Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

logo

fecif


Desatero úspěšného sběratele mincí a medailí

Chcete-li začít sbírat mince nebo medaile, rozhodněte se, zda hledáte alternativu ukládání peněz, nebo chcete vytvořit nějak zaměřenou sbírku. Úhel pohledu sběratele a investora se od sebe totiž zásadně liší – první jmenovaný sbírá nejčastěji proto, aby vytvořil ucelenou, hodnotnou kolekci s historickou výpovědní hodnotou, druhý sleduje především zhodnocení vložených prostředků.  

Nejdůležitější rady, jak začít se sbíráním mincí nebo medailí, sestavil  Asistent prodeje a administrátor Národního numismatického centra Karel Havránek z České mincovny, která je oficiálním dodavatelem mincí pro Českou národní banku.

Důkladně se připravte

 • Ještě před založením vlastní sbírky si zajistěte maximum informací o tom, co chcete sbírat.  Mějte přehled o cenách, dostupnosti i vzácnosti materiálu.
 • Uvažujte o rozsahu sbírky. V tomto případě platí, že méně je někdy více. U mincí začněte například s ražbami vybraného období nebo panovníka, zaměřit se však můžete také pouze na jeden druh mincí (zlaté, pamětní, grošové apod.). V žádném případě nedoporučujeme hned od začátku sbírat „všechno“.
 • Výběr tématu zvolte podle toho, kolik času chcete sbírání věnovat.
 • Ke sbírání budete potřebovat spoustu pomůcek. Jsou jimi úložná místa pro sbírkové předměty, rukavice, váha, pinzeta, profesionální prostředky na čištění mincí atd. Nezapomeňte také, že sbírka musí mít řád, budete tedy potřebovat počítač nebo blok, do kterého si budete psát poznámky, evidovat již zakoupené kusy a zaznamenávat informace o cenách jednotlivých kusů.

Tip odborníka: Pokud se rozhodnete sbírat mince a medaile, uvědomte si, že to bude pravděpodobně váš celoživotní koníček. Bude vás tedy stát spoustu času, hledání a rozmýšlení. Když do sbírání nedáte srdce, bude vaše sbírka pouhým hromaděním materiálu.

Nezaměňujte mince s medailemi

 • Mince vydává zpravidla centrální banka a jedná se o všeobecně přijímané legální platidlo. V ČR má výhradní právo emitovat mince Česká národní banka. Ražba mincí probíhá v České mincovně v Jablonci nad Nisou, která je jedinou mincovnou na území ČR.
 • Mince mají na rozdíl od medailí nominální hodnotu (v ČR 1 Kč, 2 Kč,…), státní symbol (v ČR  český lev), název resp. země emitenta (Česká republika) a rok emise.
 • Oběžné mince jsou ve své podstatě prostředkem směny, stejně jako bankovky. Mohou se ale časem stát vyhledávaným sběratelským materiálem. Pamětní mince jsou naopak určeny především sběratelům. Ze zákona obsahují všechny výše zmíněné znaky včetně nominální hodnoty, a jsou tak ve své zemi legálním platidlem. Centrální banka má ze zákona povinnost pamětní minci za nominální hodnotu vykoupit. Ostatní subjekty (fyzické osoby, banky, obchodníci) mohou pamětní minci přijmout jako legální platidlo, ale mohou ji také odmítnout.
 • Vydávat medaile může být i jiný subjekt než centrální banka. Jde především o ražby komerčních subjektů. Medaile nemají nominální hodnotu, a nejsou tedy legálními platidly. Jejich hodnota spočívá v obsahu drahého kovu, v uměleckém zpracování a v omezených emisních množstvích.
 • Zatímco mince jsou emitovány v tisících až miliónech kusů (české pamětní mince cca 10 až 20 tisíc kusů na emisi), některé medaile vychází řádově ve stokusových nákladech.
 • Medaile mají širší záběr témat, použité materiály nebo hmotnosti a mohou mít jakýkoli tvar.
 • České pamětní mince lze ve zlatě zakoupit maximálně v hmotnosti 1 oz (oz = trojská unce = 31,1 g). Medaile naproti tomu dosahují hmotností i jednoho kilogramu čistého zlata a razí se například i z platiny. Světový primát v ražbě platinové medaile drží Česká mincovna se svou půlkilogramovou platinovou medailí, jejíž současná hodnota dosahuje 790 000 Kč.

Tip odborníka: S pamětní mincí lze teoreticky zaplatit třeba oběd v restauraci. Nebylo by to pro vás ale příliš výhodné, nominální hodnota bývá podstatně nižší, než je hodnota samotného kovu.

S mincemi ušetříte DPH

 • Pamětní mince od pamětních medailí odlišuje také jiný daňový režim. Zlaté mince jsou osvobozené od DPH, zatímco u zlatých medailí musí DPH zákazník uhradit. U medailí vyšších hmotností činí DPH nezanedbatelnou částku.

Tip odborníka: Některé světové mincovny nabízejí licence třetím subjektům, které pak razí zlaté mince osvobozené od DPH pod hlavičkou malých států. Touto cestou se vydala i Česká mincovna, která uvedla na trhu vlastní značku tzv. Smart mincí ražených v licenci novozélandské mincovny.

Jste-li konzervativní, volte mince

 • Jak u mincí, tak medailí jsou na výběr moderní nebo historické ražby.
 • Mince i medaile jsou odrazem doby. Oběžné mince znázorňují panovníky, symboliku, a výtvarné pojetí, pamětní mince přidávají významné události. Medaile toto dále rozvádějí (mívají širší záběr témat i výtvarných zpracování, mohou přinášet nové pohledy, nové autory – tím jsou pro mnoho sběratelů zajímavé). Mince bývají v tomto ohledu více konzervativní.

Tip odborníka: Sbírejte to, k čemu máte vztah. Sběratelé volí jedno období, jednu mincovnu (často tu svou, národní – u moderních ražeb, u historických se sbírá často Rakousko-Uhersko, antika apod.), jedno téma, jednoho autora atd.

Vybírejte renomované autory

 • Nejoceňovanější autory poznáte podle toho, že si je pro návrh některé své mince nebo pamětní medaile vybrala Česká národní banka (ČNB). Takové autory také pravidelně oslovuje Česká mincovna s žádostí o zpracování návrhu jejích pamětních medailí. Jedním z těch, s nimiž Česká mincovna úzce spolupracuje, je akademický sochař Vladimír Oppl. Mezi jeho nejznámější realizované návrhy patří česká oběžná mince o nominální hodnotě 20 korun (vzor 1993), český padesátihaléř (vzor 1993) nebo půlkilogramová platinová medaile Chrám sv. Víta.
 • Tvorbou mincí a medailí se zabývají také zkušení akademičtí sochaři, mezi ty známější patří vedle již zmíněného Vladimíra Oppla například Zbyněk Fojtů, Jiří Dostál, Jaroslav Bejvl a další.

Tip odborníka: Mince a medaile jsou drobná umělecká díla, stejně jako ve všech sférách umění i zde tedy na autorovi záleží.

Témata sbírky volte podle svých finančních možností

 • Pokud sbíráte, shromažďujete materiál za účelem co nejúplněji zkompletovat určitý rozsah předmětu sbírání. Vodítkem při výběru témat tak může být finanční náročnost sbírky. Pěknou sbírku lze vytvořit za tisíce, ale i statisíce.

Tip odborníka: U moderních ražeb je poměrně jednoduché se orientovat: dá se sbírat buď zlato nebo stříbro ve kvalitě proof (špičková – vysoký lesk) nebo standard (mat). Nejlevnější je stříbrný standard, nejdražší zlatý proof.

Pokud nemáte času nazbyt, orientujte se na modernu

 • Zvažte svoje časové možnosti. U historických ražeb budete potřebovat hodně času na prostudování pramenů, budete si muset informace shánět, analyzovat a teprve potom začít sbírat. U historických ražeb je také nutné dávat v podstatně větší míře pozor na falza. To platí zejména u zahraničních ražeb, které se nabízí například jako autentické nálezy z vykopávek.
 • Sběratelé moderních mincí a medailí to mají jednodušší. O nich existují poměrně přesné informace v různých publikacích a katalozích. Lze tak dobře dohledat autora, datum emise nebo třeba emisní množství. U moderních ražeb je také podstatně menší riziko nákupu falza.
 • Investoři se téměř výhradně zaměřují na moderní ražby pamětních mincí případně na investiční mince, o nichž je pojednáno níže.

Tip odborníka: U moderních ražeb můžete sbírat dle emisního plánu ČNB nebo České mincovny.

Investujte racionálně, sbírejte pocitově

 • Sběratelství je citová záležitost, investování racionální. U mincí a medailí se tyto dva pohledy často prolínají.
 • Pokud máte dostatek financí, orientujte se u moderních ražeb na zlato, kde je větší možnost zhodnocení. Je to dáno aktuální situací na trhu drahých kovů, kde je zlatu přisuzován stále velký potenciál růstu do budoucna, funkce uchovatele hodnoty a ochrany před inflací. Největší předpoklad zhodnocení má u pamětních mincí vydávaných ČNB jednoznačně provedení proof ve zlatě.
 • U historických ražeb je potřeba sledovat situaci na trhu ještě pečlivěji. Než se pustíte do sbírání určitého období nebo typu mincí, sežeňte si dostatek informací, abyste odhadli potenciál růstu, likviditu mince atd. Pro toho, kdo chce jen investovat, není tato oblast vhodná.
 • Pokud přemýšlíte čistě o investování do drahých kovů v podobě mincí a nemíníte sbírat, nabízejí se čistě investiční mince typu Wiener Philmarmoniker, ražené v emisích v řádech milionů kusů. U nich je sběratelská hodnota nulová, zato se dají pořídit za cenu blízkou investičnímu slitku a jsou vysoce likvidní – jejich výkup nabízí většina obchodníků s investičním zlatem.
 • Pokud chcete mít doma investiční unikát, nabízejí se tzv. Smart mince České mincovny. Mají všechny výhody investičních mincí – dají se pořídit za cenu blízkou investičnímu slitku a jsou vysoce likvidní. Navíc jsou raženy v omezených množstvích maximálně 150 až 1000 ks dle provedení a jejich předlohy zpracovali přední čeští umělci a akademičtí sochaři.
 • Sledujte zhodnocení již vydaných mincí. Když ČNB vydává novou sérii zlatých mincí, má první mince z této série obvykle největší potenciál růstu, např. mince Gotický most v Písku dosáhla během dvou let velmi zajímavého zhodnocení:
 • emisní cena provedení proof v květnu 2011: 15 650 Kč
 • maximální cena vydražená na aukčním portálu v lednu 2012: 56 900 Kč

Pro porovnání, mince Barokní most v Náměšti nad Oslavou vydaná v květnu 2012 byla prodávána za 19 000 Kč. Oproti Gotickému mostu v Písku byla dražší o 3 350 Kč, což způsobil nárůst ceny zlata. Růst ceny mincí na sekundárním trhu až na částku nad 50 tisíc způsobil fakt, že byly mince prakticky okamžitě po emisi vyprodány.

 • U medailí se emisní množství pohybují v řádech stovek až jednotek tisíců kusů. Zda se celá emise vyprodá, záleží na konkrétním tématu. Příkladem úspěšné medaile je zlatá medaile na počest zesnulého prezidenta Václava Havla, která byla v České mincovně vyprodána 24 hodin po zahájení ražby.
 • Likvidita (rychlost směny za peníze) je u mincí poměrně vysoká. U medailí může být nižší, sběratelé se zaměřují na různá témata a sbírání je pro ně citovou záležitostí. Pokud chcete medaili dobře prodat, musíte najít sběratele, pro kterého má medaile stejně vysokou hodnotu jako pro vás. Je jednoduché ji prodat na aukčním portálu, ale většinou trvá déle, než najdete kupce, který má o ceně podobnou představu jako vy.

Tip odborníka: Sledujte emisní množství. Čím nižší, tím je mince či medaile vzácnější a tím vyšší je předpoklad, že se vyprodá a stane se žádaným sběratelským artiklem.

Nakupujte včas a za emisní cenu

 • Výrobcem českých zlatých a stříbrných pamětních mincí je Česká mincovna. Emitentem je však ČNB, která mince distribuuje obchodníkům a ti je dále nabízejí sběratelům. Málokdo má možnost kupovat přímo od ČNB. Mince tedy nakupujte u seriózních obchodníků, kteří je odebírají přímo od ČNB a to ideálně v den emise. K tomu je třeba si mince ještě před samotnou emisí rezervovat. V samotný den emise totiž bývá u atraktivních titulů náklad již rozebrán. Donedávna tomu tak bylo především u zlatých pamětních mincí, v letošním roce zmizel celý náklad před emisí i u některých pamětních mincí stříbrných.

Tip odborníka: Rychlost je opravdu důležitá. Na trhu existuje velké množství překupníků vydělávajících na sběratelích, kteří nestihnou zarezervovat včas. Ve velkém skupují mince, které pak prodávají přes aukční portály s velkými přirážkami. Opozdilcům nezbývá, než nakupovat za tyto ceny.

Nakupujte od výrobce nebo ověřeného prodejce

 • Historické mince pořizujte u věrohodných prodejců a mějte se na pozoru před falzifikáty. Vyhněte se neprověřeným obchodníkům a tzv. „bezkonkurenčním“ nabídkám – málokdy bývají až tak bezkonkurenční, nikdo totiž vědomě neprodává se ztrátou.
 • Moderní mince a medaile nakupujte přímo od výrobce (mincovny) nebo u ověřených prodejců, kteří mají uzavřenou platnou smlouvu s ČNB (jejich seznam najdete na www.cnb.cz).
 • Solidní prodejci mají sídlo v ČR (vyjma ČNB uváděných zahraničních partnerů). Nenakupujte tam, kde prodejci jako svůj kontakt pro ČR uvádějí pouze P. O. Box .
 • Pokud chcete utratit větší sumu peněz, ale seriózností konkrétního prodejce si nejste jisti, ptejte se, zda má kamennou prodejnu nebo zákaznickou linku, kde by vám mohli poradit.
 • Vyvarujte se nabídek nepoctivých zásilkových firem. V roce 2010 například na jednoho takového prodejce upozornila nejen sběratelská veřejnost, ale také Česká národní banka. V nabídce měl matoucí zboží, které obsahovalo označení státu Česká republika a označení nominální hodnoty 1000 Kč – zboží tak vyvolávalo dojem, že je mincí, ačkoliv ve skutečnosti šlo o pozlacenou medaili.
 • Důsledně vyhledávejte informace o drahém kovu, hmotnosti a ryzosti. Někteří prodejci skrývají pod šikovnými marketingovými hesly fakt, že jde pouze o medaili z obecného kovu potaženou tenkou vrstvou zlata nebo stříbra.
 • Pozor na padělky zejména vzácných mincí, které se k nám dostávají nejen ze zahraničí, ale i z domácích zdrojů. Některé firmy oficiálně vyrábějí repliky mincí zejména starších (antických, ale i mladších), které ovšem nejsou označeny ani puncem v případě drahého kovu, ani jinou značkou jako replika.
 • U tuzemských mincí a medailí není složité ověřit, zda není nabízená cena „mimo“. U zahraničních mincí poslouží dobře zahraniční aukční portály, v Německu např. německý ebay, na kterém lze nakupovat bez cla.

Tip odborníka: Důvěryhodnost obchodníka je zde opravdu až na prvním místě.

Desatero úspěšného sběratele mincí a medailí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

sbírky Moni | 26.03.2014 09:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Reklama

banner-investujeme-ceskych100

Články z Investice

Petr Zámečník | 24.06.2016 09:35 Britové volí Brexit. Co můžeme čekat?

Navzdory předběžným výsledkům a očekáváním finančních trhů se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Jak rozhodnutí dopadne na finanční trhy? Přinášíme přehled prvních odhadů analytiků. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 24.06.2016 00:00 Poplatky: Jak jim lépe porozumět?

Chcete lépe porozumět poplatkům? Prohlédněte si z internetu shromážděné obrázky týkající se poplatků. Jaké poplatky existují, proč existují a jak ovlivňují výsledek investice? Jak poplatky ovlivňuje regulace? A jak řešit střet zájmů a etické minové pole? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 24.06.2016 23:03

Petr Zámečník | 22.06.2016 00:00 Jsou předplacené poplatky nové IŽP?

Investiční životní pojištění (IŽP) je provizní terno. Finanční zprostředkovatelé za jeho prodej inkasují nejvyšší provize ze všech srovnatelných produktů. Jeho éra ale pomalu končí. Zneužívání IŽP k vysávání klientských účtů nepoctivými zprostředkovateli je čím dál obtížnější. Nyní se objevuje nový fenomén – předplácení poplatků investic na desítky let. Celá zpráva »

Komentářů: 31 / 31 Poslední komentář: 25.06.2016 07:31

Petr Zámečník | 21.06.2016 00:00 Chystá se červená karta pro WSM?

Společnost World Systems Market (WSM) prodává automatizované obchodní systémy (roboty) k obchodování na forexu a s komoditami. To vše bez řádné licence. ČNB před nimi několikrát varovala. A nyní nejspíš WSM dostane červenou kartu. Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 25.06.2016 06:45

Radovan Novotný | 10.06.2016 00:00 Mzdy zítřka? Méně peněz za více muziky!

Na Západě v příštích letech miliony zaměstnanců přijdou o práci. A ti, kdo své místo neztratí, mohou očekávat propad příjmů. Na dveře globálního trhu práce zaklepaly desítky milionů čerstvých pracovních sil a chtějí „job, za jakoukoli cenu“. Zůstane výhodnější přesunout výrobu tam, kde je pracovní síla levnější? Uchrání se Evropa? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.06.2016 18:04 Volný pád na akciových trzích

Akciové trhy zažily jednu z nejhorších seancí ve své historii, když nakonec zvítězili v britském referendu zastánci odchodu Velké Británie z Evropské unie. Evropský Stoxx 600 v ranních hodinách padal až o 12 %, během dne část svých ztrát začal mazat a v závěru černého pátku odepisuje stále hlubokých 5 %. Na britském akciovém trhu jsme mohli zaznamenat rozdílný vývoj firem s velkou a malou kapitalizací. Zatímco akcie v rámci indexu FTSE 100 přišly jen o 2,5 %, index FTSE 250 odevzdává 7 %. Důvodem je britská libra, která dnes vůči dolaru oslabila o 7 %. Právě pro firmy v rámci indexu FTSE 100, které jsou zejména exportně orientované, je slabší libra příznivým faktorem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 17:45 Výprodej regionálních měn

Středoevropské měny jsou pod tlakem dnešního rozhodnutí o Brexitu. Jestli během celého týdne středoevropské měny stagnovaly či v případě zlotého i posilovaly, tak dnes od rána ztrácejí. Koruna se po ránu obchodovala krátkodobě až za 27,14 CZK/EUR. Dopoledne se pak její pohyb uklidnil na úrovni kolem 27,10 CZK/EUR. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 13:25 BIG EXPERT: Demagogie třese s akciovými trhy

Akciové, měnové i komoditní firmy mají rozklepaná kolena z referenda o brexitu. Bez ohledu na jeho výsledek stojí za to zamyslet se nad tím, jaké argumenty vstupují do hry a jak moc je reálná jejich realizace. Neboli položme si otázku, jestli s akciovými trhy netřesou demagogové. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 10:15 Britové volí Brexit - na trhy doletěla další černá labuť

Britové relativně těsnou většinou řekli, že chtějí z Unie ven. Šokující výsledek britského referenda zastihl trhy nepřipravené. Dnes se proto musíme připravit na výprodeje na akciových trzích a pád libry a eura. Brexit má okamžité dozvuky i ve střední Evropě. Pod výrazný tlak se dostává polský zlotý, forint a v menší míře i česká koruna. Otázkou pak spíše je, jak dlouho na trzích nervozita a napětí přetrvá. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 09:43 Krvavá lázeň na akciových trzích

Ranní probuzení bylo pro Evropu šokem. Britové totiž ve včerejším referendu nečekaně zvolili opuštění Evropské unie, a to převahou více než milionu hlasů. Reakce finančních trhů na sebe nenechala čekat, když okamžitě propadla britská libra nebo vyskočila cena zlata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jakou správu portfolia upřednostňujete?

Pasivní. (151)
 
Aktivní. (151)
 
Žádnou. (730)
 Celkem hlasovalo 1032 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jan Dvořák | 08.06.2016 00:00 Kdo ovlivňuje devizový trh?

Devizový trh je snad nejsledovanější finanční trh na celém světě. Devizové trhy svými pohyby ovlivňují všechny ostatní finanční trhy (od akcií přes komodity až po opce). Každodenní pohyby jednotlivých měn patří mezi hlavní zprávy finančních serverů. Jak se ale devizové trhy pohybují v delším období? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 10.06.2016 00:00 Mzdy zítřka? Méně peněz za více muziky!

Na Západě v příštích letech miliony zaměstnanců přijdou o práci. A ti, kdo své místo neztratí, mohou očekávat propad příjmů. Na dveře globálního trhu práce zaklepaly desítky milionů čerstvých pracovních sil a chtějí „job, za jakoukoli cenu“. Zůstane výhodnější přesunout výrobu tam, kde je pracovní síla levnější? Uchrání se Evropa? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Pavel Drahotský | 09.06.2016 00:00 Do jakých komodit investovat v roce 2016?

Investování do komodit je zajímavou alternativou pro dynamické, ale i konzervativní investory. Mezi nejznámější komodity patří drahé kovy, zejména zlato a stříbro. A právě tyto dva kovy se dostaly v současné době do zorného úhlu mnoha investorů. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »