CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

Text: Daniel Kuchta

24. 01. 2008

6 komentářů

Jaká překvapení nás čekají v roce 2008?

 


 

Jde o nezvyklý, ale populární pohled na to, jak by mohl rok 2008 vypadat nejen na finančních trzích, ale také v politice a ekonomice vůbec. Byron Wien zveřejňuje svá "překvapení" už 23 let a díky svému často kontroverznímu vyznění se těší velké oblibě mezi analytiky i ostatní investorskou veřejností. Jak tedy vidí vývoj v příštím roce Byron Wien?

1, V prvním bodě svých předpovědí se Byron Wien věnuje otázce recese na americkém trhu. "Navzdory snižování úrokových sazeb ze strany FEDu, ekonomika Spojených států zakouší svou první recesi od roku 2001. Stavební sektor se pořád nerozbíhá, a banky nejsou ochotny půjčovat peníze nikomu, kdo představuje alespoň minimální riziko. Úroková sazba padne pod tři procenta, míra nezaměstnanosti se definitivně zabydlí nad pěti procenty a spotřebitelské výdaje jsou nanic."

Jelikož už dnes je velmi pravděpodobné, že recese Ameriku nejspíše nemine (a podle analytiků Merrill Lynch v recesi již je), jsou tyto předpoklady dosti pravděpodobné. Míra nezaměstnanosti dosáhla pětiprocentní hranici už v prosinci, ostatní se může nabalovat postupně. Pomoci zabránit tomuto vývoji by mohly zvažované daňové úlevy.

2, "Výnosy indexu S&P 500 z roka na rok klesají a letos index ztratí 10 %. Akcie v sektorech energií a materiálů se drží relativně dobře v tomto období, které se jeví spíše jako korekce a ne jako medvědí trh. Podmínky na trzích se začnou zlepšovat v průběhu léta."

Energie jsou favoritem následujícího roku u mnoha odborníků, sektor materiálů by mohl těžit z posilování některých komodit, jako jsou například kovy. Vzhledem k současnému vývoji je velmi pravděpodobný rovněž propad hlavních akciových indexů v USA. Pokud se dočkáme recese, můžeme se návratu k růstu dočkat mnohem později, než v létě.

3, "Dolar v první polovině roku posílí k euru na hodnotu 1,35, ve druhé polovině ale padne k hodnotě 1,50. Evropská centrální banka začne se vstřícnou měnovou politikou. Zahraniční investoři se na začátku roku ve velkém vrhnou na levné aktiva v USA, ale dolar později klesne, protože mnoho zemí začne prodávat své velké dolarové rezervy kvůli lepší diverzifikaci."

REKLAMA

Posilování dolaru k euru na hodnotu 1,35 v první polovině roku je málo pravděpodobné. Snižování úroků v USA je stále pravděpodobnější, a to určitě není voda na mlýn pro silný dolar. Šance, že se nemovitostní sektor vzpamatuje z propadů ještě v první polovině roku je malá, což dolaru také moc nenahrává. Jedinou šancí je zmíněná vstřícnější politika ECB a s ní související pokles sazeb v EU. Výprodej dolarových rezerv, zejména u asijských zemí je rovněž rizikovým faktorem pro další oslabování dolaru.

4, "Inflace roste nad pět procent, ceny komodit a zejména ropy se totiž začínají projevovat, i přes mírný růst mezd. Výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostou na 5 %. Stagnace se stane frekventovaným výrazem prezidentské kampaně a novinových sloupků."

Je otázkou, jestli bude mít růst cen komodit a ropy tak zásadní vliv na vývoj inflace, zejména když podle dalšího tvrzení by měla ropa na začátku roku klesat. Pokud inflace neporoste, minimálně v prvním pololetí je zatím růst výnosů dluhopisů málo pravděpodobný, peníze z akciových trhů totiž investoři budou muset někam "ulít". Těžko je budou investovat na rizikovějších rozvíjejících trzích. O rétorice používané před americkými volbami je zbytečné diskutovat.

5, "Cena ropy na počátku roku klesne, ale později zase poroste. Pokles na úroveň 80 dolarů za barel bude v první polovině roku zapříčiněn zpomalováním západních ekonomik, ve druhé polovině pak cena vystoupá až ke hladině 115 dolarů za barel. Tradiční tahouni pokračují v propadu produkce, zatímco Čína, Indie a střední východ zvedají svou spotřebu."

I když je prý cena ropy na momentálních hranicích kolem stovky dílem především spekulantů a investičních fondů, může za ní také politická nejistota v Nigérii, nebo Pákistánu, nebo nízká úroveň zásob v USA. Země OPEC ale produkci zvyšovat nehodlají, takže pokles na začátku roku nemusí být jistý. Začínající recese ale nakonec přeci jen může poptávku po ropě a její cenu citelně snížit.

REKLAMA

6, "Zemědělské plodiny zůstávají silné. Kukuřice roste na 6 dolarů za bušel a bavlna k 85 centům za libru. Zlato dosáhne 1 000 dolarů za unci kvůli rozčarování, které se rozmáhá nad papírovými měnami v Asii."

Zemědělské plodiny zůstanou nejspíše skutečně silné. Ceně kukuřice pomáhá skutečnost, že i přes zvýšenou produkci a překonávání rekordů bude stále ve větším množství využívána na výrobu alternativního paliva, etanolu. Ceně bavlny zase nahoru pomáhá skutečnost, že výměra pro její pěstování se zmenšuje na úkor "výnosnějších" plodin, například i kukuřice.

Po rychlém růstu ceny nejdražšího kovu je pravděpodobné, že dojde v nejbližší době ke korekci. Jelikož však ale pan Wien věří ve vysokou cenu ropy a tím zvyšující se inflaci, to by mohlo do konce roku vést k dalšímu zdražení zlata a možná i k pokoření tisícidolarové hranice.

7, "Recese v USA zpomaluje čínskou ekonomiku jen mírně, ale akciové trhy klesají zprudka. Investoři připouští, že placení několikanásobných cen v porovnání s biotechnologiemi za vysoce cyklické společnosti nemá smysl. Čína revalvuje svou měnu o dalších deset procent, aby měla inflaci pod kontrolou, a také jako gesto vůči zahraničním vládám participujícím na Olympijských hrách, které si stěžují na neférové podmínky. Několik běžců na dlouhou trať odmítá závodit v určitých olympijských disciplínách kvůli pokračujícím problémům se znečisťováním ovzduší."

Pokles akciových trhů v Číně se dá očekávat. Uvolnění měny se však asi nedočkáme, Číně totiž juan navázaný na koš měn zatím vyhovuje. K posílení vůči dolaru nicméně může dojít, deset procent to ale nebude.

REKLAMA

8, "Nový ruský prezident Dimitrij Medvedev, pod vlivem Vladimíra Putina, se ve světě stává více asertivím. Trvá na tom, aby byly ropa a plyn placeny v rublech a požaduje pro Rusko rozhodující místo na světových konferencích. Akciové trhy Ruska a Brazílie vedou mezi zeměmi BRIC. Trhy v zemích rady spolupráce arabských států Perského zálivu začínají přitahovat zájem investorů do rozvíjejících se zemí."

Od ruských prezidentů lze očekávat cokoli, jisté je, že Putin se svého vlivu, i když už ne oficiálně jako prezident, nebude chtít vzdát. Zájem investorů o nové trhy je logický.

9, "Zdokonalování infrastruktury se stává důležitým tématem voleb pro obě strany a akcie z oborů stavebnictví a strojírenství rychle rostou v očekávání velkých plánů načatých po inauguraci nového prezidenta. Voda se stane kritickým světovým problémem a akcie společností zabývajících se odsolováním stoupají."


Voda už je kritickým problémem světa, až v poslední době se z ní ale stalo tak "moderní" podkladové aktivum pro investiční nástroje. Na tom ale není nic špatného.

10, Poslední bod se, stejně jako před rokem, týká amerických prezidentských voleb. Podle Wiena "bude 44. americkým prezidentem Barack Obama, který jednoznačně porazí kandidáta se jménem Mitt Romney. Při zlepšující se situaci v Iráku se slabá ekonomika stane určující otázkou v rozhodování voličů. Chtějí se zkrátka ujistit, že bezvýchodná situace skončí a Kongres konečně začne konat s cílem udělat změny. Demokraté skončí s 60 křesly v senátu a jasnou většinou ve Sněmovně reprezentantů."

Pan Wien by asi Baracka Obamu rád viděl v Bílém domě. Před rokem sice nefavorizoval nikoho, ale Obama měl podle něj dokázat své kvality. Letos je Obama jeho favoritem číslo jedna a zatím to vypadá, že USA se konečně dočkají svého prvního černého prezidenta v historii.

Představitelky feministického hnutí pravděpodobně polknou hořkou slinu porážky už před ohlášením oficiálního kandidáta demokratické strany a budou si muset počkat nejméně další čtyři roky. Pokud by se ale Hillary přeci jenom podařil comeback (což se po primárkách v Iowě nezdá až tak nepravděpodobné), místo prvního černocha by USA mohly mít první prezidentku. Takže novinka na prezidentském křesle v USA nás čeká tak či tak.

Pan Wien odhaduje, že asi 50 % jeho předpovědí by se v průběhu roku mohlo naplnit. V minulém roce se alespoň částečně vyplnila většina jeho předpovědí, ve čtyřech případech se minul úplně.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Alfons Karásek

    14 ledna, 2008

    Mne by zajímalo, jestli kdyz guvernér od Bank of England v únoru snízí úroky z 5,5% na 4,25%, jak od nej ruzní lidé zádaji, nebo aspon na 5%, jestli tim libra muze posílit. Koncem roku spadla libra tolik, ze byla 2007 slabsí nez dolar. A pritom byla libra asi 2004-2006 = 3 roky stále stejná s euro.

    Odpovědět

  • Honzajs

    14 ledna, 2008

    UK bude po USA druhou zemí, kterou nejvíce postihne bankovní krize, isnižování úroků bude nezbytností.
    Pokles libry koncem toku 2007 je podle mne pouze předzvěstí letošního propadu GBP.
    Relativně stabilní kurz GBP k EUR je podle mne minulostí.

    Odpovědět

  • Jana Dvořáková

    14 ledna, 2008

    Británie i Svýcarsko by mely závesti u nich euro, to by byla asi veliká výhoda pro ne a v nicem nevýhoda.

    Odpovědět

  • obchodnik

    14 ledna, 2008

    a jaka ze ta velika vyhoda to je pro GB a Svycary aby to ? zavedli? nemyslim si ze ted nejak stradaji ze nemaj ?.

    Odpovědět

  • Honzajs

    14 ledna, 2008

    Taky moc výhod eura pro ně nevidím.

    Ale pokud někdo chce britské akcie kvůli dividendám, tak se domnívám, že pokles GBP jim ty dividendy znehodnotí. A nedejbože, kdyby někdo investoval s úmyslem do britských bankovních akcií, tak bude tratit dvojmo – jednou na poklesu akcií britských bank v roce 2008, který čekám a podruhé na poklesu GBP.

    Odpovědět

  • Václav

    15 ledna, 2008

    Investice do akcií bank Britanie je to nejvýnosnejsí duchodové pojistení, nebot duchod v podobe dividend je pak kazdých 6 let zdvojnásoben. Kdezto duchod z pojistení bude zdvojnásoben v západní Evrope asi za 50 let a s eurem ve východní Evrope taky, pri pozdejsim rustu duchodu jen +1% rocne. Proti poklesu kapitálu v akciích Britanie neni nutno stehovat se na stálo do Britanie, vzdyt libra padala jen koncem roku 2007, aby tak dala prilezitost ne-Britum levne britské akcie nakoupit. V budoucnu i v minulosti vsak bude tezké najiti dalsi období, kdy libra proti euro padá.

    Odpovědět