CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

05. 09. 2013

0 komentářů

Fyzické zlato se těší velkému zájmu

 


 

Spotřebitelé koupili ve druhém čtvrtletí o 53 procent více zlatých cihliček, než ve stejném období v minulém roce a celkový prodej včetně klenotů a mincí dosáhl 1 083,2 tun. Největší podíl na tom nesla Indie, která si pořídila 310 tun, což znamenalo navýšení zájmu o zlato o 71 procent v porovnání s předchozím rokem. Druhým největším konzumentem byla tradičně Čína, jež si koupila 275,7 tun, tedy navýšila objem o 87 procent. Právě Čína ve své poptávce o fyzické zlato atakuje historické rekordy a analytici se tomuto jevu nestačí divit, protože druhé čtvrtletí je tradičně považováno za to nejpomalejší ve srovnání s prvním, kdy se slaví čínský nový rok.

Situace je také zajímavá v tom, že historicky kupovali Číňané zlato v dobách, kdy se trh držel v býčí náladě. Proto lze současné nákupy považovat za silný indikátor rostoucí spotřebitelské důvěry ve zlato. Světový primát v zájmu o zlaté cihličky tak s největší pravděpodobností nezůstane nadlouho v Indii, ale přesune se do nejlidnatější země světa.

Fyzické zlato se sice těšilo zájmu, avšak celková poptávka tedy včetně nákupů ETF klesla meziročně o 12 procent ve druhém kvartále 2013 na 856,3 tun. To bylo zapříčeno masivním výprodejem v ETF fondech, když došlo k prodeji 402,2 tun od dubna do června. K ukončení velkého množství pozic přiměly investory obavy z nízké inflace v USA, snížení likvidity a růst výnosů na amerických dluhopisech. Příkladem byl miliardář John Paulson, který snížil více než o polovinu svoji pozici v největším zlatém fondu ETF SPDR Gold Trust.

Nakupování zásob centrálních bank také zásadně zpomalilo. Banky si ve druhém kvartále pořídily pouze 71,1 tun a zaostaly tak za 109,7 tunami z prvního čtvrtletí. Nejvíce zásob si pořídila ruská centrální banka, když koupila 15 tun. Nezájem centrálních bank ovlivnila vysoká volatilita, oslabení tuzemských měn v rozvojových ekonomikách a zprávy o snižování zlatých zásob v jiných centrálních bankách. Přes pokles zájmu se očekává v letošním roce nákup v rozmezí 300 až 350 tun zlata, což by udrželo krok s průměrem za poslední tři roky.

Michal Kraus, analytik Bossa

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *