Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Přátelé, pohřběte už konečně IŽP

Autor: Jan Traxler | 14.01.2008 00:00 | Kategorie: Editorial | 294 komentářů

Nedávno jsem se v diskuzi opět uchýlil k ostré kritice IŽP, respektive trhu finančního zprostředkovatelství, který dnes stojí do značné míry právě na IŽP. Nedá mi to, k myšlence se ještě trochu vrátím a po delší době si otevřu pusu na všechny "bouchače".

Kolega Pavel Hanzl zde již mnohokrát zmiňoval, že se těší na dobu, kdy profese finančního poradce bude mít prestiž a lidé budou stát fronty, aby se mohli sejít se svým poradcem. Je to krásná pohádka, která se asi nikdy nestane realitou.

Jenže důvodem není ani tak to, že by si lidé neuvědomovali svou neznalost. Většina českého národa přiznává, že nemá dostatečné finanční vzdělání. Většina lidí si také uvědomuje, že se nijak dobře neorientuje v nabídce bankovních, pojistných, investičních a úvěrových produktů.

Hlavním důvodem jsou špatné zkušenosti s "finančními poradci" všeho druhu. Někdy je na vině chování "poradce", v mnohých případech pak také odvedená práce. Slibují se detailní analýzy hospodaření s financemi, slibují se finanční plány.

Ale "skutek utek". Klient dostane tak maximálně přehlednou tabulku všech jeho produktů a dozví se, že na základě hluboké analýzy, dlouhého uvažování a kalkulování, mu "poradce" doporučuje uzavřít IŽP. Oh, jaké překvapení.

Ještě větší překvapení je, že devíti z deseti klientů doporučí "poradce" stejnou pojistku. To samo o sobě svědčí o hloubce oné finanční analýzy. A to naštěstí klient netuší, že jde o pojistku, ze které má "poradce" (a samozřejmě také jeho chlebodárce) nejvyšší provizi.

Pozoruhodné navíc je, jak rychle se změní preference "poradce", když se v nabídce jeho chlebodárce objeví nová pojistka s vyššími provizemi. Kupodivu je tato pojistka najednou lepší a novým klientům se začne doporučovat tato.

Ale zpět k IŽP jako takovému. IŽP je hybrid všech hybridů. Je to mutantí produkt, který se snaží zkombinovat investování a pojištění. Ještě se dá ospravedlnit, je-li použito výhradně jako pojištění s různými připojištěními. Ale proč pro pána krále investovat přes pojišťovnu?

Velmi omezený výběr investičních instrumentů, duplikace poplatků, nízká flexibilita, nízká likvidita, zdanění výnosů a k tomu všemu vyhazuje klient v prvních letech všechny peníze z okna.

Dámy a pánové, finanční zprostředkovatelé z firem ABC, DEF a všech dalších, začněte konečně uvažovat a buďte sami k sobě upřímní. Přestaňte hledat pseudovýhody IŽP jako daňové odpočty, ochrana před exekucí, nebo ochrana před klientem samým, aby předčasně nevybíral.

Jak můžete vůbec doporučovat produkt, kde klient po roce nedostane ani korunu a po pěti letech stále ještě pouze minimální částku z toho, co vložil? Co když zrovna ten klient, kterého jste chtěli chránit před ním samým, bude za pár let nutně potřebovat vybrat peníze (např. na životně důležitý lékařský zákrok u svého dítěte)? Jak potom budete ospravedlňovat své doporučení, zabetonovat peníze v IŽP?

To skutečně věříte tomu, že je IŽP výhodné pro klienta? Nebo si to má klient vykládat tak, že jste "ohleduplní" na všechny a snažíte se hledat kompromis, aby vydělal trochu klient, trochu vy, trochu majitelé firmy, pro kterou děláte, trochu lidé nad vámi ve struktuře, trochu pojišťovna a trochu správce fondu?

V tom případě si ale uvědomte, že první vždycky vydělá pojišťovna, pak vy a váš chlebodárce, v průběhu času si pak ještě na své přijde správce fondu a až nakonec něco zbude pro klienta.

Jsem zvědavý, jak budete klientům vysvětlovat, až jim po třiceti letech doběhne pojištění a oni dostanou 25 000 euro, což bude v tu dobu jejich dvouměsíční výdělek. Ale k tomu vlastně nedojde, protože vy dříve nebo později ono IŽP nahradíte jiným moderním produktem ze západu (a určitě ještě lépe zprovizovaným).

Hlavně se nezapomeňte všude prezentovat větou: "Nevyděláváme na klientech, ale s nimi."


Omlouvám se všem poradcům, kteří svou práci dělají kvalitně a poctivě a kteří klientům neprodávají IŽP či jiné rezervotvorné pojistky. Ale i vy my dáte za pravdu, že takových je minimum.

Přátelé, pohřběte už konečně IŽP >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 294 komentářů)

[Odstraněn spam] bxhygrt | 28.10.2010 06:41
RE: to autor ja | 30.09.2010 11:11
RE: Pietro | 21.06.2010 17:29
RE: Nové Maximum Plux Jiří Prášil | 05.10.2009 15:35
RE: Nové Maximum Plux Milans | 01.10.2009 22:31

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Editorial

Paul Stanfield | 19.09.2016 00:00 „Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“

Tento slavný citát pronesl Mark Twain, když se dověděl, že byl omylem prohlášen za mrtvého. Přestože se patrně jedná o citaci mírně upravenou, význam stále do značné míry odpovídá tomu, co měl velký spisovatel na mysli. Na tento citát jsem si vzpomněl i nedávno, když jsem se opět zamýšlel nad tzv. „robo-poradenstvím“ a potenciální rolí a budoucími příležitostmi pro skutečné poradce. Celá zpráva »

Komentářů: 9 / 9 Poslední komentář: 20.09.2016 00:46
Spolupracujeme

Petr Zámečník | 12.09.2016 00:00 Omezení důchodového věku? Nesmysl!

Vláda rozhodla o zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let. Jediným důvodem jsou ale volby a populistická snaha získat voličské hlasy. Na vytvoření stropu není racionálního vůbec nic. Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 13.09.2016 11:24

Petr Zámečník | 05.09.2016 00:00 Jak vyčistit finančně poradenský trh

Poslanci a senátoři jsou přesvědčeni, že chrání klienty finančních poradců. Regulace provizí ovšem nic nevyřeší, možná spíš naopak. Vyčistit trh by přitom mohlo být tak snadné! Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 06.09.2016 00:44

Petr Zámečník | 25.08.2016 00:00 Poškozená OVB, nebo tvrdá realita?

Student dokumentaristiky Jakub Charvát natočil dokument o OVB Allfinanz a praktikách jejích finančních poradců. Nyní čelí žalobě za „poškození dobrého jména“ společnosti. Dokument ovšem „pod linkou“ odhaluje ještě jednu významnou skutečnost… Celá zpráva »

Komentářů: 63 / 63 Poslední komentář: 22.09.2016 12:41

Paul Stanfield | 10.08.2016 00:00 Robo-poradenství není finančně životaschopné

Nedávno provedená studie zjistila, že britští robo-poradci mají takovou strukturu, že o peníze přijdou a „většina zkrachuje ještě dříve, než do správy získá větší objem aktiv potřebný k přežití“. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Editorial

19.09.2016 11:55 Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Aj bankári už riešia úlohu, či náš svet je skutočný alebo žijeme len vo virtuálnej realite. Na základe poznatkov vedcov ale upozorňujú, že aj keď svet je len ilúziou, nedokážeme to zistiť. A možno je to inak – ovládajú nás ilumináti usilujúci o svetovládu a voľby nám i tak nepomôžu! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 11:57 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Píšeme na Investujeme.sk: Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.08.2016 11:56 Amerike neuškodil, Európu zneistel (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Dobré NFP údaje trhy prečítali ako blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb. Časť analytikov ale nechce zobrať do úvahy ďalší dôležitý faktor, hoci Anonymous vedia svoje. Pre neistotu v Európe stúpa cena zlata a ABBA spieva zlatý hit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 11:56 Majú sa trhy už teraz pripraviť na jesennú nervozitu? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Opatrenia centrálnych bánk nemajú už žiaden účinok a tak zostáva len zhadzovať peniaze z vrtuľníkov. Pripomenieme si nedávno zosnulého rockera i vonkajšiu súvislosť US volieb s britským referendom. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.07.2016 11:52 Ťaží nás v bruchu príliv novo natlačených peňazí a tým aj neistá budúcnosť? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: To, že centrálne banky strácajú dôveru investorov, je viac-menej fráza. Vieme, komu pomáha výnimočný stav vo Francúzsku a na fakt, že Európa potrebuje harmóniu, poukazuje kopa nahých mladých žien. Stojí za to si ich pozrieť. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jakou správu portfolia upřednostňujete?

Pasivní. (253)
 
Aktivní. (296)
 
Žádnou. (1278)
 Celkem hlasovalo 1827 čtenářů

Nejčtenější články z Editorial za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 12.09.2016 00:00 Omezení důchodového věku? Nesmysl!

Vláda rozhodla o zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let. Jediným důvodem jsou ale volby a populistická snaha získat voličské hlasy. Na vytvoření stropu není racionálního vůbec nic. Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Paul Stanfield | 19.09.2016 00:00 „Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“

Tento slavný citát pronesl Mark Twain, když se dověděl, že byl omylem prohlášen za mrtvého. Přestože se patrně jedná o citaci mírně upravenou, význam stále do značné míry odpovídá tomu, co měl velký spisovatel na mysli. Na tento citát jsem si vzpomněl i nedávno, když jsem se opět zamýšlel nad tzv. „robo-poradenstvím“ a potenciální rolí a budoucími příležitostmi pro skutečné poradce. Celá zpráva »

Komentářů: 9 / 9 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »