Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Garanční systém finančního trhu: Jakou nese jistotu klientům?

Garanční systém finančního trhu: Jakou nese jistotu klientům?

Při prvním pohledu připomíná Krakena – je to obří tajuplná organizace spravující miliardy korun. Málokdo o její existenci ví a mnozí se ani nikdy nezamýšleli nad tím, že by taková organizace mohla vůbec existovat. Garanční systém finančního trhu.

Garanční systém finančního trhu (GSFT) je aparát státní správy zřizovaný Ministerstvem financí, který chrání naše peníze uložené v bankách.

Královna mezi pojišťovnami

Každý z nás má asi bankovní účet. Některým na něj chodí jen výplata, někdo má v bance uloženy veškeré své úspory. Zamýšleli jste se však někdy nad otázkou, kdo zaručí, že o peníze v bankách nepřijdete?

Situace je podobná jako například u cestovních kanceláří. Každá cestovní kancelář je ze zákona pojištěna proti úpadku. V případě krachu dostanou klienti odškodnění od pojišťovny a dostanou se domů. Stejně tak vklady vedené u bank, stavebních spořitelen nebo družstevních záložen, které mají sídlo v České republice, jsou ze zákona pojištěny.

Garanční systém finančního trhu je právě tou „pojišťovnou“, která chrání tyto vklady. Ve své podstatě to není pojišťovna, ale pro zjednodušení vysvětlení ji tak můžeme chápat. Jedná se o zákonem zřízenou instituci pro zajištění, správu a použití finančních prostředků určených pro zabezpečení a udržení stability finančního trhu v České republice.

Tip: Ruská ERB Bank v Česku končí… byl to tunel?

Neexistuje 100% garance

Avšak nic není samozřejmě tak růžové, jak se na první pohled zdá. ČNB logicky přiznává, že v možnostech bankovní regulace a dohledu v tržních podmínkách není a nemůže být zabránit krachu každé banky nebo družstevní záložny. Proto existuje GSFT, který má za úkol minimalizovat škody, které vzniknou krachem některé úvěrové instituce na našem území. Abychom plně pochopili fungování této autority, vysvětlíme si nejprve několik pojmů a podíváme se více pod pokličku GSFT.

Historie        

Základem GSFT se stal Fond pojištění vkladů, který vznikl 1. ledna 1995, který se po dvaceti letech své existence 1. ledna 2016 přetransformoval do současné podoby GSFT. Během dvaceti let se změnila pravidla pro vyplácení náhrady i jejich výše. Na počátku byly vklady pojištěny na maximálně 100 000 Kč a náhrada byla vyplácena do 80 % vkladu. Dnes je výše náhrady až 27× vyšší (dle aktuálního kurzu ČNB) a vyplácí se až 100 % vkladu. GSFT se skládá ze dvou dílčích jednotek: z Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize.

Tabulka 1: Vývoj změny limitu pojištění pohledávek z vkladů

fpv-01

Příjmy          

Do Fondu pojištění vkladů, který je prostřednictvím GSFT plátcem náhrad, ze zákona povinně přispívají všechny banky, stavební spořitelny a družstevní záložny se sídlem v ČR. V minulém roce do systému pojištění vkladů banky odváděly fixně 0,04 %, stavební spořitelny 0,02 % a družstevní záložny 0,08 % z celkového objemu vkladů.

Další příjmy pramení z obchodování se svěřenými prostředky. Fond investuje prostřednictvím svých investičních manažerů pouze bezpečným způsobem a v souladu se zákonem. Finanční rezervy Fondu pojištění vkladů jsou rozděleny do tří portfolií. Jednou z investičních akcí Fondu pojištění vkladů je například nákup státních dluhopisů emitovaných Ministerstvem financí ČR.

Náhrady       

Ačkoliv mnoho lidí o existenci tohoto fondu netuší, za dobu svoji existence již vyplatil na náhradách přes 42 miliard korun. Tato suma byla rozdělena mezi cca 300 000 poškozených. Nejvyšší sumu fond vyplácel při odškodnění klientů Union banky, kdy vyplatil přes 12,3 miliard korun.

Tabulka 2: Výplaty náhrad Fondem pojištění vkladů do 31. 12. 2015 (v mil. Kč)

fpv-02

Omezení      

Je prakticky nemožné ochránit všechny vklady plošně. Proto kromě omezení maximální výše náhrady, které je ekvivalentem částky 100 000 EUR na jednoho klienta v jedné bance, existují ještě další omezení. V rámci GSFT rozlišujeme:

Pojištěné vklady

 • Běžné účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
 • Spořicí účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
 • Termínované účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
 • Vkladové účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
 • Vkladní knížky v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
 • Vklady územního samosprávného celku pouze za předpokladu, že jeho daňové příjmy nepřesahují částku 500 000 EUR, a pokud splní další podmínky stanovené zákonem

Nepojištěné vklady

 • Směnky a další cenné papíry (např. akcie, dluhopisy, podílové listy)
 • Vklady bank (mezibankovní vklady), spořitelních a úvěrních družstev, obchodníků s cennými papíry, finančních institucí (např. investičních společností, penzijních společností), pojišťoven, zajišťoven a zdravotních pojišťoven. Pojištění vkladů se tedy nevztahuje na důchodové spoření, doplňkové penzijní spoření, životní pojištění a kapitálové pojištění
 • Vklady státu
 • Podřízené dluhy (vklady, které je pojištěná instituce oprávněna zčásti zahrnout do svého kapitálu)
 • Předplacené platební karty nespojené s žádným účtem, vydané ve formě elektronických peněz (např. Blesk peněženka, Cool karta, Napka, my paysafecard apod.)
 • Pohledávky z vkladů, které podle pravomocného rozsudku pocházejí z úmyslně spáchaného trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, pokud nebyly zajištěny ve prospěch obětí trestné činnosti
 • Členské vklady členů družstevních záložen (tj. základní členské vklady a další členské vklady dle § 4b zákona č. 87/1995 Sb., o spořitelních a úvěrních družstvech, ve znění pozdějších předpisů)
 • Pohledávky územního samosprávného celku, jehož daňové příjmy jsou vyšší než částka odpovídající 500 000 EUR

Vklady vedené v pobočkách zahraničních bank se sídlem v členském státě EU

Tyto vklady jsou pojištěny u systému pojištění vkladů v zemi, ve které má sídlo mateřská banka. Minimální úroveň pojištění vkladů je v zemích EU, stejně jako v ČR, 100 % vkladu, maximálně však 100 000 EUR. Informace o pojištění vkladů je vkladatelům povinna poskytnout příslušná pobočka zahraniční banky nebo je možné je získat u příslušného systému pojištění vkladů.

Malé zamyšlení

Česká republika se stala v loňském roce druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropě. Vklady domácností vzrostly meziročně o 111 miliard korun. Tyto peníze jsou uloženy v třiatřiceti finančních institucích. Celkem jsou u Fondu pojištění vkladů pojištěny vklady v celkové výši 3 biliony korun. Do fondu za loňský rok odvedli finanční instituce 4,4 miliardy korun a fond tak nyní operuje s rozpočtem zhruba ve výši 28,7 miliardy korun.

Jen pro představu:

 • 3 000 000 000 000 Kč činí všechny pojištěné vklady
 • 28 700 000 000 Kč je ve Fondu pojištění vkladů

Fond pojištění vkladů operuje pouze s financemi ve výši necelého procenta všech vkladů v českých bankách. Je tedy otázkou, jak vysokou záruku nám, klientům bank, fond poskytuje. Ti, kteří mají v bankách uloženy finanční prostředky do celkové výše 100 000 euro, můžou být relativně v klidu. Ti, kteří mají v bankách uloženo více, nemusí mít klidné spaní ani při existenci tohoto fondu.

Anketa

Jsou úrokové sazby spořicích účtů dostačující?

Ano. (9)
 
Ne. (32)
 Celkem hlasovalo 41 čtenářů

Garanční systém finančního trhu: Jakou nese jistotu klientům? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Fond pojištění vkladů

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Banky

David Krůta | 23.01.2017 00:00 České bankovnictví: Je bezpečné

Luxusní stavby na prestižních místech. Ty nejhezčí domy na náměstích. Chrom, sklo, kamenná schodiště a elegantně oblečení zaměstnanci. To vše se nám vybaví při slově „banka“. Banka ale není jen onen honosný dům.  Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 24.01.2017 09:06

Radovan Novotný | 19.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.01.2017 00:00 Spořicí účty: Zamíchá Banka CREDITAS kartami?

Největší družstevní záložna se stala Bankou CREDITAS. Její hlavní zbraní v boji o klienty budou spořicí účty. Má šanci rozvířit zamrzající vody úrokových sazeb? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 04.01.2017 11:39

Martin Zíka | 27.12.2016 00:00 Útoky na platební karty aneb Jak nepřijít o peníze

Útoky na naše finanční prostředky jsou považovány za jednu z největších hrozeb digitální doby. Na rozdíl od odcizení přístupových údajů do sociálních sítí nebo do emailové schránky, při napadení našeho bankovního účtu se jedná o přímé napadení našeho majetku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Banky

23.01.2017 15:16 Bývalý viceprezident zkrachovalé První česko-ruské banky skončil ve vazbě

Bývalý viceprezident zkrachovalé První česko-ruské banky Dmitrij Merkulov je v ruské vazbě. Čelí obvinění ze zpronevěry více než dvou miliard rublů.   Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.01.2017 13:14 Ověřování elektronických plateb v EU zpřísní

Evropská komise (EK) stanoví od příštího roku přísnější pravidla pro elektronické platby. Způsob ověřování totožnosti určí směrnice EK. Mohlo by se jednat o otiskem prstu, selfie či DNA. Členové EU budou muset přijmout novou legislativu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.01.2017 14:31 Evropská centrální banka dnes nepřekvapila

Na dnešním zasedání ponechala Evropská centrální banka svůj program kvantitativního uvolňování beze změny. Stále platí, že od dubna poklesne objem nakupovaných dluhopisů o 20 miliard EUR na 60 miliard EUR, přičemž nákupy aktiv budou probíhat do konce letošního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.01.2017 13:18 Spekulanti mají zabránit posílení české měny

Do konce roku by měla česká měna posílit v průměru o 2,2 procenta na 26,40 koruny za euro. Vyplývá to z odhadů 42 světových bank a brokerů. Odhady ekonomů se pohybují od 25 do 27,40 koruny za euro a pouze dva sázejí na oslabení měny. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.01.2017 10:23 Co dnes čekat od ECB?

Mario Draghi dnes bude před novináři obhajovat, proč se na posledním zasedání ECB rozhodla natáhnout “tisk peněz” (politiku QE) až do konce roku 2017. Čísla, která od té doby přišla, překvapovala vesměs výhradně pozitivně. Podle dat z průmyslu a maloobchodu ekonomika eurozóny ke konci roku 2016 zrychlila a podnikatelské nálady současně vystoupaly na nejvyšší úrovně za posledních pět let. Nezaměstnanost přitom spadla do blízkosti sedmiletých minim, úvěry zrychlují, euro výrazně oslabilo a především inflace se definitivně odpoutala od nuly a míří vzhůru (1,1 % – tříletá maxima). Až by člověka napadlo, k čemu vlastně eurozóna v tuto chvíli potřebuje QE? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Banky za posledních 14 dní

Radovan Novotný | 19.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »