CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: Šimon Finemon

11. 04. 2012

0 komentářů

Investiční trusty: Relikt minulosti?

 


 

Portfolio trustů bylo a stále je široce diverzifikované, najdeme v něm kromě akcií i další cenné papíry, ale rovněž nemovitosti, přímé účasti ve firmách atd. V posledních několika letech mnoho trustů zbankrotovalo, např. Anglo&Overseas. Přitom předchozí dekáda byla pro ně jednou z nejúspěšnějších v jejich dlouhé historii (jedná se o jedny z nejstarších investičních společností na světě vůbec).

Investiční trusty čeká v budoucnosti mnoho výzev, které musí zvládnout. Tyto trusty svého času tvořily základ portfolia každého investora a patřily mezi inovátory na finančních trzích. Ale v současnosti ustupují pod tlakem modernějších a sofistikovanějších nástrojů pro retailové klienty. Někteří analytici z toho vyvozují, že již další budoucnost nemají.

První fondy si investoři mohli „koupit“ již v 19 století. Jednalo se tehdy o jedinou možnost, jak diverzifikovat portfolio na akciovém trhu. Ovšem již tehdy existovaly společnosti (např. Foreign&Colonial), které nabízely možnost vstoupit do mnohdy exotických společností po celém světě. Již tehdy tedy byl svět na počátku globalizace.

Foreign&Colonial původně měl v portfoliu pouze nástroje přinášející fixní výnos, postupně (od třicátých let dvacátého století) jej diverzifikoval do akcií. Může se zdát, že to z dnešního pohledu nebyla právě nejvhodnější doba. Ale trust přežil druhou světovou válku a jeho podílníci mohli s cennými papíry opětovně obchodovat na lokálních burzách.

Tento fond byl prvním, který investorům nabídl spořící plán investováním do akcií a rovněž individuální spořicí účty, a to vše již od roku 1984. Tento krok byl následován dalšími (největšími) konkurenty jako Witan, Alliance Trust nebo F&C. Spořicí účty či možnosti pravidelného investování podle přednastaveného plánu byla tuzemským investorům nabídnuta až o více než dvacet let později.

REKLAMA

Ovšem od začátku nového milénia bylo mnoho těchto společnosti, co do objemu majetku, který spravují, jedny z největších na světě, nuceno nabídnout investorům modernizovanou podobu pravidelného spoření a investic, které více reflektovaly novou realitu. Především pak do portfolií zařadily „zámořské“ akcie, zejména ty z rozvíjejících se zemí, čímž je více diverzifikovaly. Ty z trustů, které tak neučinily, novou dobu nepřežily.

Najdou se i kritici trustů. Podle nich jen výjimečně překonají benchmark. Pro investování malých částek tak doporučují spíše penzijní fondy či podílové fondy (v podobě, jak je známe u nás).

Největší trusty si nutnost změn uvědomují a snaží se změnit. Např. Alliance Trust, největší trust ve Velké Británii, vydává stále větší prostředky na asset management. Ale zatím to nenese žádné ovoce. Akcie Alliance Trust se obchodují s o 20 % nižší hodnotou, než je hodnota čistých aktiv trustu (NAV).

Ovšem na trusty číhá i další nebezpečí. Pomalu ale jistě ztratily i svou nákladovou výhodu. Tyto společnosti vybírají manažerské poplatky, stejně jak je známe u klasických otevřených podílových fondů. Ty jsou, na rozdíl od podílových fondů obvykle nižší (do 0,9 % p. a.) a liší se sektor od sektoru. Právě nízká nákladovost činila trusty populárními pro investory, zejména na dlouhodobém horizontu. Přeci jen vyšší poplatky ubírají z výnosu investora více.

REKLAMA

Nicméně o tuto výhodu trusty přišly s nástupem Exchange Traded Funds (ETF), které se právě zásluhou nízkých poplatků a nákladů staly velmi rychle populárními a vytlačily ETF.

Trusty tedy pomalu přicházejí o své výhody a vypadá to, že se jejich čas chýlí ke konci. Nicméně stále existuje možnost, že některé z nich přežijí, ovšem budou muset investorovi přinést něco více, než nové sofistikované produkty.

Tuzemského investora se na první pohled trusty netýkají. Žádný z nich není na našem trhu činný. Ale v dnešním globalizovaném světě není problém investovat kdekoli na světě a do jakýchkoli produktů. Tedy i český investor by se mohl o trusty začít zajímat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *