Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Fincentrum & Forbes Investicí roku 2015 se stal NN (L) Health Care

Fincentrum & Forbes Investicí roku 2015 se stal NN (L) Health Care

Šestý ročník analýzy českého investičního trhu s názvem Fincentrum & Forbes Investice roku 2015 přinesl vítězství akciovému fondu NN (L) Health Care. Fond zvítězil zejména díky svému zaměření na zdravotnictví a biotechnologie, které se řadily v posledních třech letech k nejvýnosnějším.

Kategorie Konzervativní krátkodobý fond, Konzervativní dluhopisový fond a Zajištěný fond nebyly v letošním ročníku vyhlašovány, protože žádný fond v těchto kategoriích nedosáhl kladného nadvýnosu.

V případě Konzervativního krátkodobého fondu metodika umožňuje vyhlásit i fond s nejlepším čistým výnosem, pokud žádný z fondů neměl kladný nadvýnos. Nicméně tato možnost nebyla využita, protože žádný fond v této kategorii nedokázal svým výkonem porazit nejlepší spořicí účty.

Metodika analýzy

Fondy jsou hodnoceny na základě celkového výnosu v českých korunách a čistého výnosu, který zohledňuje vstupní a výstupní poplatky. Po odečtení hodnoty bezrizikové míry získáme tzv. nadvýnos, který ukazuje přidanou hodnotu fondu vůči bezrizikové investici na finančním trhu.

Každému fondu je následně vypočítávána celková roční volatilita, která vstupuje společně s nadvýnosem do výpočtu takzvaného Sharpeho poměru (Sharpe Ratio). Výsledkem je míra čistého nadvýnosu  v přepočtu na jednotku celkového rizika, která umožňuje srovnat fondy napříč kategoriemi a stanovit konečné pořadí.

Do analýzy investičního trhu bylo zahrnuto celkem 513 podílových fondů a 194 jejich dalších měnových tříd nabízených běžným spotřebitelům v České republice v roce 2015, které splnily následující kritéria:

–              fond je určen pro retailovou klientelu a bylo možné do něj vstoupit na konci roku 2012 a vystoupit na konci roku 2015, u fondu nebyly na neobvykle dlouhou dobu pozastaveny odkupy (tedy ne uzavřené tranše zajištěných fondů nebo speciální fondy kvalifikovaných investorů);

–              fond je veřejně nabízen, je dostupný retailovým klientům a k fondu jsou volně dostupné jednoznačné informace včetně historických hodnot NAV;

–              do fondu je možné investovat jak jednorázově, tak pravidelně s měsíční frekvencí, minimální jednorázová investice musí být nižší nebo rovna 100 000 Kč, minimální pravidelná měsíční investice do fondu musí být nižší nebo rovna 2 000 Kč, přičemž první investice může být vyšší až do úrovně 5 000 Kč.

Výsledky analýzy Investice roku 2015

V celkovém letošním hodnocení dosáhl nejlepších výsledků akciový fond NN (L) Health Care. Vítězem v kategorii Progresivní krátkodobý fond získal prvenství krátkodobý fond Pionner Funds – U.S. Dollar Short-Term a v kategorii Progresivní dluhopisový fond AMUNDI FUNDS BOND EUROPE. Smíšeným fondem roku se stal J&T MONEY CZK.

Divokou kartou Forbes se stal smíšený fond Franklin K2 Alternative Strategies Fund. Fond může investovat do jakéhokoliv druhu akciových a dluhových cenných papírů z kterékoli země nebo od jakéhokoliv typu emitenta. Cílem Divoké karty není investiční doporučení, nýbrž informace o zajímavých fondech s neobvyklou strategií.

„Jestliže chcete zkusit něco neotřelého, je tu fond od společnosti Franklin Templeton, který jako jediný v Česku umožňuje retailovým klientům dostat se k hedgeovým strategiím. Standardně jsou totiž takové fondy určeny jen kvalifikovaným investorům a bohatším klientům. Hedgeové strategie se orientují na to, aby za každé situace byla šance něco vydělat, v době růstu aby růst zachytily, a v době propadu zase ochránily klienta. Fond se snaží o výkon srovnatelný s akciovými trhy s rizikem výrazně nižším, ovšem jestli toto bude fungovat, nikdo zatím neumí odhadnout, protože tato vývojová větev je teprve na svém začátku,“ zdůvodnil svůj výběr časopis Forbes.

Kompletní přehled výsledků Fincentrum & Forbes Investice roku 

Kategorie

Vítězný fond

Hrubý výnos

Nadvýnos

Nadvýnos / riziko

Progresivní krátkodobý fond 2015

Pioneer Funds – U.S. Dollar Short-Term

9,85 %

6,94 %

0,71

Progresivní dluhopisový fond 2015

AMUNDI FUNDS BOND EUROPE

8,50 %

5,38 %

0,88

Akciový fond 2015

NN (L) Health Care

30,69 %

26,86 %

1,73

Smíšený fond 2015

J&T MONEY CZK

5,03 %

1,24 %

1,23

Investice roku 2015 (hlavní cena)

NN (L) Health Care

30,69 %

26,86 %

1,73

Progresivní krátkodobý fond 2015

Pioneer Funds – U.S. Dollar Short-Term (ISIN: LU0119403581)

Fond se zaměřuje na investice do krátkodobých dluhových nebo s dluhem souvisejících nástrojů denominovaných v amerických dolarech nebo v jiné volně směnitelné měně za předpokladu, že z toho plynoucí měnové riziko je zajištěno zpět do amerických dolarů. Fond investuje do amerických vládních, ale částečně také do krátkodobých korporátních dluhopisů s vysokým ratingem.

Komentář odborníka: Samotný fond ve své základní třídě vydělal několik desetin procenta výnosu, což prakticky odpovídalo maximu možnému se strategií, kterou fond má, za situace uvolněné měnové politiky Fedu. Očekávaná normalizace měnové politiky v USA s pokračováním uvolněné měnové politiky v Evropě však vedla k výraznému posílení amerického dolaru vůči euru a tím i ke koruně, která je aktuálně s vývojem eura pevně svázaná. Korunoví či euroví investoři tak mohli z posílení amerického dolaru profitovat.

Progresivní dluhopisový fond 2015

AMUNDI FUNDS BOND EUROPE (ISIN: LU0201577391)

Fond nabízí možnost investovat do širokého portfolia evropských státních a podnikových dluhopisů. Cílem fondu je dosahovat ve střednědobém horizontu růstu hodnoty kapitálu a překonávat referenční index Citigoup European WGBI (Euro).

Komentář odborníka: Fond dosáhl v posledních třech letech hrubého korunového výnosu 8,5 % p.a. Profitoval zejména z investic do evropských korporátních dluhopisů spadajících ratingem do spekulativního pásma, kterým se nadprůměrně dobře dařilo díky expanzivní měnové politice centrálních bank. Fond významně těžil z poklesu sazeb na jihu eurozóny, v principu tedy spekulaval na situaci, že ECB nenechá nejzadluženější evropské země padnout.

Akciový fond 2015

NN (L) Health Care (ISIN: LU0119209004)

Vítězný fond investuje do společností ze sektoru zdravotnictví napříč různými zeměmi po celém světě. Do fondu jsou zařazeny společnosti z odvětví zdravotnického vybavení a služeb, výzkumu, vývoje, výroby a marketingu léků a biotechnologických produktů. Fond usiluje v dlouhodobém horizontu o překonání srovnávacího indexu MSCI World Health Care (čistý výnos).

Komentář odborníka: Fond je sektorově zaměřený na odvětví, kterému se zejména v letech 2013 a 2014 dařilo. Zdravotnictví a biotechnologie patřily obecně v posledních třech letech mezi nejvýnosnější investiční sektory, přičemž spolu s kurzovými zisky dolaru mohli investoři ve většině fondů v těchto odvětvích dosáhnout kumulativního tříletého hrubého výnosu přes 100 %.

Smíšený fond 2015

J&T MONEY CZK  (ISIN: CZ0008473808)

Fond investuje s cílem dosažení kapitálového růstu v dlouhodobém horizontu a zhodnocování aktiv nad úrovní výnosu bankovních vkladů především prostřednictvím investic do dluhových cenných papírů, nástrojů peněžního trhu včetně směnek, termínovaných vkladů a dalších finančních instrumentů.

Komentář odborníka: Fond investuje zejména do dluhopisů, kterými jsou financovány investiční nápady skupiny J&T a do dluhopisů s jejichž emisí J&T pomáhala. Protože podkladová aktiva jsou držena zejména privátními investory a nejsou tedy častým předmětem obchodování, investoři mohli dosáhnout zajímavého výnosu při nízké volatilitě. Je třeba však počítat s tím, že tyto vlastnosti fondu jsou vykoupeny koncentrací rizik investování do projektů skupiny J&T.

Fincentrum & Forbes Investicí roku 2015 se stal NN (L) Health Care >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

JUDr. David Vozák | 26.02.2016 09:00
Re: investice roku??? Alojz Trubka | 08.02.2016 16:52
investice roku??? Míra | 04.02.2016 00:12
zdravotnictví a biotechnologie Gauner | 02.02.2016 18:56

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice roku

Jana Zámečníková | 02.02.2016 18:00 Fincentrum & Forbes Investicí roku 2015 se stal NN (L) Health Care

Šestý ročník analýzy českého investičního trhu s názvem Fincentrum & Forbes Investice roku 2015 přinesl vítězství akciovému fondu NN (L) Health Care. Fond zvítězil zejména díky svému zaměření na zdravotnictví a biotechnologie, které se řadily v posledních třech letech k nejvýnosnějším. Celá zpráva »

Komentářů: 6 / 6 Poslední komentář: 31.08.2016 17:00

Daniel Kuchta | 15.02.2013 00:00 Investice roku jako návod na zajištění penze

Penzijní reforma se rozběhla, ale zájem lidí o nové fondy je horší, než se očekávalo (a ani očekávání nebyla nijak vysoká). Důvodů nezájmu může být hodně, jedním z nich může být také fakt, že když už se někdo odhodlá řešit svou penzi jinak, než spoléháním se na stát, má poměrně mnoho alternativ, které mohou být výhodnější. A vodítkem pro výběr může být například ocenění Fincentrum Investice roku. Celá zpráva »

Komentářů: 12 / 12 Poslední komentář: 05.03.2013 23:43

Daniel Kuchta | 07.02.2013 00:00 Deset mýtů, které vám při investování nepomohou

Je investování pouze pro bohaté? Vyplatí se investovat do nástrojů, které v minulosti hodně vydělaly? Jsou dluhopisy bezrizikovou investicí s rozumným výnosem? Je dobré načasování základem pro výnosnou investici? Na všechny otázky by mohla být odpověď ne. Všechno jsou to totiž mýty, které ovlivňují myšlení investorů, ale na výnosy nemají vliv prakticky žádný. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 12.02.2013 11:06

Redakce | 06.02.2013 16:00 Výsledky třetího ročníku analýzy Investice roku 2012 představeny: nejlepším fondem se stal Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST

Společnosti Fincentrum, PwC Česká republika a odborný portál Investujeme.cz dnes představily výsledky analýzy investičního trhu v České republice s názvem Investice roku 2012. Cílem analýzy, kterou zveřejňují partneři již třetím rokem, je přispět ke vzdělávání českých spotřebitelů, kteří při správě svých osobních financí dlouhodobě chybují, a zvýšit u nich zájem o sebevzdělávání v oblasti osobních financí. V rámci analýzy jsou zveřejněny nejlepší podílové fondy nabízené na českém trhu pro běžné spotřebitele za rok 2012. Celá zpráva »

Komentářů: 49 / 49 Poslední komentář: 25.02.2013 14:57

Ľuboslav Kačaľka | 09.02.2012 00:01 5 +1 zaručených investic, které neměly selhat, ale selhaly...

Z lingvistického hlediska je pojem bezpečná investice oxymoron, tedy spojení založené na tvrzeních, které si protiřečí. Investice totiž nemůže být stoprocentně bezpečná. A to i přesto, že se nás poměrně často snaží okolí přesvědčit o opaku. V blízké i dávnější minulosti najdeme příklady investic, které dostaly přívlastek zaručeno. A přece selhaly. Přinášíme jejich krátký výběr. Celá zpráva »

Komentářů: 10 / 10 Poslední komentář: 11.05.2013 19:40Další články »

Krátké zprávy z Investice roku

25.01.2017 11:59 Fincentrum&Forbes Investíciou roka sa stal EURO Cash dlhopisový, o.p.f.

Píšeme na Investujeme.sk: Vo výnosoch vlani excelovali najmä brazílske a ruské akciové fondy. Najvýkonnejší z hodnotených fondov klientom zarobil viac ako 72 percent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2016 12:05 Fincentrum & Forbes investíciou roka 2015 sa stal Generali Fond korporátních dluhopisů

Píšeme na Investujeme.sk: Z pohľadu výnosov vlani excelovali najmä európske a japonské akciové fondy. Najvýkonnejší z hodnotených fondov klientom vlani zarobil 34 percent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

28.01.2015 12:00 Víťazom je Investície roka 2014 je Zaistený – IAD depozitné konto

Píšeme na Investujeme.sk: Spoločnosť Fincentrum už piaty rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmich kategóriách. Vo výnosoch excelovali najmä akciové fondy. Najvýkonnejší fond klientom vlani zarobil až 80 percent. Víťazom Fincentrum & Forbes Investícia roka 2014 sa rovnako ako minulý rok stal Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.01.2014 14:11 Fincentrum a Forbes oceňovali najlepšie podielové fondy

Píšeme na Investujeme.sk: Spoločnosť Fincentrum už štvrtý rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmych kategóriách. Ak zohľadníme primeranosť rizika najzaujímavejšími investičnými inštrumentmi boli v minulom roku prevažne akcie. Napriek tomu Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2013 sa stal „Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f.“, ktorý si svojou výrazne nízkou volatilitov zabezpečil prvenstvo so slušným náskokom v pomere nadvýnosu a volatility. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2013 14:43 Investícia roka: Ako sa darilo oceneným fondom v roku 2012

Píšeme na Investujeme.sk: V roku 2011 patrili podľa výsledkov analýzy Fincentrum Investícia roka k najlepším fondom dostupným slovenským klientom. Pri investíciách však platí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich. Ako sa teda darilo oceneným fondom s ročným odstupom – v roku 2012? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (142)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1287)
 Celkem hlasovalo 1444 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice roku za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 07.02.2017 18:00 Fincentrum & Forbes Investicí roku 2016 se stal Fidelity Asian High Yield Fund

Vítězem sedmého ročníku analýzy českého investičního trhu s názvem Fincentrum & Forbes Investice roku 2016 se stal progresivní dluhopisový fond Fidelity Funds – Asian High Yield Fund. Výsledkům fondu pomohly v loňském roce menší obavy o ekonomický vývoj Číny, stabilizace cen komodit i vývoj kurzu koruny k dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »