CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

09. 08. 2013

0 komentářů

Inflace – kvůli cenám noční můry nehrozí

 


 

Zase ty brambory. Každý z nás v průměru spotřebuje zhruba 70 kilogramů této zeleniny ročně. Není divu, že ve spotřebním koši mají tedy relativně silné zastoupení (například v porovnání s rajčaty) a více ovlivňují celkovou změnu spotřebitelských cen. V červnu, vlivem každoročního příchodu raných brambor na pulty obchodů, vzrostly ceny této plodiny o více než 80 %, a to jak v meziměsíčním, tak v meziročním srovnání. V červenci přišla ale celkem výrazná kompenzace, kdy v porovnání s předchozím měsícem brambory zlevnily o 29 % a dopomohly k celkovému dvojcifernému poklesu cen zeleniny.

Farmáři v červnu opět ukázali, že růst jejich cen zpomaluje a potravinová inflace by tak nemusela být ani v dalších měsících zásadním problémem. To dokazuje i vývoj potravinového indexu, který zveřejňuje Potravinová a zemědělská asociace, který v červenci klesl meziměsíčně o 2 % a v porovnání s minulým rokem je taktéž o více než 3 % nižší.

Kromě potravin meziměsíčně klesly například i ceny oděvů a obuvi, a to o více než 2 %. Nicméně i v červenci jsme si museli také za něco připlatit. Byly to především dovolené s komplexními službami (+12,5 %), které vytáhly ceny v oddíle rekreace a kultura o 2,5 % výše.

V meziročním srovnání mělo na červencové zpomalení inflace největší vliv nižší tempo růstu cen potravin a především ceny v oddíle bydlení, voda a energie, kde se projevil stále levnější plyn. Do budoucna by tlak na nižší růst cen v této kategorii mohlo působit uvažované snížení cen silové elektřiny a nižší příspěvek na obnovitelné zdroje. I v červenci ale nejvíce držely inflaci na uzdě telekomunikace, které stejně jako v předchozím měsíci ubraly z celkového meziročního růstu spotřebitelských cen 0,4 procentního bodu.

Dnešní inflační čísla ukázala, že růst cen rozhodně není a ani v nejbližších měsících nebude strašákem pro Českou národní banku. Na druhou stranu ani deflace není rizikem a inflační očekávání zásadně neklesají. Na posledním měnovém zasedání dalo několik členů bankovní rady souhlas k okamžitému spuštění devizových intervencí, nicméně většina členů byla proti. Důvodem je částečně i fakt, že exportéry nyní trápí spíše slabá zahraniční poptávka než současná úroveň kurzu.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *