Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

logo

fecif


Desatero úspěšného sběratele mincí a medailí

Chcete-li začít sbírat mince nebo medaile, rozhodněte se, zda hledáte alternativu ukládání peněz, nebo chcete vytvořit nějak zaměřenou sbírku. Úhel pohledu sběratele a investora se od sebe totiž zásadně liší – první jmenovaný sbírá nejčastěji proto, aby vytvořil ucelenou, hodnotnou kolekci s historickou výpovědní hodnotou, druhý sleduje především zhodnocení vložených prostředků.  

Nejdůležitější rady, jak začít se sbíráním mincí nebo medailí, sestavil  Asistent prodeje a administrátor Národního numismatického centra Karel Havránek z České mincovny, která je oficiálním dodavatelem mincí pro Českou národní banku.

Důkladně se připravte

 • Ještě před založením vlastní sbírky si zajistěte maximum informací o tom, co chcete sbírat.  Mějte přehled o cenách, dostupnosti i vzácnosti materiálu.
 • Uvažujte o rozsahu sbírky. V tomto případě platí, že méně je někdy více. U mincí začněte například s ražbami vybraného období nebo panovníka, zaměřit se však můžete také pouze na jeden druh mincí (zlaté, pamětní, grošové apod.). V žádném případě nedoporučujeme hned od začátku sbírat „všechno“.
 • Výběr tématu zvolte podle toho, kolik času chcete sbírání věnovat.
 • Ke sbírání budete potřebovat spoustu pomůcek. Jsou jimi úložná místa pro sbírkové předměty, rukavice, váha, pinzeta, profesionální prostředky na čištění mincí atd. Nezapomeňte také, že sbírka musí mít řád, budete tedy potřebovat počítač nebo blok, do kterého si budete psát poznámky, evidovat již zakoupené kusy a zaznamenávat informace o cenách jednotlivých kusů.

Tip odborníka: Pokud se rozhodnete sbírat mince a medaile, uvědomte si, že to bude pravděpodobně váš celoživotní koníček. Bude vás tedy stát spoustu času, hledání a rozmýšlení. Když do sbírání nedáte srdce, bude vaše sbírka pouhým hromaděním materiálu.

Nezaměňujte mince s medailemi

 • Mince vydává zpravidla centrální banka a jedná se o všeobecně přijímané legální platidlo. V ČR má výhradní právo emitovat mince Česká národní banka. Ražba mincí probíhá v České mincovně v Jablonci nad Nisou, která je jedinou mincovnou na území ČR.
 • Mince mají na rozdíl od medailí nominální hodnotu (v ČR 1 Kč, 2 Kč,…), státní symbol (v ČR  český lev), název resp. země emitenta (Česká republika) a rok emise.
 • Oběžné mince jsou ve své podstatě prostředkem směny, stejně jako bankovky. Mohou se ale časem stát vyhledávaným sběratelským materiálem. Pamětní mince jsou naopak určeny především sběratelům. Ze zákona obsahují všechny výše zmíněné znaky včetně nominální hodnoty, a jsou tak ve své zemi legálním platidlem. Centrální banka má ze zákona povinnost pamětní minci za nominální hodnotu vykoupit. Ostatní subjekty (fyzické osoby, banky, obchodníci) mohou pamětní minci přijmout jako legální platidlo, ale mohou ji také odmítnout.
 • Vydávat medaile může být i jiný subjekt než centrální banka. Jde především o ražby komerčních subjektů. Medaile nemají nominální hodnotu, a nejsou tedy legálními platidly. Jejich hodnota spočívá v obsahu drahého kovu, v uměleckém zpracování a v omezených emisních množstvích.
 • Zatímco mince jsou emitovány v tisících až miliónech kusů (české pamětní mince cca 10 až 20 tisíc kusů na emisi), některé medaile vychází řádově ve stokusových nákladech.
 • Medaile mají širší záběr témat, použité materiály nebo hmotnosti a mohou mít jakýkoli tvar.
 • České pamětní mince lze ve zlatě zakoupit maximálně v hmotnosti 1 oz (oz = trojská unce = 31,1 g). Medaile naproti tomu dosahují hmotností i jednoho kilogramu čistého zlata a razí se například i z platiny. Světový primát v ražbě platinové medaile drží Česká mincovna se svou půlkilogramovou platinovou medailí, jejíž současná hodnota dosahuje 790 000 Kč.

Tip odborníka: S pamětní mincí lze teoreticky zaplatit třeba oběd v restauraci. Nebylo by to pro vás ale příliš výhodné, nominální hodnota bývá podstatně nižší, než je hodnota samotného kovu.

S mincemi ušetříte DPH

 • Pamětní mince od pamětních medailí odlišuje také jiný daňový režim. Zlaté mince jsou osvobozené od DPH, zatímco u zlatých medailí musí DPH zákazník uhradit. U medailí vyšších hmotností činí DPH nezanedbatelnou částku.

Tip odborníka: Některé světové mincovny nabízejí licence třetím subjektům, které pak razí zlaté mince osvobozené od DPH pod hlavičkou malých států. Touto cestou se vydala i Česká mincovna, která uvedla na trhu vlastní značku tzv. Smart mincí ražených v licenci novozélandské mincovny.

Jste-li konzervativní, volte mince

 • Jak u mincí, tak medailí jsou na výběr moderní nebo historické ražby.
 • Mince i medaile jsou odrazem doby. Oběžné mince znázorňují panovníky, symboliku, a výtvarné pojetí, pamětní mince přidávají významné události. Medaile toto dále rozvádějí (mívají širší záběr témat i výtvarných zpracování, mohou přinášet nové pohledy, nové autory – tím jsou pro mnoho sběratelů zajímavé). Mince bývají v tomto ohledu více konzervativní.

Tip odborníka: Sbírejte to, k čemu máte vztah. Sběratelé volí jedno období, jednu mincovnu (často tu svou, národní – u moderních ražeb, u historických se sbírá často Rakousko-Uhersko, antika apod.), jedno téma, jednoho autora atd.

Vybírejte renomované autory

 • Nejoceňovanější autory poznáte podle toho, že si je pro návrh některé své mince nebo pamětní medaile vybrala Česká národní banka (ČNB). Takové autory také pravidelně oslovuje Česká mincovna s žádostí o zpracování návrhu jejích pamětních medailí. Jedním z těch, s nimiž Česká mincovna úzce spolupracuje, je akademický sochař Vladimír Oppl. Mezi jeho nejznámější realizované návrhy patří česká oběžná mince o nominální hodnotě 20 korun (vzor 1993), český padesátihaléř (vzor 1993) nebo půlkilogramová platinová medaile Chrám sv. Víta.
 • Tvorbou mincí a medailí se zabývají také zkušení akademičtí sochaři, mezi ty známější patří vedle již zmíněného Vladimíra Oppla například Zbyněk Fojtů, Jiří Dostál, Jaroslav Bejvl a další.

Tip odborníka: Mince a medaile jsou drobná umělecká díla, stejně jako ve všech sférách umění i zde tedy na autorovi záleží.

Témata sbírky volte podle svých finančních možností

 • Pokud sbíráte, shromažďujete materiál za účelem co nejúplněji zkompletovat určitý rozsah předmětu sbírání. Vodítkem při výběru témat tak může být finanční náročnost sbírky. Pěknou sbírku lze vytvořit za tisíce, ale i statisíce.

Tip odborníka: U moderních ražeb je poměrně jednoduché se orientovat: dá se sbírat buď zlato nebo stříbro ve kvalitě proof (špičková – vysoký lesk) nebo standard (mat). Nejlevnější je stříbrný standard, nejdražší zlatý proof.

Pokud nemáte času nazbyt, orientujte se na modernu

 • Zvažte svoje časové možnosti. U historických ražeb budete potřebovat hodně času na prostudování pramenů, budete si muset informace shánět, analyzovat a teprve potom začít sbírat. U historických ražeb je také nutné dávat v podstatně větší míře pozor na falza. To platí zejména u zahraničních ražeb, které se nabízí například jako autentické nálezy z vykopávek.
 • Sběratelé moderních mincí a medailí to mají jednodušší. O nich existují poměrně přesné informace v různých publikacích a katalozích. Lze tak dobře dohledat autora, datum emise nebo třeba emisní množství. U moderních ražeb je také podstatně menší riziko nákupu falza.
 • Investoři se téměř výhradně zaměřují na moderní ražby pamětních mincí případně na investiční mince, o nichž je pojednáno níže.

Tip odborníka: U moderních ražeb můžete sbírat dle emisního plánu ČNB nebo České mincovny.

Investujte racionálně, sbírejte pocitově

 • Sběratelství je citová záležitost, investování racionální. U mincí a medailí se tyto dva pohledy často prolínají.
 • Pokud máte dostatek financí, orientujte se u moderních ražeb na zlato, kde je větší možnost zhodnocení. Je to dáno aktuální situací na trhu drahých kovů, kde je zlatu přisuzován stále velký potenciál růstu do budoucna, funkce uchovatele hodnoty a ochrany před inflací. Největší předpoklad zhodnocení má u pamětních mincí vydávaných ČNB jednoznačně provedení proof ve zlatě.
 • U historických ražeb je potřeba sledovat situaci na trhu ještě pečlivěji. Než se pustíte do sbírání určitého období nebo typu mincí, sežeňte si dostatek informací, abyste odhadli potenciál růstu, likviditu mince atd. Pro toho, kdo chce jen investovat, není tato oblast vhodná.
 • Pokud přemýšlíte čistě o investování do drahých kovů v podobě mincí a nemíníte sbírat, nabízejí se čistě investiční mince typu Wiener Philmarmoniker, ražené v emisích v řádech milionů kusů. U nich je sběratelská hodnota nulová, zato se dají pořídit za cenu blízkou investičnímu slitku a jsou vysoce likvidní – jejich výkup nabízí většina obchodníků s investičním zlatem.
 • Pokud chcete mít doma investiční unikát, nabízejí se tzv. Smart mince České mincovny. Mají všechny výhody investičních mincí – dají se pořídit za cenu blízkou investičnímu slitku a jsou vysoce likvidní. Navíc jsou raženy v omezených množstvích maximálně 150 až 1000 ks dle provedení a jejich předlohy zpracovali přední čeští umělci a akademičtí sochaři.
 • Sledujte zhodnocení již vydaných mincí. Když ČNB vydává novou sérii zlatých mincí, má první mince z této série obvykle největší potenciál růstu, např. mince Gotický most v Písku dosáhla během dvou let velmi zajímavého zhodnocení:
 • emisní cena provedení proof v květnu 2011: 15 650 Kč
 • maximální cena vydražená na aukčním portálu v lednu 2012: 56 900 Kč

Pro porovnání, mince Barokní most v Náměšti nad Oslavou vydaná v květnu 2012 byla prodávána za 19 000 Kč. Oproti Gotickému mostu v Písku byla dražší o 3 350 Kč, což způsobil nárůst ceny zlata. Růst ceny mincí na sekundárním trhu až na částku nad 50 tisíc způsobil fakt, že byly mince prakticky okamžitě po emisi vyprodány.

 • U medailí se emisní množství pohybují v řádech stovek až jednotek tisíců kusů. Zda se celá emise vyprodá, záleží na konkrétním tématu. Příkladem úspěšné medaile je zlatá medaile na počest zesnulého prezidenta Václava Havla, která byla v České mincovně vyprodána 24 hodin po zahájení ražby.
 • Likvidita (rychlost směny za peníze) je u mincí poměrně vysoká. U medailí může být nižší, sběratelé se zaměřují na různá témata a sbírání je pro ně citovou záležitostí. Pokud chcete medaili dobře prodat, musíte najít sběratele, pro kterého má medaile stejně vysokou hodnotu jako pro vás. Je jednoduché ji prodat na aukčním portálu, ale většinou trvá déle, než najdete kupce, který má o ceně podobnou představu jako vy.

Tip odborníka: Sledujte emisní množství. Čím nižší, tím je mince či medaile vzácnější a tím vyšší je předpoklad, že se vyprodá a stane se žádaným sběratelským artiklem.

Nakupujte včas a za emisní cenu

 • Výrobcem českých zlatých a stříbrných pamětních mincí je Česká mincovna. Emitentem je však ČNB, která mince distribuuje obchodníkům a ti je dále nabízejí sběratelům. Málokdo má možnost kupovat přímo od ČNB. Mince tedy nakupujte u seriózních obchodníků, kteří je odebírají přímo od ČNB a to ideálně v den emise. K tomu je třeba si mince ještě před samotnou emisí rezervovat. V samotný den emise totiž bývá u atraktivních titulů náklad již rozebrán. Donedávna tomu tak bylo především u zlatých pamětních mincí, v letošním roce zmizel celý náklad před emisí i u některých pamětních mincí stříbrných.

Tip odborníka: Rychlost je opravdu důležitá. Na trhu existuje velké množství překupníků vydělávajících na sběratelích, kteří nestihnou zarezervovat včas. Ve velkém skupují mince, které pak prodávají přes aukční portály s velkými přirážkami. Opozdilcům nezbývá, než nakupovat za tyto ceny.

Nakupujte od výrobce nebo ověřeného prodejce

 • Historické mince pořizujte u věrohodných prodejců a mějte se na pozoru před falzifikáty. Vyhněte se neprověřeným obchodníkům a tzv. „bezkonkurenčním“ nabídkám – málokdy bývají až tak bezkonkurenční, nikdo totiž vědomě neprodává se ztrátou.
 • Moderní mince a medaile nakupujte přímo od výrobce (mincovny) nebo u ověřených prodejců, kteří mají uzavřenou platnou smlouvu s ČNB (jejich seznam najdete na www.cnb.cz).
 • Solidní prodejci mají sídlo v ČR (vyjma ČNB uváděných zahraničních partnerů). Nenakupujte tam, kde prodejci jako svůj kontakt pro ČR uvádějí pouze P. O. Box .
 • Pokud chcete utratit větší sumu peněz, ale seriózností konkrétního prodejce si nejste jisti, ptejte se, zda má kamennou prodejnu nebo zákaznickou linku, kde by vám mohli poradit.
 • Vyvarujte se nabídek nepoctivých zásilkových firem. V roce 2010 například na jednoho takového prodejce upozornila nejen sběratelská veřejnost, ale také Česká národní banka. V nabídce měl matoucí zboží, které obsahovalo označení státu Česká republika a označení nominální hodnoty 1000 Kč – zboží tak vyvolávalo dojem, že je mincí, ačkoliv ve skutečnosti šlo o pozlacenou medaili.
 • Důsledně vyhledávejte informace o drahém kovu, hmotnosti a ryzosti. Někteří prodejci skrývají pod šikovnými marketingovými hesly fakt, že jde pouze o medaili z obecného kovu potaženou tenkou vrstvou zlata nebo stříbra.
 • Pozor na padělky zejména vzácných mincí, které se k nám dostávají nejen ze zahraničí, ale i z domácích zdrojů. Některé firmy oficiálně vyrábějí repliky mincí zejména starších (antických, ale i mladších), které ovšem nejsou označeny ani puncem v případě drahého kovu, ani jinou značkou jako replika.
 • U tuzemských mincí a medailí není složité ověřit, zda není nabízená cena „mimo“. U zahraničních mincí poslouží dobře zahraniční aukční portály, v Německu např. německý ebay, na kterém lze nakupovat bez cla.

Tip odborníka: Důvěryhodnost obchodníka je zde opravdu až na prvním místě.

Desatero úspěšného sběratele mincí a medailí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

sbírky Moni | 26.03.2014 09:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Reklama

hypoindex-300-300-1

Články z Investice

Radovan Novotný | 24.08.2016 00:00 Měna: Zlato, stříbro, nebo raději papír?

Zlatý standard vytlačil standard stříbrných měn, aby byl nakonec vytlačen standardem měny nekryté (fiat). Peníze nemusí mít žádnou vnitřní hodnotu a potvrzuje to i kupní síla virtuálních bitcoinů. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 24.08.2016 08:21

Petr Zámečník | 23.08.2016 00:00 Oxytree aneb Pochybná investice pod rouškou ekologie

Ekologie je silným tématem zejména v Evropské unii. Využívají toho i pochybné společnosti nabízející podezřelé investiční příležitosti. Jednou z nich je Oxytree. Co slibuje a proč to nemůže fungovat? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.08.2016 10:42

Jan Traxler | 22.08.2016 00:00 Akcie v USA jsou fundamentálně drahé

Poslední dva roky tržby amerických firem v průměru stagnují a zisky v průměru poklesly. Přesto ceny akcií v USA trhají nové rekordy. Akcie v USA jsou tak z fundamentálního pohledu dražší a dražší. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.08.2016 13:45

Radovan Novotný | 18.08.2016 00:00 Příprava na deflaci: Co udělat s penězi, kam investovat?

Se svými úvahami o tom, jak bychom měli investovat, když nastoupí deflace, se v knize „Deflace utajené nebezpečí“, svěřil německý publicista Günter Hannich. Je nutné začít se připravovat již před samotnou deflací, v průběhu deflace se pak chovat s ohledem na možný budoucí vývoj a v okamžiku propadu cen investičních aktiv zaujmout správné investiční pozice. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.08.2016 00:56

Petr Zámečník | 16.08.2016 00:00 Nízké úroky ženou lidi do spárů podvodníků

Podvodných společností nabízejících zaručený vysoký výnos již v Česku bylo nespočet. A nyní se jim opět daří. Důvod? Nízké úrokové sazby. Lidé jsou ochotni skočit na nesplnitelné sliby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

25.08.2016 17:27 Důsledky Brexitu dopadly už i na Německo

Poprvé od prosince 2014 se nečekaně zhoršil index nálady v podnikatelském sektoru Německa. To vš v důsledku rozhodnutí Velké Británie o odchodu z Evropské unie. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 16:28 ČNB se připravuje na další evropskou finanční krizi

Česká národní banka se připojuje k celoevropským bankovním pravidlům na krytí systémových rizik, které mají zabránit další evropské finanční krizi. Tyto pravidla mají zabránit bankám poskytovat rizikové úvěry a neuváženě neriskovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 14:46 Nový zákoník práce ztíží zaměstnávání budoucích matek

Vláda dnes schválila novelu zákoníka práce, který podle ministryně práce Michaely Marksové má víc chránit ženy po návratu z rodičovské. Zároveň však ohrožuje právě budoucí matky, které hledají novou práci, jelikož je firmy ze strachu nebudou chtít zaměstnat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 11:55 Aké správy prídu v piatok z Jackson Hole?

Píšeme na Investujeme.sk: Dlhodobá snaha médií odhadnúť pravdepodobnosť a načasovanie ďalšieho zvýšenia sadzieb zo strany Fedu už nikoho nebaví. Zredukovala sa totiž len na jednu otázku: či Fed v najbližšej dobe zvýši sadzby aspoň raz, alebo či vôbec nie. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 10:21 Ifo se snad po brexitu znovu vzpamatuje

Po včerejší nadílce ukazatelů PMI dnes přichází na řadu neméně sledovaný číslo za Německo, a sice Ifo. Vzhledem k tomu, jak je populární a jak dobře dokáže indikovat směr německé ekonomiky, je velmi pravděpodobné, že jeho výsledek neunikne pozornosti ani finančních trhů.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jakou správu portfolia upřednostňujete?

Pasivní. (219)
 
Aktivní. (229)
 
Žádnou. (1121)
 Celkem hlasovalo 1569 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Radovan Novotný | 09.08.2016 00:00 Základy investování: Tvůrce trhu, bid, ask a spread

Hloubka trhu se v průběhu obchodní seance mění, ask a bid určuje spread – rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou. Tvůrci trhu kotují ceny a tím vytváří trh. Spread, neboli cenové rozpětí, souvisí s likviditou a často také s vysokofrekvenčním obchodováním. O příležitosti k arbitráži nebojují už ani tak mozky investorů či spekulantů, jako souboj algoritmů. Říkáte si, že to o čem zde mluvíme je vás španělskou vesnicí? Pojďme se na to podívat krok po kroku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 18.08.2016 00:00 Příprava na deflaci: Co udělat s penězi, kam investovat?

Se svými úvahami o tom, jak bychom měli investovat, když nastoupí deflace, se v knize „Deflace utajené nebezpečí“, svěřil německý publicista Günter Hannich. Je nutné začít se připravovat již před samotnou deflací, v průběhu deflace se pak chovat s ohledem na možný budoucí vývoj a v okamžiku propadu cen investičních aktiv zaujmout správné investiční pozice. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 16.08.2016 00:00 Nízké úroky ženou lidi do spárů podvodníků

Podvodných společností nabízejících zaručený vysoký výnos již v Česku bylo nespočet. A nyní se jim opět daří. Důvod? Nízké úrokové sazby. Lidé jsou ochotni skočit na nesplnitelné sliby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »