CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

24. 02. 2016

0 komentářů

Dobrá zpráva pro investory: období propadu cen diamantů se stále zkracuje. Které faktory tuto skutečnost ovlivňují?

 


 

V  současnosti ovlivňují hybné síly cenu diamantů pozitivně, tedy hovoří pro její růst, což je z posledních údajů také patrné. Například při propadu cen po krizích v roce 2001 a 2009 trvalo 18 až 24 měsíců, než se poptávka a ceny vzpamatovaly. Současná ekonomická situace je jiná, makroekonomické ukazatele rozhodně neindikují krizi, proto se ceny vzpamatují rychleji. V podstatě hned, jakmile se rozprodají naakumulované zásoby.

A jak je to s investiční poptávkou a jejími pohyby? “Je nedílnou součástí poptávky po broušených kamenech. Zatím sice tvoří u diamantů zhruba 5 %, ale například investiční poptávka po zlatu je 20 % z celkové poptávky po tomto kovu a u stříbra to je 18 %, tudíž zde v dlouhodobém výhledu očekávám pozitivní vývoj,” říká Luboš Říha, prezident DIC.

V minulých dvou letech jsme mohli pozorovat zeslabenou poptávku po diamantových špercích, která se zpětně přelévala “dolů” po celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Tato skutečnost vedla v konečném důsledku k všeobecnému poklesu cen a snížení poptávky jak po broušených, tak po surových kamenech. Od začátku roku 2015 to byl cenový pokles o 8 %, resp. 15 %, což mělo za následek i  vyšší akumulaci zásob ve všech stupních řetězce, tím se celý kruh propadu poptávky uzavřel. Co bylo prvotní příčinou? A jaké konkrétní vlivy poptávku po diamantech nejčastěji určují.

V tomto konkrétním případě byl na vině neočekávaný propad poptávky po diamantových špercích v Číně, tedy na jednom z největších světových trzích. Malý odbyt v buticích a klenotnictvích vedl maloobchodníky ke snížení objednávek na broušené diamanty. Snížené objednávky pak měly za následek hromadění zásob v brusírnách. Slabší hráči museli vyprodávat zásoby za nižší cenu, aby své podnikání udrželi, a to samozřejmě celkově sráželo ceny broušených kamenů. Následně byli donuceni hlavní producenti nezpracované suroviny, tedy surových diamantů, snížit ceny v důsledku oslabené poptávky ze strany brusičů.

Poptávka a cenotvorba surových i broušených kamenů je však složitější a více komplexnější než v daném případě. Působí na ni řada faktorů, jako jsou makroekonomické ukazatele, společenské trendy, ale i míra investiční poptávky nebo kapacita dolů. Jejich přehled nabízí následující tabulka.

Faktory ovlivňující cenu surových a broušených diamantů

Krátkodobé

Dlouhodobé

Krátkodobá volatilita makroekonomických faktorů (např. regionální nebo globální krize)

Trendy ve spotřebitelských preferencích

  • Podíl diamantových šperků na celkové poptávce po špercích

  • Využití diamantů pro zásnubní a snubní šperky

Míra zásob v dodavatelsko-odběratelském řetězci

Makroekonomické ukazatele

  • Růst HDP v rozvinutých zemích

  • Dynamika koupěschopnosti domácností střední třídy, tj. reálný příjem

Likvidita brusičů a maloobchodníků a jejich důvěra k trhu

Dodavatelské parametry

  • Dlouhodobá kapacita v současnosti činných dolů

  • Otevření nových dolů

  • Průzkum nových ložisek

Zdroj: Studie Bain & Company, THE GLOBAL DIAMOND INDUSTRY 2015 Growth perspectives amid short-term challenges

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *