CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Kolik bude stát rohlík za 20 let?

 


 

Průměrné roční zhodnocení, které penzijní fondy připsaly svým klientům od svého založení, tedy v období 1995 – 2013, činí 4,17 % p.a. Porovnáme-li tuto hodnotu s inflací, která v uplynulých 20 letech v průměru 4,0 % ročně, zjistíme, že penzijní fondy svým klientům vložené peníze reálně zhodnocují. Pro přehlednost ještě připojuji následující graf, kde kromě vývoje průměrného zhodnocení a inflace můžete vidět i pásmo, ve kterém se pohybovalo zhodnocení všech penzijních fondů.
zhodnoceni-penzijni-fondy

Zdroj dat: MFČR, APS ČR

(Jestliže bychom celkovou inflaci očistili od primárních dopadů změn nepřímých daní, zejména úpravy DPH v roce 2008 a 2012, dostaneme se na hodnotu tzv. měnově politické inflace. Ta v uplynulých dvou dekádách v průměru činila ještě méně než celková inflace, okolo tří procent ročně.)

A pro úplnost ještě připomenu jednu důležitou věc. Penzijní společnosti překonaly inflaci i přesto, že v tzv. transformovaných fondech, kde spoří drtivá většina klientů, musejí garantovat nezáporný výnos, a proto investují konzervativně. Jejich průměrné zhodnocení tedy mohlo být ve sledovaném období mnohem vyšší.

Když se tedy vrátím k otázce z titulku tohoto příspěvku, která zní „kolik bude stát rohlík za 20 let?“, odpověď je zhruba následující: Rohlík za 20 let, pakliže zcela nezmizí z nabídky pekáren, bude s největší pravděpodobností stát více než dnes. Klienti penzijního spoření se tím ale nemusí znepokojovat. Hodnota jejich vkladů v penzijních fondech totiž v uplynulých dvaceti letech rostla mírně rychleji než cena rohlíku. A pokud nepřijde válka nebo nenastane nějaká nečekaná globální katastrofa, nevidím důvod, aby tomu bylo v budoucnosti jinak.

REKLAMA

Autor je prezident Asociace penzijních společností ČR a generální ředitel a předseda představenstva Penzijní společnosti České pojišťovny.

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Nox

    31 října, 2014

    A ta 4% inflace se tyka primo rohliku? Nebo jde o nicnereflektujici oficialni cislo CSU, ktere slouzi k balamuceni lidi?

    Odpovědět

  • Radek

    31 října, 2014

    Copak, vy si počítáte vlastní inflaci?

    Odpovědět

  • Richard

    31 října, 2014

    Tak to si snad děláš srandu? Ta oficiální inflace je snad úplně každému jasná, že je brutálně cinklá.

    Odpovědět

  • Nox

    3 listopadu, 2014

    Jen bych cekal, ze kdyz se v clanku mluvi o rohlikach, ze se inflace take bude tykat rohliku.

    Odpovědět

  • Nefi

    31 října, 2014

    Za posledních 8 let (2006–2013) zdražil onen rohlík (potraviny a nealkoholické nápoje) o 30%. Což je nad výnosy penzijních fondů

    Odpovědět

  • Mirek

    31 října, 2014

    Nezbývá než jíst koláče. Na rohlíky nemáme. Bezděkův fond nám ne ně nevydělal. Ach jo.

    Odpovědět

  • Nefi

    1 listopadu, 2014

    Ne Mirku, existují i jiné způsoby zhodnocení prostředků. To není volba mezi spotřebou a úsporami.

    Odpovědět

  • Exalvy

    1 listopadu, 2014

    Investice do penzijního připojištění je naprostý úlet. Ten kdo si začne ve dvaceti letech přispívat do penzijního připojištění se penze dočká nejdříve za cca 45 let. Podívejte se 45 let zpět, kolik změn za tu dobu nastalo. Ostatně můj předek si za první republiky začal takzvaně spořit na důchod. A víte kolik k důchodu dostal? Ani korunu!!! Pokud na ty peníze nelze po celou dobu šáhnou je to nezajímavá investice.

    Odpovědět

  • vasek

    1 listopadu, 2014

    vsak to penzijko muzete zrusit, ne?

    Odpovědět

  • Jiří

    1 listopadu, 2014

    To jsou mi odborné články, všichni dobře víme, jak je to s inflací. Navíc i blbec ví, že když budete například investovat 1000,–Kč měsíčně, tak potřebujete vyšší výnos, než-li je inflace. Na 3% inflaci u investice 1000,–Kč v horizontu 30 let, potřebujete zhruba čistý zisk 5,4%, aby jste peníze neznehodnocovali. Například: Když zahrneme 3% inflaci, 1000Kč měsíční investici po dobu 30let, připíšeme 4% zhodnocení. Tak celkem vložíme 360 000Kč. kapitál bude 649 000,–Kč hrubého. Když zahrneme i 3% inflaci tak jsme na 282 000,–Kč čistého. Takže jsou finanční prostředky znehodnocené a to i přesto že výnos byl o 1% nad inflací. Proč z nás pořád někdo děla voly? Pak jsou zde další rizika, o kterých raději nikdo nemluví. Brzy se můžeme dočkat dalších změn ve III. pilíři. Jenom blázen by to mu věřil.

    Odpovědět

  • Jiří

    1 listopadu, 2014

    Pane Bezděku, takže nakonec zjistíme, že penzijní fondy svým klientům vložené peníze reálně znehodnocují.Budu se těšit na další váš článek…

    Odpovědět

  • Pýtý

    4 listopadu, 2014

    Jiří vy ale porovnáváte neporovnatelné. Jestliže porovnáváte reálnou hodnotu peněz po zhodnocení, musíte zahrnout infalci i do vkladů. Sice nominálně vložíte 360 000 kč, ale reálná hodnota je nižší. Vložená tisícovka na začátku má reálnou hodnotu 1000 Kč, ale ta samá tisícovka ke konci spoření má daleko nižší reálnou hodnotu.

    Odpovědět

  • Jiří

    4 listopadu, 2014

    Ale to je přece záměr. Protože vás krmí, že za pouhou např. 1000 Kč máte krásný kapitál, ale nikdo vám neřekne, že vkládaná částka by se měla minimálně ročně navyšovat o aktuální inflaci. Co kdyby to náhodou klienty odradilo, raději budou ukazovat nereálné částky.

    Odpovědět

  • stas

    2 listopadu, 2014

    Zasnu jak je pro mne vyhodne sporit se ziskem 0,17% po dobu 40 let za obdobi kdy se meni vlady a systemy 2× az 3×…………

    Odpovědět

  • Jiří

    2 listopadu, 2014

    Není to ani 0,17%. Níže jsem to vysvětlil. Peníze znehodnocujete.

    Odpovědět

  • Láďa

    2 listopadu, 2014

    Tento pán a řada dalších z toho žije, a velmi dobře!!!, tak to propaguje. Jasně,že lže,ALE LŽE záměrně!!!!

    Odpovědět

  • kodl

    2 listopadu, 2014

    Děkujeme straně a vládě, že se máme a budeme mít tak skvěle! Jedna a jedna je sedm. Týden má devět dnů. Slunce svítí v noci. Pan Bezděk štíhlý a nelže.
    A ještě tu o Budulínkovi, tu mám taky rád…
    Pane Bezděku, Vy se máte dobře, jak koukám na tu Vaši tučnou vizáž. Ale ty lži byste si měl nechat od cesty.

    Odpovědět