CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

08. 11. 2012

0 komentářů

Subjekty:

ČISTÝ ZISK VE VÝŠI 11,5 MLD. KČ: SLUŠNÁ OBCHODNÍ VÝKONNOST, NÁKLADY POD INFLACÍ

 


 

Úvěrové portfolio nadále rostlo a na konci třetího čtvrtletí dosáhlo 473,6 mld. Kč. Jeho 11% meziroční růst byl tažen zejména korporátními úvěry (meziročně +23 %) a hypotékami (meziročně +14 %). Díky růstu běžných a spořících účtu rostl objem vkladů meziročně o 5 % na 626,7 mld. Kč.

Náklady na úvěrové riziko v absolutním vyjádření stouply na 1,1 mld. Kč, zatímco ukazatel nákladů na úvěrové riziko zůstal téměř nezměněn na 27 bazických bodech.

Kapitálová přiměřenost skupiny ČSOB k 30. září 2012 činila 14,6 % a ukazatel kapitálu (core) Tier 1 pak ke stejnému datu 12,5 %. Poměr úvěrů ke vkladům k 30. září 2012 byl 76,0 % a ukazatel čistého stabilního financování pak 127,5 %.

Výkaz zisku a ztráty

Udržitelné provozní výnosy vzrostly na 25,4 mld. Kč, když rostoucí objemy úvěrů byly částečně kompenzovány nižší čistou úrokovou marži. Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o 2 %. Růst byl tažen rostoucím objemem poskytnutých úvěrů (zejména hypotéky a korporátní/SME úvěry), částečně byl ale ovlivněn prostředím nízkých úrokových sazeb a snižováním rizika v rozvaze. Příjmy z poplatků a provizí se meziročně snížily o 9 %. Bez vlivu dekonsolidace Asset managementu by čistý výnos z poplatků a provizí meziročně poklesl o 7 %, zčásti kvůli rostoucím poplatkům placeným distribuci v důsledku rostoucích prodejů.

Provozní náklady mírně klesly na 11,4 mld. Kč, hlavně díky nižším všeobecným správním nákladům. Bez vlivu dekonsolidace Asset managementu vzrostly personální náklady o 3 % v důsledku ročního zvyšování mezd a zvýšení počtu zaměstnanců. Všeobecné správní náklady poklesly meziročně o 1 %. Pokles je výsledkem nižších výdajů na marketing a konzultantské služby, částečně vyvážených vyššími náklady v oblasti IT a zvýšeným příspěvkem do fondu pojištění vkladů kvůli vyšším objemům vkladů.

REKLAMA

Náklady na úvěrové riziko dosáhly 1,1 mld. Kč. Díky vyššímu objemu úvěrů se ukazatel nákladů na úvěrové riziko udržel na zhruba stejné úrovni 27 bazických bodů (Ytd., anualizováno), což je stále pod dlouhodobým průměrem.

Analýza rozvahy

Úvěrové portfolio nepřetržitě rostlo sedm čtvrtletí a na konci 3. čtvrtletí 2012 dosáhlo částky 473,6 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 11 %.

Hypotéky vzrostly meziročně o 14 % na 178,4 mld. Kč. Růst byl tažen nejen příznivým vývojem úrokových sazeb a stabilními cenami nemovitostí, ale částečně také zvýšeným podílem refinancovaných úvěrů ze stavebního spoření. Portfolio úvěrů ze stavebního spoření meziročně pokleslo o 2 % na 69,9 mld. Kč s tím, jak lidé obecně dávali v prostředí nízkých úrokových sazeb přednost hypotékám před úvěry ze stavebního spoření. ČMSS ale byla úspěšná v prodejích produktů stávajícím klientům. Nové prodeje ČMSS tak byly za devět měsíců 2012 meziročně o 9 % vyšší než ve stejném období roku 2011. ČMSS ale byla úspěšná v prodejích produktů stávajícím klientům. Spotřebitelské úvěry vzrostly meziročně o 3 % na 18,9 mld. Kč. Díky silným novým prodejům se ČSOB podařilo zvýšit podíl na trhu jak v nových prodejích, tak v objemech.

Objemy úvěrů malým a středním podnikům (zahrnuje také municipality a bytová družstva) ke konci září 2012 byly 70,9 mld. Kč, 10 % nad úrovní ze září 2011. To vedlo ke zlepšení podílu ČSOB na trhu. Objemy zůstatků v leasingu dosáhly 21,7 mld. Kč. I přes meziroční snížení objemů se ČSOB Leasingu podařilo posílit tržní pozici a stát se jedničkou na trhu.

REKLAMA

Objemy korporátních úvěrů rostly nepřetržitě od února roku 2011 a dosáhly ke konci září 2012 109,0 mld. Kč. V roce 2012 pak také k růstu přispělo oživení v oblasti specializovaného financování i u standardních úvěrových obchodů. ČSOB tak získala větší objemy, než ztratila v čtvrtletích postižených krizí. Podíl na trhu korporátních úvěrů se zvýšil oproti roku 2008 o více než 4 procentní body.

Objem vkladů vzrostl meziročně o 5 % a dosáhl částky 626,7 mld. Kč. Růst byl tažen běžnými a spořicími účty. Z klientských vkladů zaznamenaly spořicí účty 5% meziroční růst. Část nárůstu byla na úkor podílových fondů (meziročně –9 %). Běžné účty rostly meziročně o 4 %. I přes nejistotu vyvolanou změnami ve státní podpoře stavebního spoření zůstaly objemy stavebního spoření na stejné úrovni. Aktiva pod správou penzijního fondu mezikvartálně poklesla na 28,5 mld. Kč, ačkoliv se počet nových smluv meziročně zvýšil o 35 % a byl zaznamenán vyšší počet žádostí klientů o navýšení měsíčních příspěvků do fondu. Meziročně aktiva pod správou penzijního fondu rostla.

Skupina ČSOB si udržuje pozici jedničky na trhu podílových fondů. Aktiva pod správou zůstala na úrovni z minulého roku na 104,9 mld. Kč. Růst nových prodejů byl úspěšně podpořen marketingovou kampaní i reinvestováním prostředků v zajištěných fondech. Nové prodeje byly ale nižší než výběry prostředků s tím, jak klienti snižovali své pozice ve fondech peněžního trhu. Aktiva v podílových fondech (aktiva v zajištěných fondech a aktiva v ostatních fondech) meziročně klesla o 9 %.

Řízení rizik

REKLAMA

Ukazatel kapitálu Tier 1 dosáhl k 30. září 2012 hodnoty 12,5 % oproti 12,1 % k 30. září 2011. Likvidita skupiny ČSOB zůstává na velmi vysoké úrovni: poměr úvěrů ke vkladům se meziročně zvýšil na 76,0 % k 30. září 2012 oproti 72,1 % k 30. září 2011.

Podíl úvěrů po splatnosti (tj. více než 90 dnů po splatnosti podle metodologie ČSOB, v souladu s metodologií skupiny KBC) k 30. září 2012 klesl na 3,8 % hrubého objemu úvěrů. Ukazatel nákladů na úvěrové riziko (credit cost ratio, CCR) je za devět měsíců 2012 na 0,27 % oproti 0,26 % za devět měsíců 2011.

V září 2012 ČSOB prodala zbývající expozici vůči italské vládě (0,9 mld. Kč). Následkem toho už ČSOB nemá žádnou expozici vůči vybraným zemím jižní Evropy.

Pavel Kavánek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB, k výsledkům uvedl:
„Mám radost z výsledku 11,5 miliardy korun za letošních devět měsíců. V „nerostoucím“ ekonomickém prostředí jsme dokázali růst v objemech firemních úvěrů a rovněž hypoték. Čisté úrokové výnosy rostly i přes pokles úrokových marží. Zároveň jsme provozní náklady udrželi zhruba na úrovni z minulého roku ve výši 11,4 miliardy korun.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *