CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

12. 01. 2016

0 komentářů

Česká inflace se drží u nuly

 


 

Meziroční inflace sledovaná centrální bankou dosáhla stejně jako v listopadu 0,1 %. Ještě více se tak rozšířila odchylka skutečné inflace od poslední (listopadové) prognózy centrální banky. Jestliže v listopadu to bylo pět desetin procentního bodu, tak v prosinci už dokonce sedm. A to ještě zdaleka není zlevňování nafty a benzínu na českém trhu u konce.

Nízkou inflace hodnotíme jako pozitivní záležitost, protože jde na vrub především již zmiňovaným pohonným hmotám. Díky levné ropě tuzemské firmy a domácnosti mohly v loňském roce ušetřit více než 30 mld. korun, které mohly utratit či investovat jinde. A pokud se situace na trhu s ropou dramaticky nezmění, tak letošní „úspora“ v tomto směru může překonat přibližně 20 mld. korun.

Inflace nevzniká ani na trhu spotřebního zboží. V prosinci sice část elektroniky podražila, ale šlo spíše o efekt vánoc, který znegují následné slevy v lednu a v únoru. Navíc v době nadbytku zahraničních výrobních kapacit v oblasti spotřebního zboží a nakonec i automobilů, se ceny příliš zvyšovat nedají. Zvláště když navíc boj o zákazníka se přesouvá do oblasti internetových obchodů, které stírají hranice jednotlivých států.

Ani rok 2016 s největší pravděpodobností žádnou velkou inflaci nepřinese. Inflace se bude s největší pravděpodobností po většinu roku držet pod jedním procentem a teprve ke konci se alespoň dostane do tolerančního pásma ČNB. Vyšší mzdy sice mohou začít po letech vytvářet poptávkovou inflaci, nicméně nepůjde o žádný extra viditelný proces. Ceny v tak malé ekonomice, jako je ta naše, jsou totiž stále do značné míry ovlivněné vývojem inflace v Evropě.

Centrální banka by však ani tak nemusela být vývojem spotřebitelských cen zklamaná. Nízká inflace jde a nadále půjde na vrub především levným pohonným hmotám, které jsou zcela mimo vliv měnové politiky a navíc je možné na ně uplatňovat výjimku z inflačního cílování. Proto nepředpokládáme ani zavedení záporných úrokových sazeb nebo další devalvaci koruny. Jako nepravděpodobnější scénář se nám jeví posunutí exitu z intervenčního režimu o několik měsíců až do roku 2017. 

REKLAMA

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *