Úterý 28. března. Svátek má Soňa.

Investice do státních dluhopisů: Ani technokraté nejsou kouzelníci

prokupek 29.09.2011 | 11:25 0 Komentářů

Byly doby, kdy se investice do státních dluhopisů vyplatily. A navíc měly jednu výhodu, stát byl spolehlivým obchodním partnerem. Peníze vložené do státních dluhopisů se vracely dokonce i v dobách, kdy na tom stát nebyl zrovna dobře.
Italové vkládali do státních dluhopisů své země, která měla být jedním z pilířů Evropské unie a eurozóny dokonce celoživotní úspory. Ovšem potom, co ratingová firma Standart and Poor´s snížila rating Itálie na stupeň A s výhledem dolů, investoři jakoby se od zemí tvořících osu EU a eurozóny odvrátili. Investoři dokonce chtějí vědět, že evropské vlády jsou pány situace.
A najednou se nad státními dluhopisy zemí EU vznáší mračna. To, že se Itálii zhoršil rating, je jen další rána eurozóně a možná i rána z milosti, která má některým evropským politikům otevřít oči a připomenout, že další zachraňování Řecka z ratingem od Standart and Poor´s CC je nejen zbytečností, ale i nenávratnou investicí.
Itálie si na refinancování dluhů musí půjčit, stejně jako Španělsko, Portugalsko, Belgie či kdysi jeden z ekonomických tygrů EU – Irsko. A investovat do státních dluhopisů. To je nyní investice dle mého názoru velmi nevýhodná a nejistá. Tedy alespoň v zemích eurozóny. Byť na ni dohlíží známý technokrat Klaus Regling. Nezapomínejme, že ani technokraté nejsou kouzelníky.
Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *