CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

05. 05. 2016

0 komentářů

ČNB hlásí za posledních 10 dní dubna 2016 nepatrný růst pohledávek vůči zahraničí

 


 

Nízká aktivita ČNB na devizovém trhu by v případě konce dubna nebyla překvapivá, neboť tlaky na posilování koruny koncem měsíce opadly s tím, jak ECB na své tiskové konferenci 21. dubna nesignalizovala úvahy o dalším uvolnění své měnové politiky. 

Za celý duben ale pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly téměř o 30,7 miliardy korun, v přepočtu tedy o více než 1,1 miliardy euro. Část tohoto růstu zřejmě souvisela s konverzi prostředků, jež do České republiky plynou z rozpočtu Evropské unie, i tak bych ale pro duben jako celek odhadoval, že ČNB provedla devizové intervence zhruba v objemu 20 až 25 miliard korun, tj. v eurovém vyjádření zhruba v objemu mírně nad 800 miliónů euro.

Pokud oficiální data o devizových obchodech za duben, jež budou zveřejněna až počátkem června, skutečně potvrdí objem devizových intervencí někde v oblasti 800 milionů euro, tak by sice nešlo o nějaké masívní intervenování, i tak by ale šlo o největší měsíční objem intervencí od letošního ledna. Data o objemu devizových intervencí za březen vyjdou tento pátek (6. května) a velmi pravděpodobně ukážou, že v samotném březnu nemusela ČNB na devizovém trhu intervenovat vůbec.

ČNB nechce pustit korunu pod úroveň 27 za euro a dle jejich vlastních vyjádření bude tento kurzový závazek praktikován zhruba do poloviny roku 2017. Tisková konference plánovaná na dnešní odpoledne poodhalí, zda se v tomto ohledu názor bankovní rady v posledních týdnech dále posunul. Osobně předpokládám, že tento kurzový závazek bude ČNB nakonec praktikovat až do konce roku 2017, zároveň by mě ale překvapilo, pokud by ČNB přišla s takovýmto novým časovým závazkem již nyní, tedy na tiskové konferenci ve čtvrtek 5. května. Ukončení kurzového závazku české centrální banky tak očekávám až v průběhu první poloviny roku 2018 a i poté bude ČNB připravena intervenovat, pokud by měla koruna tendenci výrazně a rychle posilovat.

Tlaky na kurz koruny a objem devizových intervencí, jež bude ČNB nucena až do ukončení svého kurzového závazku provádět, budou zároveň klíčovými faktory pro uvažování bankovní rady ohledně možnosti zavedení záporných úrokových sazeb. Bankovní rada sice možnost zavedení záporných úroků nechává otevřenou, nicméně záporné úrokové sazby dle všeho nejsou tou cestou, po níž by se ČNB chtěla vydat. Klíč pro další rozhodování ČNB drží v tomto ohledu ve svých rukou Evropská centrální banka, respektive úroveň tržních úrokových sazeb v eurozóně.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čas vytáhnout peníze z repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *