Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Daňové (ne)výhody životního pojištění

Daňové (ne)výhody životního pojištění

Klienti pojišťoven by měli od 1. 1. 2015 vracet získané daňové úlevy v případě, kdy provedou částečný odkup z kapitálové hodnoty pojištění. Ani po této změně však nebudou daňové výhody životního pojištění nastaveny optimálně.

Od 1. 1. 2015 by měla pojistná smlouva životního pojištění splňovat novou podmínku pro uplatnění daňového zvýhodnění. Vložené finanční prostředky již nebude možné ze životního pojištění vybírat formou částečných odkupů. Ostatní podmínky zůstávají zachovány. Cílem navrhované daňové úpravy tedy je ponechat daňové výhody jen těm, kteří využívají životní pojištění jako ochranu před riziky spojenou s vytvářením dlouhodobé finanční rezervy na stáří.

Uvedenou změnu lze vnímat pozitivně a jako pochopitelný krok ze strany státu. Zejména zaměstnavatelé možnost částečných výběrů dlouhá léta zneužívali jako alternativy ke mzdovému ohodnocení zaměstnance bez povinnosti odvodu na sociální a zdravotní pojištění.

Po schválení zákona se sníží likvidita životního pojištění, na které lze čerpat daňové úlevy (nemožnost částečných výběrů a zpřísnění podmínek pro vypovězení smlouvy o životním pojištění).

Nedoporučuji pojistnou smlouvu předčasně ukončovat, což by podle nových podmínek znamenalo nutnost „vrátit“ (dodanit) získanou daňovou úsporu za posledních 10 let. Klientům, kteří mají v životním pojištění naspořenu určitou částku, se však může vyplatit provést částečný výběr ještě v letošním roce a peníze investovat do likvidnějšího produktu, například podílových fondů. V pojistných produktech totiž i po zaplacení počátečních nákladů často dochází ke zdvojování poplatku za obhospodařování investice. Tento poplatek si naúčtuje nejen investiční společnost, která spravuje fondy navázané na pojištění, ale také samotná pojišťovna.

Pokud klienti zjistí, že jejich stávající životní pojištění neodpovídá z pohledu pojistné ochrany jejich aktuální životní situaci a nelze ho vhodně upravit, mohou převést odkupné na nově uzavřenou smlouvu, aniž by museli daňovou úsporu z minulých let dodanit. Klienti si však musí dát pozor na přepojišťování, neboť náhrada staré smlouvy novou může být motivována provizí nepoctivého finančního zprostředkovatele. Pokud tedy chce klient v životním pojištění spořit, měl by tak činit formou takzvaného mimořádného pojistného, z kterého se neplatí žádné či minimální poplatky.

Bylo by však vhodné, aby se stát ještě jednou zamyslel nad daňovými úlevami životního pojištění. Není totiž zcela zřejmá koncepce této daňové výhody. Na jedné straně stát říká, že podporuje dlouhodobé spoření v životním pojištění, na straně druhé je ale daňová úleva poskytována i na produkty s naprosto minimální spořicí či investiční složkou (klient „nic“ na stáří nenaspoří). Co se týče pojistné ochrany, což by měla být primární funkce životního pojištění, je daňová výhoda poskytována jen na pojištění úmrtí. Přitom z čistě finančního pohledu má větší dopad invalidita (v českém prostředí je systém invalidních důchodů méně „štědrý“ než důchodů pozůstalostních). Pojištění invalidity však de facto daňově zvýhodněno není.

Daňovou podporu má také pouze individuální pojištění. Zaměstnavatelé tudíž nemají možnost čerpat daňové výhody na skupinové pojištění zaměstnanců, které je pro zaměstnance výhodnější (nižší cena, nezkoumání zdravotního stavu atd.), než pojištění sjednávané individuálně.

A těch nedostatků bychom v daňové podpoře soukromého životního pojištění našli více. Daňová výhoda je například poskytována i na předražené produkty životního pojištění, které si ji nezaslouží, neboť celou získanou daňovou úlevu lidem seberou vysoké poplatky pojišťoven.

Autor je analytik Broker Trust

Anketa

Daňové zvýhodnění investičního životního pojištění by měl stát...

... zvýšit. (69)
 
... upravit. (10)
 
... snížit. (9)
 
... zrušit. (973)
 
... ponechat v současném stavu. (38)
 Celkem hlasovalo 1099 čtenářů

Daňové (ne)výhody životního pojištění >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Re: Re: Odešel jsem z Partners | 07.10.2014 16:50
Re: Tomáš | 07.10.2014 16:41
ExPartners | 07.10.2014 11:18
ExPartners | 07.10.2014 11:14
Končíme. strážce zákona | 06.10.2014 17:24

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Pojištění

Petr Zámečník | 15.02.2017 00:00 Peer-to-peer pojištění: Obejde se bez zprostředkovatelů

Sdílená ekonomika hýbe světem. AirBnB, Über, klubové pojištění… Sdílené služby doplňují a postupně nahrazují své klasické korporátní obdoby. Jak se vyvíjí peer-to-peer pojištění a obejde se skutečně bez finančních zprostředkovatelů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.01.2017 00:00 Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. V loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody za více než miliardu korun. Podvodníci se zaměřují především na pojištění vozidel, ale stále častěji také na životní a cestovní pojištění.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.12.2016 00:00 Vánoční lyžování v Alpách: Nezapomeňte na pojištění!

Období Vánoc a Nového roku je pro řadu rodin příležitostí k lyžařské dovolené v Alpách. Nevyplácí se ale spoléhat na evropský průkaz zdravotního pojištění. Vždy se vyplatí sjednat si komerční cestovní pojištění. Proč? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Lucie Kadlecová | 14.12.2016 00:00 Cestovní pojištění a terorismus: Která pojišťovna vás ochrání?

Se stále se zvyšujícím počtem a rizikem teroristických útoků po celém světě by se měl každý před sjednáním cestovního pojištění ujistit, zda je v pojistných podmínkách zahrnuto i pojištění proti těmto specifickým útokům. Mohlo by se totiž stát, že v případě, kdy se pojistník do takové situace dostane, nemusela by mu pojišťovna uhradit žádné náklady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 01.12.2016 00:00 Končí životní pojištění…?

Každé životní pojištění sjednané od dnešního dne má nad sebou Damoklův meč. Finanční zprostředkovatel bude ručit za jeho (ne)zrušení celých 5 let. Znamená to konec distribuce životního pojištění? Celá zpráva »

Komentářů: 19 / 19 Poslední komentář: 07.12.2016 14:34Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

22.02.2017 15:55 Pojištěný není vždy pojistníkem, varuje ČNB

Česká národní banka (ČNB) varuje před riziky přistoupení k pojistné smlouvě v souvislosti se zakoupením spotřebního zboží. Pojištěný nemusí být nutně pojistník, jejich práva se značně liší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 11:52 Poisťujete firemné auto? Podľa čoho sa rozhodnúť

Píšeme na Investujeme.sk: Pri výbere poisťovne by firma mala zvážiť to, kde podniká, ako bezpečne jazdia je zamestnanci, ale aj to ako často jazdí vozidlo do zahraničia. Veľký význam ale má aj rozsah asistenčných služieb. Hoci si ešte stále väčšina firiem na Slovensku vyberá poistenie vozidiel podľa ceny, prvoradá by mala byť kvalita služieb poisťovne.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 11:59 Na Slovensku pribudla nová poisťovňa, pôsobiť bude z Gibraltaru

Píšeme na Investujeme.sk: Od prvého dňa tohto roku začala na Slovensku oficiálne pôsobiť poisťovňa Premium Insurance Company Limited. Zameriava sa výhradne na segment neživotného poistenia. Hoci bez vlastnej siete pobočiek, chce ponúknuť prémiové poistné produkty. Slovensko by pritom malo byť len prvou krajinou. Svoje pôsobenie chce rozvinúť aj v zahraničí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2017 15:43 Beztrestnost za volantem lze pojistit. Jaké jsou triky pojišťováků?

Vyhnout se pokutě nebo trestným bodům pomáhá v Česku řidičům několik specializovaných firem. Stačí se za pár tisíc „pojistit“ proti odpovědnosti. Jaké praktiky používají? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2017 09:00 Odškodnění za úraz na chodníku může zhatit i špatná obuv

Píšeme na Hypoindex.cz: Letošní zima je zima s velkým Z. Sníh, mráz, led, plískanice, prostě leden jako z pohádky. Co ale není, jako z pohádky jsou úrazy, které se mohou leckomu přihodit na zledovatělém chodníku. Pád je rychlý, kdežto na odškodnění si počkáte dlouho. Jestli ho vůbec dostanete. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1314)
 Celkem hlasovalo 1477 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 15.02.2017 00:00 Peer-to-peer pojištění: Obejde se bez zprostředkovatelů

Sdílená ekonomika hýbe světem. AirBnB, Über, klubové pojištění… Sdílené služby doplňují a postupně nahrazují své klasické korporátní obdoby. Jak se vyvíjí peer-to-peer pojištění a obejde se skutečně bez finančních zprostředkovatelů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »