů. Jakým způsobem jsou a budou renty financovány? Za jakých podmínek je možné do renty investovat? Na tyto a další otázky odpovídá jednatel společnosti FINEMO.CZ Jiří Vránek.

Hledáte v současné době investory?

Několik prvních hypoték financujeme z vlastních zdrojů. Ve chvíli, kdy náš produkt začneme nabízet ve větším rozsahu, tak budeme potřebovat investory nebo budeme hledat jiné cesty získání zdrojů (např. emise dluhopisů). Nyní jsme ve fázi, kdy investory evidujeme a nadále hledáme. Pokud by někdo měl zájem, budeme rádi, když se nám ozve. Rozlišujeme dva typy investorů.

Jedním je strategický investor, který by do naší společnosti majetkově vstoupil a získal minoritní majetkový podíl a zároveň získal možnost ovlivňovat nastavení produktu a fungování společnosti. Takovéhoto investora budeme pečlivě vybírat, abychom získali finance na provoz a mohli se dostatečně rozšiřovat. Zároveň od investora očekáváme know-how v oblasti získávání zdrojů. U strategického investora jde o investici v řádech desítek milionů korun. Výhledově budeme investora potřebovat i kvůli změně zákona, protože v návrhu zákona o úvěru pro spotřebitele je požadavek základního kapitálu ve výši 20 milionů korun pro nebankovní společnosti poskytující spotřebitelské úvěry.

Pokud bude o zpětné hypotéky velký zájem, budeme potřebovat peníze i od menších retailových investorů. S těmito investory bychom sepisovali úvěrovou smlouvu, kde je pevně stanovený úrok podle délky investice z částky, kterou investují na danou dobu. Tito investoři by majetkový podíl v naší společnosti nezískali.

Jaký úrok investorům nabízíte?

Podle doby trvání investice nabízíme roční úrok od dvou procent na jeden rok až po pět procent ročně na pět let. V současné době máme podmínku minimální investice ve výši jednoho milionu korun.

Nabízíme fixní výnos a navíc zaručujeme, že vložené prostředky nepoužijeme na krytí provozních nákladů, ale na úvěry, které jsou zajištěné nemovitostí. Pro investory, kteří nám svěří více peněz, chceme krýt jejich prostředky postoupením pohledávek.. Investor by pak v případě krachu naší společnosti nemusel procházet procesem insolvenčního řízení přes správce konkurzní podstaty, ale pohledávky za klienty by přešly přímo na investora. Nabízíme tedy relativně jistý výnos.

Nicméně jsme otevřeni i investorům, kteří by chtěli koncepci nastavit jiným způsobem. Co ale již v dnešní době víme, že nemůžeme poskytnout úrok vyšší než pět procent. Vzhledem k výši úrokové sazby, kterou nám platí senioři u produktu Renta z nemovitosti, tu bychom chtěli držet pod deseti procenty. Věříme, že seženeme zdroje do pěti procent a časem i za méně. Banky získávají v současné době zdroje i za méně než jedno procento. A pokud se dostatečně rozrosteme a budeme ziskoví, tak bychom mohli získávat krátkodobé zdroje za jedno či dvě procenta, pokud by se aktuální tržní úroky nezměnily. V takovém případě bychom mohli seniorům úroky z naší reverzní hypotéky (Renty z nemovitosti) výrazně zredukovat a produkt tím zatraktivnit.

Jakého investora hledáte?

Hledáme strategického investora, který by našemu produktu, business casu  a vůbec celému příběhu ohledně pomoci seniorům věřil, případně měl know how v oblasti získávání zdrojů, pomohl nám tedy s obstaráváním levných peněz. Čím levněji peníze nakoupíme, tím výhodnější úrok můžeme seniorům poskytnout.

V našem zájmu je vytvoření vyváženého systému, kdy úrok bude zajímavý jak pro investory, tak pro klienty. Investorům nemůžeme poskytnout úrok např. 10 procent. Pokud chce vyšší úrok, pak musí podstoupit vyšší riziko, než jsou úvěry zajištěné zástavou nemovitosti. Navíc chceme seniorům nabídnout do budoucna i výrazně nižší úrok než je aktuálních 9,5 procenta ročně.

Pokud soukromý investor investuje jeden milion korun, má možnost od investice odstoupit před dobou, na jakou se zavázal finanční prostředky vložit?

Standardně tuto možnost nenabízíme. Navyšovali bychom tímto  riziko likvidity a mohli bychom se dostat do finančních problémů.

Vyplácíte úroky ročně?

Peníze jsou fixovány na dobu, na jakou nám peníze investor poskytne. Pokud tedy vloží peníze na pět let, pak je mu ročně připisováno na úrocích pět procent. Standardně úroky ročně nevyplácíme, ale i tuto možnost nevylučujeme.

Máte již nějaké investory?

Zatím jsme příliš aktivně investory nesháněli, protože se nejprve snažíme pracovat na aktivní straně, tedy poskytovat úvěry. S některými investory již ale jednáme jak o jejich majetkovém vstupu do naší společnosti, tak o možnosti investovat „do našich úvěrů“. Ve chvíli, kdy budeme potřebovat další zdroje, budeme kontaktovat investory z naší databáze.

Jaké máte další možnosti získávání zdrojů?

Pokud se nám bude v budoucnu dařit, to znamená, že bychom v příštích letech potřebovali finacování v řádech stovek milionů a v případně opravdu velkého úspěchu i miliard korun, pak bychom vydávali dluhopisy, stejně jako to dělají obdobné společnosti v zahraničí. Například ve Švédsku, které je s 9,6 miliony obyvatel srovnatelné s Českou republikou, působí již deset let jeden nebankovní poskytovatel, který získává zdroje zejména emisí dluhopisů s velmi nízkou úrokovou sazbou. Švédský poskytovatel již vydal dluhopisy v řádech miliard korun.

Další možností je založení podílového fondu, případně bychom se mohli dohodnout s některou bankou, aby nám poskytla úvěrovou linku. Uvažujeme i o možnosti získání zdrojů přes platformu P2P. Do příštího roku si vystačíme s vlastními prostředky, případně s několika soukromými investory, proto budeme o dalších způsobech financování diskutovat až v příštím roce.

Existují ale i země, kde zpětná hypotéka neuspěla. Jakých zemí se to týká a čím je to způsobeno?

V Německu a Rakousku se neustále někdo pokouší zpětnou hypotéku na trhu prosadit, ale zatím bez velkého úspěchu. Naše hypotéza je, že je to dáno vyššími důchody, které seniorům na důstojný život stačí. Navíc není v těchto zemích tolik rozšířeno vlastnické bydlení. Věříme, že u nás již doba zpětných hypoték nazrála a budeme se rozvíjet podobně jako například ve Švédsku.

Od našeho vstupu na trh vyvolává naše Renta z nemovitosti řadu pozitivních, ale i negativních emocí. Někteří senioři očekávají, že dostanou 70 a více procent hodnoty nemovitosti, pak ale přijde realita v podobě nižších desítek procent z hodnoty nemovitosti. Tím si prošli i mnozí poskytovatelé v zahraničí, my tím procházíme nyní. Cílíme na velice úzký okruh seniorů. Doufáme, že v příštích deseti letech bychom mohli pokrýt minimálně jedno procento důchodců. 

V současné době jste v pilotním provozu a vyřizování zpětných hypoték provádíte ve vlastní režii. V případě zvýšeného zájmu uvažujete o distribuci Renty z nemovitosti prostřednictvím nějaké poradenské společnosti?

Nyní jsme v pilotní fázi, výhledově chceme výrazněji růst. Po skončení pilotního provozu v 1. kvartálu 2016 bychom chtěli navázat spolupráci s jednou makléřskou sítí, které bychom dali exkluzivitu na prodej naší Renty z nemovitosti. Protože si zakládáme na férovém jednání s lidmi, součástí dohody s makléřskou sítí by bylo samozřejmě důkladné školení i výběr jejích poradců.

Děkuji za rozhovor.

Jiří Vránek: Nabízíme relativní jistotu výnosu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Klinická smrt termínovaných vkladů Autor: Radovan Novotný | 12.01.2016 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »