CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

17. 02. 2014

0 komentářů

Subjekty:

Češi patří mezi tři nejspořivější národy v Evropě

 


 

„Spořicích strategií je celá řada. Tou nejúčinnější je vytvoření spořicího návyku a pravidelné odkládání stranou,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Češi dlouhodobě patří ke spořivým národům, což je dobře a ukazuje to na naši zodpovědnost vůči budoucnosti. Více než polovina dotazovaných spoluobčanů sice spoří nahodile, ale i to je dobrý začátek, od kterého je už jen krůček k systematickému vytváření finanční rezervy.“ 

Nějakou finanční rezervu vytváří 68 % Evropanů, ovšem jen 17 % pravidelně. Třetina pak nespoří vůbec. K spořivější části Evropy patří i Poláci, kteří mají sice nižší procento pravidelných střadatelů (21 %), zato jich alespoň nějakým způsobem spoří celkem 84 %. K nejméně spořivým patří tradičně Italové, jichž více než polovina (55 %) nespoří vůbec a pravidelné odkládání stranou deklaruje jen 6 % obyvatel.

Graf č. 1 – Jak spoří zástupci evropských zemí?

sporeni-ing

Zajímavý je také pohled na spořivost české populace podle pohlaví. Spořivější jsou podle dat z průzkumu jednoznačně muži, jichž pravidelně spoří více než čtvrtina a čas od času více než polovina. Z žen si nahodile vytváří finanční rezervu také více než polovina, ale pravidelně spoří jen každá pátá a téměř 30 % nespoří vůbec. „Ženy obecně patří k těm zodpovědnějším ve vedení domácnosti a je tak těžké říci, proč jsou právě ony méně spořivé. Určitým vodítkem může být skutečnost, že na jejich bedrech leží každodenní výdaje domácnosti spojené s nákupy potravin a výdaji za aktivity dětí. Kontrola těchto variabilních výdajů je složitější a tak ženám pravděpodobně na pravidelné spoření nezůstávají takové finanční zdroje jako mužům,“ komentuje Vaníček.

Spoří Češi?

 

Muži (%)

Ženy (%)

Celkem (%)

Ne

19

29

23

Ano, čas od času

54

51

53

Ano, pravidelně

27

20

24

 Mezinárodní průzkum ING Bank provedla agentura TNS Nipo v listopadu roku 2013 na vzorku přibližně 1000 lidí v každé ze 14 zemí (Lucembursko – 500), ve kterých byl průzkum prováděn.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *