CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

08. 12. 2016

0 komentářů

ECB prodloužila odkupy aktiv. Co udělá ČNB?

 


 

ECB svým rozhodnutím snížit počínaje dubnem 2017 objem měsíčních nákupů aktiv z 80 miliard na 60 miliard euro překvapila trh: snížení objemu nákupů do portfolia ECB je pro investory určitým zklamáním. Investoři sázeli na to, že ECB prodlouží své nákupy o šest měsíců, tedy do konce září 2017, a to v plném objemu 80 miliard euro měsíčně. Negativní reakce vládních dluhopisů a akciových trhů na dnešní rozhodnutí ECB ale může být jen dočasná, což platí také o bezprostředním posílením kurzu eura: finanční trhy budou každopádně bedlivě sledovat tiskovou konferenci ECB, jež se bude konat dnes odpoledne.

ECB oznámila, že program nákupů prodlouží o devět měsíců, tj. namísto března roku 2017 budou nákupy trvat až do konce roku 2017 a v případě potřeby mohou být dále prodlouženy. Až do konce března 2017 bude ECB nakupovat aktiva v objemu 80 miliard euro měsíčně, počínaje dubnem bude měsíční objem nákupů snížen na 60 miliard euro, v tomto objemu by pak nákupy měly probíhat až do konce roku 2017.

Kroky ECB jsou důležitou zprávou také pro ČNB, jež ve své prognóze dosud počítala s tím, že ECB svůj program nákupů aktiv ukončí v březnu 2017, tedy že počínaje dubnem 2017 již ECB v nákupech pokračovat nebude. Dnešní rozhodnutí ECB je tak z pohledu ČNB faktorem, jenž sám o sobě hovoří pro pozdější ukončení kurzového závazku, tedy později než v polovině roku 2017, neboť měnové podmínky v eurozóně zůstanou uvolněnější po delší dobu, než co prognóza ČNB předpokládala. Aktuální vývoj inflace a mezd v české ekonomice je naopak v souladu s názorem ČNB, že kurzový závazek může být ukončen již v polovině roku 2017.

Osobně si i nadále myslím, že ČNB svůj kurzový závazek ukončí až ve 2. polovině roku 2017, tedy v září anebo v závěrečném čtvrtletí roku 2017. Nicméně, momentálně lze konstatovat, že dva zásadní faktory, jež bere ČNB v úvahu, tedy vývoj inflace a mezd v české ekonomice a nastavení měnových podmínek v eurozóně, představují ve svém souhrnu dilema. Data z české ekonomiky naznačují, že ČNB s odchodem z kurzového závazku v polovině roku 2017 nemusí váhat, vývoj měnové politiky v eurozóně naopak hovoří pro obezřetnost, neboť předčasný odchod z kurzového závazku by mohl mít za následek přílišné tlaky směrem k posílení koruny v situaci, kdy ECB bude trhy i nadále zásobovat přílivem eur skrze svůj program nákupů aktiv.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *