CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: Daniel Kuchta

05. 02. 2014

1 komentář

Legální marihuana – (ne)vysmátá investice budoucnosti

 


 

Kontroverznost marihuany je dosti zvláštní, protože například alkohol, nebo cigarety jsou veřejností vnímány poměrně neutrálně (i když názory se časem mění), ale marihuana, i když není využívána jako droga, vyvolává neustále emoce. Lidem vůbec nevadí, že léky na bolest berou lidi jako bonbóny, nebo že mnoho doktorů předepisuje pacientům antibiotika na běžnou rýmu, ale prodej a používání legální marihuany je trnem v oku kdekomu.

Z agenta dealer?

Jedním z posledních hřebíků do rakve odpůrců marihuany je příběh bývalého agenta americké protidrogové organizace DEA, který se rozhodl pracovat ve společnosti, která investuje právě do společností působících na trhu s legální marihuanou. Prý ho k tomu vedlo přesvědčení, že některé případy související s marihuanou byly řešeny příliš „paličatě“.

V tomto článku ale nejde o to, jestli si koupíte marihuanu, nebo ne, ale jestli se vyplatí investovat do akcií, které se zabývají její výrobou a prodejem a podílet se tak na růstu nového byznysu, který těží z legalizování marihuany v USA i jiných zemích. Marihuana je v USA stále považována za nelegální drogu, ale ve dvaceti státech je již legalizován její prodej na léčebné účely a v Coloradu a Washingtonu (státu, ne městě) je legální také používání drogy k osobnímu účelu.

Legální konopí je hitem

Začalo to všechno v roce 2012 v Coloradu a Washingtonu, kde došlo ke zlegalizování drogy na medicínské účely a zatím to postoupilo až k povolení prodeje drogy k osobnímu použití právě v Coloradu na začátku tohoto roku. I zde ale fungují určitá omezení, jako je zákaz prodeje mladším 21 let a přenášení do jiných států. A navíc půjde o produkt, který bude podléhat dodatečnému zdanění (V Coloradu je to 25 %, ve Washingtonu 50 %, to ale neplatí pro medicínskou marihuanu, na níž je zase potřeba předpis), takže stát na tom vydělá a navíc prý ještě ušetří na boji proti droze.

Konopí má poměrně velkou škálu využití, nejde pouze o využití v medicínském průmyslu, ale také například v textilním, potravinářském a kosmetickém průmyslu, ve stavebnictví apod. Ale právě legalizace konopí na medicínské účely i jako měkké drogy v USA může být pro tento segment trhu poměrně významný krok vpřed a může udělat z tohoto byznysu černého koně také na akciových trzích.

REKLAMA

Výhodou konopí pro firmy, které se zabývají jeho produkcí, zpracováním i prodejem jsou nízké náklady prakticky na všech úrovních tohoto řetězce. Oproti jiným plodinám má zatím jednu velkou výhodu, že je poměrně odolné a nepotřebuje hnojiva, protože na něj neútočí škůdci a neohrožuje jej plevel. Firmy rovněž mohou těžit ze skutečnosti, že legalizace konopí pro medicínské účely není pouze věcí pár států v USA (což se v budoucnu může měnit a současně může dojít ke zlegalizování na federální úrovni), ale přistupují k němu i jiné země (včetně ČR), což jen zvětšuje pole působnosti pro tyto společnosti.

Nízká likvidita, volatilita a prostor pro podvody

Existuje zde samozřejmě riziko, že na trhu se objeví mnoho společností, které se budou chtít na zájmu klientů i investorů nějakým způsobem přiživit, a jejich fungování nebude mít dlouhého trvání. Stává se to u podobných novinek a stává se to také u nafouklých bublin, tomuto riziku se ale nevyhne snad nikdo, protože se to může stát i poměrně zavedeným společnostem. Je prostě potřeba být opatrný. FINRA, americký nezávislý regulátor finančních trhů, již varovala před podvodnými společnostmi, které se snažily vytáhnout peníze z kapes investorů.

Další komplikací pro investory může být skutečnost, že v současnosti jde ve velké míře o poměrně málo obchodované společnosti, často dostupné pouze na mimoburzovních trzích, jejichž cena se pohybuje v řádech centů, nebo desítek centů s malou likviditou. Jednak se o těchto společnostech a jejich výsledcích díky minimálním požadavkům na takových trzích nic moc nedovíte, a v konečném důsledku i malé výkyvy v cenách mohou znamenat významné procentuální pohyby – jak směrem nahuru, tak dolů. Dobrý příkladem je společnost Medbox, jejíž akcie na přelomu let 2012 a 2013 (a také na začátku letošního roku, i když ne tak výrazně) zaznamenávaly výkyvy v řádu stovek procent denně oběma směry, což investorům na klidu určitě nepřidá.

Investoři zatím nemají k dispozici index, ani nástroje, jako jsou ETF, fondy, nebo certifikáty, prostřednictvím nichž by mohli jednoduše investovat do většího množství akcií najednou (americký magazín High Times, který se věnuje konopí, založil private equity fond HT Growth Fund, který chce pomocí peněz od investorů podporovat rozvoj tohoto odvětví). Pokud však investoři najdou odvahu, a budou schopni strávit i zmiňované velké výkyvy v cenách akcií, mohou si poměrně zajímavým způsobem doplnit portfolio (pokud se dostanou na OTC trhy) o levné tituly, z nichž některé v budoucnu mohou zaznamenat zajímavé výnosy. Vzhledem k současným cenám většiny těchto titulů (seznam a ocenění společností najdete například na webu Marijuana Stocks) je to ani nemusí stát velké peníze, takže případné ztráty nemusí tolik bolet.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *