Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

logo

fecif


Jan Sadil: K dobrým hypotečním makléřům jsme vstřícnější

Autor: Petr Zámečník | 20.05.2011 00:00 | Kategorie: Bydlení | 1 komentář
Jan Sadil: K dobrým hypotečním makléřům jsme vstřícnější

Hypoteční banka spolupracuje s finančními poradci i hypotečními makléři. "Musím přiznat, že obchody, které jsou od a do z zpracovávány v našich pobočkách, jsou kvalitou trochu lepší, než úvěry zprostředkované třetími stranami," říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

S hypotečními makléři spolupracujete poměrně hojně. Jsou hypotéky dodávané hypotečními makléři obecně kvalitnější, nebo spíše rizikovější?

Nelze to zcela paušalizovat. Velice pečlivě si analyzujeme produkci každého s námi spolupracujícího partnera a to na úrovni konkrétní fyzické osoby. Pro nás je důležité, jaké úvěrové portfolio přináší konkrétní člověk, ať už je samostatným finančním poradcem nebo je součástí větší firmy - specializovaného hypotečního, nebo univerzálního brokera.

Záleží také na tom, na jaký segment brokerů bychom se podívali. Musím přiznat, že obchody, které jsou od a do z zpracovávány v našich pobočkách, jsou kvalitou trochu lepší, než úvěry zprostředkované třetími stranami. Je to logické, kde jinde než vy Hypoteční bance by měli být nejlepší lidé, kteří ví o hypotékách úplně vše.

Je rozdíl mezi kvalitou úvěrů specializovaných brokerů a úvěry obecných finančních poradců?

Nedá se to takto říci. To bychom museli vzít konkrétní jednotlivé a porovnat si jejich produkci. Je to dáno také tím, že někteří mají historicky starší produkci, a tudíž procentní vyjádření podílu delikventních úvěrů může ukazovat něco jiného než u zprostředkovatelů nových nebo těch, kteří s námi začali spolupracovat v nedávné době.

Sledujete portfolio konkrétních makléřů. Má provizní výhodu makléř, který má naprosto perfektní, bezpečné portfolio klientů, nebo jen trestáte např. rozvázáním spolupráce ty, kteří mají špatné portfolio?

Ano, ty, kteří mají špatné portfolio, nějakým způsobem trestáme, ale ještě předtím hledáme cestu, jak situaci napravit. Když to ani přesto nejde, spolupráci s nimi ukončujeme. To si myslím, že je naprosto v pořádku, vždyť je naší povinností spolupracovat jen s lidmi, kteří přinášejí dobrou kvalitu. Na druhou stranu ty dobré si hýčkáme. Víme-li například, že konkrétní finanční poradce je od našeho kvalitního partnera nebo jde o fyzickou osobu z našeho Platinového klubu, jsme při žádostech o nadstandardní výjimku vstřícnější, než u člověka, kterého neznáme nebo má špatné úvěrové portfolio.

Připravujete nové produkty? Kupříkladu dvě banky zahájily (a jedna s tím již skončila) nabízet offsetovou hypotéku . Plánujete něco podobného?

Odpověděl bych otázkou: Proč jedna banka skončila s nabídkou offsetové hypotéky? Ten produkt je hodně komplikovaný na to, aby  mu klient mohl rozumět. Hodně záleží také na tom, jestli ten produkt dokáže prodejce prodat. Můžete vymyslet sebekrásnější produkt, ale hypoteční makléř v našem podání je člověk převážně v terénu mimo přepážku a nebude složitě  počítat  modelaci offsetové hypotéky. Jsme zastánci jednoduchosti. Hlavní portfolio produktů již existuje a vše, co se dnes uvádí na trh jsou už jen vylepšení, která je pěkné mít, ale nejsou nezbytná.

Svého času poměrně rozšířeným produktem byly kombinované hypotéky . Hypoteční banka dokonce přišla s rozšířením této hypotéky z ne příliš výhodné kombinace s IŽP na kombinaci s podílovými fondy . Tento produkt jste v nabídce ale poměrně utlumili...

Až tak jsme ho neutlumili my, on se utlumil sám. Předchozí tři roky investičním produktům doba příliš nepřála. Tedy, někdo říkal, že jim nepřeje, jiný zase, kdy jindy investovat než nyní, když jsou investiční nástroje dole. Ale naše distribuční síť se přiklonila spíš na stranu, že jim nepřeje a že není příliš dobře mluvit o investičních produktech v době, kdy přinášely celosvětově určité komplikace. V naší produkci ovšem bude velmi mizivou částí našeho nového byznysu. A je otázka, jestli kombinované produkty mají vůbec šanci stát se významnou součástí byznysu jakékoli banky.

Kombinované hypotéky, zejména s IŽP, byly hojně prodávány externími distributory zejména díky vysokým provizím .

Myslím si, že toto období má hypoteční sektor  u nás také za sebou. Úvěry s kapitálovou pojistkou se prodávaly před 8 až 9 lety  a tehdy tvořily 10 - 20 % nové produkce. A dnes již nejsou v produkci vůbec..

U kombinovaných produktů má banka ve smluvních podmínkách kontrolní body, že když se vývoj investice nevyvíjí podle očekávání, tak ukončí období nesplácení jistiny a převede nesplacenou hypotéku na klasickou anuitní splátku . Využili jste tento mechanismus?

Kombinace s kapitálovým životním pojištěním se občas ukončilo z podnětu klienta, kdy při refixaci úrokové sazby chtěl přejít na klasické splácení. Po pěti letech si třeba uvědomí, že neumořil ani korunu z dluhu. To se děje. Ale že bychom upravovali hypotéku z podnětu banky, protože investiční nástroj nevykazoval očekávané chování, to jsme neprováděli, přestože se u těchto produktů chováme velmi obezřetně.

Děkuji za rozhovor.

Čtěte též

Anketa

Jaký způsob financování bydlení upřednostňujete?

Hypotéku. (23)
 
Stavební spoření. (6)
 
Jiný. (3)
 Celkem hlasovalo 32 čtenářů

Jan Sadil: K dobrým hypotečním makléřům jsme vstřícnější >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

kokin@seznam.cz Sadil | 24.05.2011 20:08

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Reklama

hypostroj

Články z Bydlení

Petr Zámečník | 02.07.2015 00:00 Kam investovat: Se státní podporou

Stát není dobrý hospodář. I proto vábí státní podporou často na produkty, které si to nezaslouží. V některých případech se ale střadatelům využití daňových úlev či státního příspěvku vyplatí. Kdy a v jaké výši se vyplatí spořit do státem podporovaných produktů? Celá zpráva »

Komentářů: 12 / 12 Poslední komentář: 07.07.2015 08:22

Radovan Novotný | 09.01.2015 00:00 První válka: Válečný nedostatek, rozvrat a měnová reforma

Historický příklad první světové války ukazuje, že nedostatky v ekonomice se odráží v inflaci a nástupu černého trhu. Je-li nejhůř, nastupuje řízené hospodářství a přídělový systém. Následné reformy se opírají o zdanění a přerozdělování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 01.01.2015 00:00 Rok 2015: Připravte se na vyšší daně

Přípitek k Novému roku 2015 již odezněl a po vystřízlivění nás čeká daňová kocovina. Na podnikatele se hrnou nové byrokratické povinnosti a nejnižší sazba DPH na drobnosti je jen vějičkou. V letošním roce se můžeme připravit na daňové změny, pod kterými se panenky protočí nejednomu daňovému poplatníkovi. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 24.02.2014 00:00 Skanska aneb Český Enron podruhé

V Čechách to je už trochu tradice. Švédský stavební gigant Skanska znovu načapal svoje místní manažery, jak si pohrávají s kreativním účetnictvím. Šéfové jedné z divizí vylepšovali čísla. Když se na to přišlo, tak po zisku skoro 360 milionů korun z roku 2012 zbyla loňská ztráta představující opravdu pěkných 888 milionů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 21.05.2013 00:01 Fincentrum i Partners míří do realit

Poradenské společnosti hledají díru na trhu a způsob, jak se stát jedničkou. Zdá se, že v hledáčku je momentálně realitní trh. Společnost Fincentrum buduje vlastní realitní kancelář a Partners jednu kupují. Portfolio finančních produktů plynoucích z klientely realitek rozhodně není malé. Celá zpráva »

Komentářů: 17 / 17 Poslední komentář: 16.12.2015 02:59Další články »

Krátké zprávy z Bydlení

28.07.2016 09:00 Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

Píšeme na Hypoindex.cz: Nový občanský zákoník vymezuje některé oznamovací povinnosti nájemce ve vztahu k jeho dlouhodobé nepřítomnosti v bytě. Jaké jsou tyto povinnosti a jaké zákonné sankce plynou nájemci z jejich porušení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.07.2016 09:00 Stavební spoření: Zájem roste i přes klesající úroky

Píšeme na Hypoindex.cz: První polovina letošního roku byla pro stavební spořitelny úspěšná. Výsledky všech pěti tuzemských spořitelen ukazují, že zájem o nové smlouvy ani o poskytnuté úvěry nepolevil. Největší stavební spořitelna snížila úroky spořících produktů, další spořitelny ji budou zřejmě následovat. Podepíše se to na zájmu o stavební spoření?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.07.2016 09:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Píšeme na Hypoindex.cz: Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 09:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Píšeme na Hypoindex.cz: Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.07.2016 09:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Píšeme na Hypoindex.cz: Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jakou správu portfolia upřednostňujete?

Pasivní. (185)
 
Aktivní. (186)
 
Žádnou. (957)
 Celkem hlasovalo 1328 čtenářů