Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Přátelé, pohřběte už konečně IŽP

Autor: Jan Traxler | 14.01.2008 00:00 | Kategorie: Editorial | 294 komentářů

Nedávno jsem se v diskuzi opět uchýlil k ostré kritice IŽP, respektive trhu finančního zprostředkovatelství, který dnes stojí do značné míry právě na IŽP. Nedá mi to, k myšlence se ještě trochu vrátím a po delší době si otevřu pusu na všechny "bouchače".

Kolega Pavel Hanzl zde již mnohokrát zmiňoval, že se těší na dobu, kdy profese finančního poradce bude mít prestiž a lidé budou stát fronty, aby se mohli sejít se svým poradcem. Je to krásná pohádka, která se asi nikdy nestane realitou.

Jenže důvodem není ani tak to, že by si lidé neuvědomovali svou neznalost. Většina českého národa přiznává, že nemá dostatečné finanční vzdělání. Většina lidí si také uvědomuje, že se nijak dobře neorientuje v nabídce bankovních, pojistných, investičních a úvěrových produktů.

Hlavním důvodem jsou špatné zkušenosti s "finančními poradci" všeho druhu. Někdy je na vině chování "poradce", v mnohých případech pak také odvedená práce. Slibují se detailní analýzy hospodaření s financemi, slibují se finanční plány.

Ale "skutek utek". Klient dostane tak maximálně přehlednou tabulku všech jeho produktů a dozví se, že na základě hluboké analýzy, dlouhého uvažování a kalkulování, mu "poradce" doporučuje uzavřít IŽP. Oh, jaké překvapení.

Ještě větší překvapení je, že devíti z deseti klientů doporučí "poradce" stejnou pojistku. To samo o sobě svědčí o hloubce oné finanční analýzy. A to naštěstí klient netuší, že jde o pojistku, ze které má "poradce" (a samozřejmě také jeho chlebodárce) nejvyšší provizi.

Pozoruhodné navíc je, jak rychle se změní preference "poradce", když se v nabídce jeho chlebodárce objeví nová pojistka s vyššími provizemi. Kupodivu je tato pojistka najednou lepší a novým klientům se začne doporučovat tato.

Ale zpět k IŽP jako takovému. IŽP je hybrid všech hybridů. Je to mutantí produkt, který se snaží zkombinovat investování a pojištění. Ještě se dá ospravedlnit, je-li použito výhradně jako pojištění s různými připojištěními. Ale proč pro pána krále investovat přes pojišťovnu?

Velmi omezený výběr investičních instrumentů, duplikace poplatků, nízká flexibilita, nízká likvidita, zdanění výnosů a k tomu všemu vyhazuje klient v prvních letech všechny peníze z okna.

Dámy a pánové, finanční zprostředkovatelé z firem ABC, DEF a všech dalších, začněte konečně uvažovat a buďte sami k sobě upřímní. Přestaňte hledat pseudovýhody IŽP jako daňové odpočty, ochrana před exekucí, nebo ochrana před klientem samým, aby předčasně nevybíral.

Jak můžete vůbec doporučovat produkt, kde klient po roce nedostane ani korunu a po pěti letech stále ještě pouze minimální částku z toho, co vložil? Co když zrovna ten klient, kterého jste chtěli chránit před ním samým, bude za pár let nutně potřebovat vybrat peníze (např. na životně důležitý lékařský zákrok u svého dítěte)? Jak potom budete ospravedlňovat své doporučení, zabetonovat peníze v IŽP?

To skutečně věříte tomu, že je IŽP výhodné pro klienta? Nebo si to má klient vykládat tak, že jste "ohleduplní" na všechny a snažíte se hledat kompromis, aby vydělal trochu klient, trochu vy, trochu majitelé firmy, pro kterou děláte, trochu lidé nad vámi ve struktuře, trochu pojišťovna a trochu správce fondu?

V tom případě si ale uvědomte, že první vždycky vydělá pojišťovna, pak vy a váš chlebodárce, v průběhu času si pak ještě na své přijde správce fondu a až nakonec něco zbude pro klienta.

Jsem zvědavý, jak budete klientům vysvětlovat, až jim po třiceti letech doběhne pojištění a oni dostanou 25 000 euro, což bude v tu dobu jejich dvouměsíční výdělek. Ale k tomu vlastně nedojde, protože vy dříve nebo později ono IŽP nahradíte jiným moderním produktem ze západu (a určitě ještě lépe zprovizovaným).

Hlavně se nezapomeňte všude prezentovat větou: "Nevyděláváme na klientech, ale s nimi."


Omlouvám se všem poradcům, kteří svou práci dělají kvalitně a poctivě a kteří klientům neprodávají IŽP či jiné rezervotvorné pojistky. Ale i vy my dáte za pravdu, že takových je minimum.

Přátelé, pohřběte už konečně IŽP >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 294 komentářů)

[Odstraněn spam] bxhygrt | 28.10.2010 06:41
RE: to autor ja | 30.09.2010 11:11
RE: Pietro | 21.06.2010 17:29
RE: Nové Maximum Plux Jiří Prášil | 05.10.2009 15:35
RE: Nové Maximum Plux Milans | 01.10.2009 22:31

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

br2016-300-300

Články z Editorial

Mojmír Urbánek | 24.10.2016 00:00 Broker Trust jako poradenská firma

Minulý týden jsem si přečetl dva články od pana Knappa, generálního ředitele Broker Trustu. Není mi z článků jasné, jaké má Broker Trust postavení na trhu, kromě toho, že je největší. Z pozice přímé konkurence bych se chtěl dozvědět, kam firma kráčí a jaké má klienty. Jsou jimi přímo poradci nebo poradenské firmy? Jednou totiž pan Knapp mluví o jejich poradcích a jindy o poradenských firmách. Celá zpráva »

Komentářů: 13 / 13 Poslední komentář: 25.10.2016 13:53
Spolupracujeme
300x300-finfest

Petr Zámečník | 10.10.2016 00:00 Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami? Celá zpráva »

Komentářů: 16 / 16 Poslední komentář: 11.10.2016 19:40

Luboš Smrčka | 07.10.2016 00:00 Česká stopa v Aston Martin

Slavná britská značka Aston Martin by dneska možná neexistovala nebýt českého strojaře a ekonoma  Harry Pollaka.  Stojí to za připomenutí – třeba v souvislosti s tím, že ikoničtí Angličané právě výrazně rozšiřují svoje aktivity. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 19.09.2016 00:00 „Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“

Tento slavný citát pronesl Mark Twain, když se dověděl, že byl omylem prohlášen za mrtvého. Přestože se patrně jedná o citaci mírně upravenou, význam stále do značné míry odpovídá tomu, co měl velký spisovatel na mysli. Na tento citát jsem si vzpomněl i nedávno, když jsem se opět zamýšlel nad tzv. „robo-poradenstvím“ a potenciální rolí a budoucími příležitostmi pro skutečné poradce. Celá zpráva »

Komentářů: 9 / 9 Poslední komentář: 20.09.2016 00:46

Petr Zámečník | 12.09.2016 00:00 Omezení důchodového věku? Nesmysl!

Vláda rozhodla o zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let. Jediným důvodem jsou ale volby a populistická snaha získat voličské hlasy. Na vytvoření stropu není racionálního vůbec nic. Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 13.09.2016 11:24Další články »

Krátké zprávy z Editorial

17.10.2016 11:57 Tvrdý alebo mäkký? Ženy vedia najlepšie... (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Brexit ďalej točí svetom peňazí. Aj keď časť eurolídrov varuje Britov pred tvrdým pristátim, pri ktorom ich krajina príde až o 9,5 percenta HDP, zároveň zdôrazňuje, že je to ich voľba a oni sa musia rozhodnúť. Nakoniec sa ukazuje, že tvrdosť či mäkkosť je tak ako vždy v ženských rukách! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 11:59 Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 11:55 Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Aj bankári už riešia úlohu, či náš svet je skutočný alebo žijeme len vo virtuálnej realite. Na základe poznatkov vedcov ale upozorňujú, že aj keď svet je len ilúziou, nedokážeme to zistiť. A možno je to inak – ovládajú nás ilumináti usilujúci o svetovládu a voľby nám i tak nepomôžu! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 11:57 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Píšeme na Investujeme.sk: Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.08.2016 11:56 Amerike neuškodil, Európu zneistel (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Dobré NFP údaje trhy prečítali ako blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb. Časť analytikov ale nechce zobrať do úvahy ďalší dôležitý faktor, hoci Anonymous vedia svoje. Pre neistotu v Európe stúpa cena zlata a ABBA spieva zlatý hit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jste spokojeni s úroky vašeho spořicího účtu?

Ano. (5)
 
Ne. (27)
 
Nemám spořicí účet. (74)
 Celkem hlasovalo 106 čtenářů

Nejčtenější články z Editorial za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 10.10.2016 00:00 Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami? Celá zpráva »

Komentářů: 16 / 16 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »