Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Daň z příjmů: Které daňové úlevy se vyplatí?

Daň z příjmů: Které daňové úlevy se vyplatí?

Daňovou povinnost u daně z příjmů lze snížit. Zdaleka ne všechny možnosti daňových úlev jsou výhodné. Které nezdanitelné části je vhodné uplatnit a kterým se naopak raději vyhnout?

Termín podání daňového přiznání k dani z příjmů se blíží. V letošním roce je potřeba růžový formulář odevzdat do 31. 3., pokud daňový poplatník nevyužívá služeb daňového poradce. V takovém případě si může povinnost odložit až do 30. 6. 2015. Ovšem jak nezaplatit na daních příliš mnoho? Jsou cesty, jak daňovou povinnost snížit.

Možností snížení daňové povinnosti je celá řada. Podnikatelé či pronajímatelé nemovitostí mohou uplatnit nesčetné náklady související s podnikáním či pronájmem, nebo využít výdaje procentem z příjmů. U většiny oborů podnikání se v současnosti vyplácí spíše druhá možnost, ovšem v případě pronájmu je častěji výhodnější evidovat skutečné náklady.

Procento z příjmů uznatelné jako výdaje:

  • 80 % – zemědělská výroba a řemeslné živnosti
  • 60 % – ostatní živnosti
  • 40 % – jiné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti
  • 30 % – pronájem

U všech výdajů byl stanoven strop pro možnost odpočtu výdajů procentem z příjmů 2 mil. Kč. Pokud jsou příjmy z podnikání či pronájmu vyšší, může si podnikatel odečíst maximálně výdaje procentem z 2 mil. Kč (tedy např. u řemeslné živnosti 1,6 mil. Kč, u pronájmu 600 tis. Kč) a více nákladů nemůže uplatnit… nebo se musí rozhodnout příslušné výdaje evidovat.

U většiny oblastí jsou náklady procentem z příjmů stanoveny způsobem, že motivují podnikatele k jejich využívání, čímž snižují nejen vlastní náklady, ale i náročnost a náklady případné daňové kontroly. S jedinou výjimkou: pronájmem.

Výnosy z pronájmu v tučných letech dosahují přibližně 5 % z ceny nemovitosti. U bytu za 1 mil. Kč to odpovídá přibližně 50 tis. Kč ročně. Při využití výdajů procentem z příjmu odpovídají výdaje 15 tis. Kč. Ovšem jen odpisy z milionové nemovitosti dosahují přibližně 33 300 Kč – a to nemluvě o dalších nákladech spojených s její údržbou.

Má-li daňový poplatník příjmy jak z pronájmu, tak z podnikání, a zároveň je při pronájmu ve ztrátě, může ji uplatnit vůči zisku z podnikání. Toto nemůže udělat zaměstnanec, který má v tomto směru i obecně mnohem menší možnosti optimalizace daňové zátěže.

Nezdanitelné části základu daně

Daň je počítána z daňového základu. Ten lze ale snížit platbami, které tvůrci zákona považují za užitečné. Využít je přitom mohou všichni poplatníci daně z příjmů fyzických osob bez ohledu na to, zda podávají daňové přiznání, nebo jen nechávají zaměstnavatele odevzdat vyúčtování daně. Nezáleží ani na zdroji příjmů.

Zabývá-li se daňový poplatník charitou, může si uplatnit od základu daně z příjmů výši zaplacených darů. Tím mu de facto na dar přispěje stát 15 %. Výše daru ovšem musí přesáhnout 2 % z vyměřovacího základu nebo 1 000 Kč. Naopak nelze odečíst od základu daně více než 15 % vyměřovacího základu. Darovat lze i krev či tělesné orgány. Jedno dárcovství krve či krevních preparátů je v takovém případě oceněno na 2 000 Kč (fakticky dárce dostane 300 Kč) a za každý darovaný orgán si může dárce od základu daně odečíst 20 tis. Kč (a uspoří na daních 3 000 Kč).

Nejvyšší odpočet lze získat za úroky na úvěr na bydlení. Jedna domácnost tak může od základu daně odečíst až 300 tis. Kč (ušetří tím 45 tis. Kč na daních). Při současných úrokových sazbách 2,27 % dle Fincentrum Hypoindexu by získání maximálního možného odpočtu ale znamenalo půjčit si přes 13,2 mil. Kč a nesplácet jistinu. Ostatně i proto se objevují návrhy na snížení daňové úlevy úvěrů na bydlení až na 80 tis. Kč.

Stát podporuje i spoření na důchod. U 12 tis. Kč ročně na doplňkové penzijní spoření (DPS) při platbě nad 12 000 Kč ročně (maximálně tak daňový poplatník uspoří 1 800 Kč při spoření 24 tis. Kč ročně) to může dávat smysl, zejména u mladších lidí, kteří nezůstávají v transformovaném fondu, ale přecházejí k některé dynamické variantě spoření.

Obdobná úspora u rezervotvorných životních pojistek je ale (mírně řečeno) kontroversní. Nákladovost životního pojištění pro investice je mnohdy natolik vysoká, že možné výnosy spořádá, a životní pojistky se navíc jen málokdy dožijí důchodu. Ostatně i proto došlo ke změně pravidel pro jejich uznatelnost od základu daně z příjmů od roku 2015. Tato úspora 1 800 Kč za rok se může hodně prodražit. A nejen kvůli případnému dodanění při nedodržených podmínek daňových odpočtů. Samotné životní pojištění využívané k investicím je zpravidla příliš drahé a nevýhodné.

Na své si přijdou i odboráři. Mohou si odečíst od základu daně až 1,5 % zdanitelných příjmů ze zaměstnání (s maximem 3 000 Kč) zaplacených na odborové příspěvky.

I zvýšení kvalifikace lze odečíst od základu daně. Pouze ale poplatky za ověřování dalšího vzdělávání (certifikace, zkoušky…), a to do výše 10 tis. Kč. Zdravotně postižení mohou odečítat i více – podle závažnosti zdravotního omezení 13 či 15 tis. Kč.

Slevy na dani

Slevy na dani jsou další kapitola, která dosahuje úspor z finální daňové povinnosti. Navíc zavádí faktickou progresi v placení daní – a lidé s nízkými příjmy díky nim nezaplatí ani korunu na dani z příjmů.

Vedle základní slevy na poplatníka (24 840 Kč) je možné odečíst ještě slevu na manželku (24 840 Kč), pokud nevydělává ročně více než 68 tis. Kč (je-li držitelem průkazu ZTP/P, je sleva dvojnásobná). Dále je možné získat slevu na studenta pro pracující studenty (4 020 Kč), pro zdravotně postižené (dle závažnosti 2 520 Kč, 5 040 Kč, nebo 16 140 Kč), a na děti.

Rodiče dětí se pro letošní daňové přiznání dočkali nové slevy – za umístění dítěte. Tato sleva je ve výši nákladů na umístění dítěte do předškolního zařízení, s maximální výši minimální mzdy (pro rok 2014 činila 8 500 Kč, od ledna 2015 dosahuje 9 200 Kč).

Další daňové zvýhodnění je na vyživované děti – 13 404 Kč na první, 15 840 Kč na druhé a 17 004 Kč na třetí a každé další. Pro děti – držitele průkazu ZTP/P je částka dvojnásobná. Nejedná se o prostou slevu na dani, ale i o daňový bonus – pokud má poplatník příliš nízké daně, stát mu ještě přidá. Maximálně si ale jeden daňový poplatník přijít na 60 300 Kč. Na ten ovšem nedosáhne, pokud nedosáhl příjmu alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy za rok.

Daňovou úlevu na manželku nemůže využít podnikatel, který využívá výdaje procentem z příjmů. Ten také nemůže získat daňový bonus na děti.

Anketa

Podnikáte?

Ano. (107)
 
Ne. (28)
 Celkem hlasovalo 135 čtenářů

Daň z příjmů: Které daňové úlevy se vyplatí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Finanční poradenství

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 18.02.2017 11:34

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

21.02.2017 13:24 Tomáš Prouza by měl usednout v čele ministerstva průmyslu

Státní tajemník pro evropské záležitosti a zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza by měl nastoupit na místo odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V čele ministerstva nepotřebuje bezpečnostní prověrku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.02.2017 13:16 Členové USF a AFIZ sjednali finanční produkty za více než 25 miliard korun

Finanční zprostředkovatelé a poradci USF ČR a AFIZ sjednali ve čtvrtém čtvrtletí 2016 finanční produkty za více než 25 miliard korun. Objem sjednaných produktů vzrostl oproti třetímu čtvrtletí o šest miliard korun. Naopak se snížil počet nově obsloužených klientů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 13:18 Pavel Tykač koupil tříprocentní podíl O2

Belviport Trading finančníka Pavla Tykače odkoupil tříprocentní podíl ve společnosti O2. Prodej je údajně pouze jednorázovou záležitostí a PPF neplánuje prodej dalších akcií. „Nic se tedy nemění na skutečnosti, že O2 je pro skupinu PPF dlouhodobou finanční investicí,“ uvedla společnost PPF. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 09:00 Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

Píšeme na Hypoindex.cz: Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 14:38 Johny Depp u soudu bojuje se svými finančními poradci

Slavný hollywoodský herec Johny Depp podal žalobu na své bývalé finanční poradce. Údajně kvůli nim přišel o neadekvátní finanční částku. Finanční poradci ovšem neváhali a podali protižalobu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (145)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1292)
 Celkem hlasovalo 1452 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »