CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

10. 05. 2013

0 komentářů

Jak dlouho se dá žít s nezaměstnaností nad 27%?

 


 

V USA je díky skutečně jednotnému pracovnímu trhu a také díky společné rozpočtové politice rozdíl mezi nezaměstnaností v nejsilnějších státech (např. New Hampshire) a nejslabších státech (Nevada) pouhých 6 procentních bodů.

I když jsou evropské periferie velice rozdílné, mají něco společného. Na všech se podobně jako v Řecku podepisuje tvrdě naordinovaná dieta. Všechny periferie od Athén po Madrid za poslední dva roky výrazně snížily schodky běžného účtu platební bilance – to znamená, že klesla celková závislost na zahraničních penězích (i když častokrát deficity vlády zůstávají na vysokých úrovních). Nebylo to ale zadarmo. Rychlé vyrovnání schodků běžného účtu, které často přesahovaly 10 % HDP, vedlo k masivnímu propadu soukromé spotřeby a nárůstu nezaměstnanosti. Zvlášť alarmující je vysoký podíl nezaměstnaných mezi mladými do 25 let, který v Řecku podobně jako ve Španělsku přesahuje 60 %. V Německu přitom mezi mladými lidmi nemá práci pouze 7 % z nich.

Otázkou je, zda je takto vysoká nezaměstnanost dlouhodobě udržitelná v demokratických společnostech. Největším rizikem je politická radikalizace a nárůst podpory populistů a extremistů tak, jak jsme viděli v posledních řeckých a ostatně i italských volbách.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *