CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

15. 08. 2014

0 komentářů

Celosvětová poptávka po zlatě v druhém čtvrtletí oslabila, zájem klesá hlavně o mince a cihly v Asii

 


 

Největší nákupní propad byl u mincí a cihel (slitků). V měsících duben až červen se prodalo 275,3 tuny tohoto druhu zlata, což je o 50 procent méně než v tom samém období předchozího roku. Nižší zájem byl hlavně v oblasti Indie a Číny. Indie má nyní svázané ruce vzhledem k zákazu importu zlata kvůli ochraně domácí měny a zabránění dalšímu propadu obchodní bilance.

Naopak Číňané podle všeho vystřízlivěli z loňské nákupní horečky kvůli stagnaci ceny kovu, a tedy ztrátě potenciálních zisků, když si mysleli, že nakupují kov levně. Čínský zájem o zlaté mince a cihly (slitky) se snížil ve sledovaném období o 64 procent. Zájem klesnul i o zlaté klenoty, které představují až poloviny světové poptávky po zlatě. Nákupní apatit oslabit opět hlavně v oblasti Asie a Středního východu, přičemž v Číně se zmenšila poptávka po špercích o 45 procent. Naopak v USA a Velké Británii poptávka po zlatých špercích mírně ožila.

U papírového zlata tzv. ETF fondů byla poptávka téměř nezměněna. Na druhé straně centrální banky nakoupily v měsících duben – červen celkově 117 tun zlata, což je přes 25 procent více než loni na jaře. Největšími kupci byla ruská, kazachstánská a tádžikistánská centrální banka.

Poptávka po zlatých špercích byla v druhém čtvrtletí 2014 podle rady (WGC) 2 procenta pod 5letým průměrem, poptávka po mincích a cihlách (slitcích) byla v tom samém období 20 procent pod 5letým průměrem. Naopak celková nabídka zlata v prvních 6 měsících letošního roku byla o 58,2 tun vyšší než v první polovině předchozího roku.

Tabulka: Srovnání celosvětové nabídky a poptávky po zlatě v 2. kvartálu letošního a předchozího roku
clipboard0174

REKLAMA

Zdroj dat: Reuters

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *