Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny?

Obavy z deflace donutily ČNB v listopadu 2013 zasáhnout. Udržet kurz koruny na úrovni 27 korun za euro dalo centrální bance zabrat. Účet za devizové intervence se ke konci listopadu loňského roku vyšplhal na 30,1 miliardy eur (812,5 miliardy korun).

Největšímu náporu spekulantů musela ČNB čelit v říjnu loňského roku, kdy nakoupila eura v objemu 3,96 miliardy eur (107 miliardy korun). Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem v listopadu 2016 se někteří investoři začali opět vracet k americkému dolaru, koruna oslabila a centrální banka měla méně práce s udržením kurzu v bezpečné vzdálenosti od hranice 27 korun za euro. Konec loňského roku se nesl v podobném duchu.

Intervence ČNB sílí

Tlak spekulantů však značně zesílil v prvním týdnu letošního roku. „Podle masivních přírůstků nové likvidity v českém finančním systému se dá usuzovat, že jen během prvního týdne na trhu skoupila přes tři miliardy euro,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. Sázky na budoucí posílení koruny a konec kurzového závazku ČNB povede k větší potřebě devizových intervencí zřejmě i během prvního čtvrtletí 2017.

Spekulacím na ukončení intervencí již ve druhém čtvrtletí 2017 nahrávají makroekonomická data zveřejněná v posledních dnech. Nezaměstnanost sice v prosinci nepatrně vzrostla na 5,2 %, přesto se drží velmi blízko historických minim. Prosincová inflace dosáhla dvouprocentního cíle ČNB.

Inflace v Česku po čtyřech letech opět dosahuje inflačního cíle ČNB. Pokud ceny budou i nadále růst tímto tempem, dá se očekávat, že ČNB brzy upustí od intervencí, protože jejich smysl se pomalu vytrácí. ČNB je zavedla především proto, aby Česko neohrozila deflace a nyní se zdá, že tato hrozba už pominula, a není proto důvod držet naší měnu uměle podhodnocenou,“ říká Petr Vlasák, hlavní analytik tginvest.cz.

Inflace k opuštění závazku nestačí

Dosažení inflačního cíle ale ještě automaticky neznamená, že ČNB okamžitě ukončí devizové intervence. Podle hlavního ekonom Generali Investments CEE Radomíra Jáče do hry vstupují i další faktory: „V prvé řade udržitelnost plnění inflačního cíle. Bankovní radě by při rozhodování o ukončení kurzového závazku hrálo do karet, pokud by se inflace několik měsíců pohybovala nad úrovní inflačního cíle, tedy nad dvěma procenty. Zajímavou otázkou je mimo jiné to, jak z hlediska dlouhodobějšího vývoje inflace interpretovat růst cen v souvislosti se zavedením EET.“

Existují ale i další faktory, které rozhodnutí ČNB ovlivňují. „Snadný exit ztěžuje i rozhodnutí ECB protáhnout kvantitativní uvolňování (QE) do konce roku 2017,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Evropská centrální banka v prosinci rozhodla, že do konce března 2017 bude měsíčně nakupovat aktiva v objemu 80 miliard euro a od dubna pak sníží objem nákupů na 60 miliard euro.

Vzhledem k růstu českých mezd a inflace se z řad analytiků ozývají hlasy, že k ukončení kurzového závazku dojde již ve druhém čtvrtletí. „Centrální bankéři si budou chtít nepochybně počkat na potvrzení inflačního vývoje několik dalších měsíců. Vzhledem k akceleraci inflace a vysokému přílivu spekulativního kapitálu do koruny, který ČNB musí vykrývat devizovými intervencemi, se však zvýšila pravděpodobnost, že ČNB ukončí intervenční režim již ve druhém čtvrtletí letošního roku,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Kurzový závazek ČNB držet korunu slabší než 27 korun za euro bude podle našeho výhledu trvat jen do druhého čtvrtletí letošního roku. Inflační vývoj, tedy růst inflace ke dvěma procentům, totiž umožní centrální bance od tohoto mimořádného režimu upustit,“ uvedl Marek Dřímal, ekonom Komerční banky. Konec kurzového závazku ale podle něj nebude znamenat úplný konec intervencí. 

Nastavení měnových podmínek v eurozóně ovšem podle Radomíra Jáče nahrává spíše pozdějšímu exitu: „Vliv nastavení měnových podmínek v eurozóně bych nepodceňoval, neboť příliš rychlé ukončení kurzového závazku může vést k tomu, že ČNB bude muset korunu následně usměrňovat ad-hoc intervencemi na devizovém trhu v poměrně velkých objemech.“ A stejného názoru je i Petr Sklenář: „Změnu nastavení měnové politiky ČNB (kurz 27 CZK/EUR, sazby 0,05%) stále čekáme spíše až v druhé polovině roku.“

Kam zamíří kurz koruny po exitu?

Ukončení intervenčního režimu je ale pouze jedna věc, otázkou zůstává, jakým směrem zamíří koruna vůči euru. „Nejpravděpodobnějším scénářem po oznámení ukončení režimu je rychlé posílení koruny pod hladinu 26  korun za euro,“ míní Miroslav Novák. ČNB ale podle něj zůstane i po ukončení intervenčního režimu nadále na devizovém trhu aktivní. „Největší neznámá se pojí s tím, jak se zachová spekulativní kapitál po posílení koruny. Stále pravděpodobněji vnímám možnost, že se velká část spekulativního kapitálu po posílení koruny stáhne z korunových aktiv, čímž dojde výsledně k návratu české měny na hladinu 27 korun za euro,“ dodává Miroslav Novák.

„Koruna sice bude po konci kurzového závazku v průměru posilovat, ale ČNB bude rozhodně na trhu bránit jakýmkoliv nadměrným ziskům české měny. Na konci června proto očekáváme kurz koruny vůči euru na hranici 26,10, ve zbytku roku by mohla česká měna dokonce oslabit k 26,50. Podle nás nelze očekávat, že by během letošního roku mohla koruna posílit zpět na úrovně, kde byla před zahájením intervencí v listopadu 2013,“ dodává Marek Dřímal.

Radomír Jáč se domnívá, že vzhledem k velkému množství spekulativního kapitálu po ukončení kurzového závazku bude česká měna rozkolísaná a může oscilovat kolem úrovně 27 korun za euro oběma směry. „Osobně si myslím, že se ČNB bude snažit, aby se koruna v roce 2017 držela nad úrovní 26 korun za euro, aby rychlost posílení české měny nebylo bolestivé pro českou ekonomiku a aby příliš silná měna nevytvářela prostředí vedoucí k výraznějšímu poklesu inflace. Příliš silná koruna by totiž mohla inflaci stáhnout poměrně rychle zpátky pod dvouprocentní inflační cíl,“ dodává Radomír Jáč.

Česká měna však podle některých analytiků může posílit ještě více. „Jakmile intervence skončí, navrátí se koruna k hodnotě 25 korun za euro," míní Petr Vlasák.

Jakým směrem se budou ubírat další kroky ČNB, ukáže zřejmě únorové zasedání bankovní rady, na kterém se dočkáme nové čtvrtletní ekonomické prognózy s ohledem na vývoj prosincové inflace a prodloužené nákupy aktiv ECB. Zatím by podle ČNB němělo ukončení kurzového závazku přijít dříve než v polovině letošního roku. Zásadnější vliv na rozhodnutí centrální banky by neměly mít ani personální změny v Bankovní radě ČNB.

Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.02.2017 11:54

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 16:08 Bankéřů ubývá a bude hůř

Technologické inovace mění finanční sektor. V příštích deseti letech může podle studie Citigroup přijít o práci ve finančních službách v Evropě a USA zhruba 1,7 milionu lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 11:53 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Píšeme na Investujeme.sk: Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1314)
 Celkem hlasovalo 1477 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »