Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že?

Problémem je, že toto „investování“, které připomíná spíše loterii, láká spoustu nezkušených investorů, kteří mohou ztratit své úspory. Problémové je také to, že obchodník může odhadovat fluktuaci cen i pro velmi malé časové úseky například v řádech minut nebo i desítek vteřin. V takto krátkém časovém horizontu je velmi těžké až nemožné odhadnout přesný vývoj ceny.

Mezi další problémy patří pochybní brokeři, kteří nevyplácí peníze, nebo různé weby, kde je propagováno automatizované obchodování s penězi s obrovskými výdělky, kde ovšem peníze velmi rychle ztratíte.

Historie binárních opcí

Maverick (2015) uvádí, že se obchodování binárních opcí pro maloobchodníky v podstatě začalo se souhlasem americké Komise pro cenné papíry obchodovat tyto opce v roce 2008. Od té doby zaznamenaly velmi rychlý růst a expanzi. Ve skutečnosti však binární opce existovaly mnoho let před rokem 2008, ale byly dostupné pouze pro velké, institucionální obchodníky nebo jedince s vysokým čistým jměním skrz takzvané OTC (over the counter) trhy. V roce 2007 doporučila Komise pro opce změny, které by je učinily volně dostupné pro maloobchodníky, a v roce 2008 schválila Komise pro cenné papíry tento návrh, který binární opce zařadil jako obchodovatelný investiční nástroj. Krátce nato CBOE (Chicago Board Options Exchange) a americká burza začaly nabízet binární opce pro veřejné obchodování“.

Typy binárních opcí

Základním a nejobchodovanějším typem je tzv. High/Low na Obrázku č. 1. Pomocí tohoto typu se obchodují akcie, komodity, měnové páry nebo indexy. Princip je velice jednoduchý. Zvolíte si vaše aktivum, u kterého určíte, jestli se jeho cena v následujícím časovém úseku bude pohybovat nahoru (Up nebo Call) nebo dolů (Down nebo Put).

Obr. 1:   Obchodování měnového páru AUD/USD pomocí typu High/Low

binarni-opce-01

Zdroj: Types of binary options – High/Low

Časové horizonty bývají různé, od 15 minut až po několik hodin. Obvykle se však jedná o intradenní obchody. To znamená, že časový horizont musí končit v ten samý den, ve kterém byl započat. Obchodník poté u jednotlivých aktiv vidí i sazbu potencionálního zhodnocení jeho investice, která se pohybuje okolo 80 %.

Pokud je odhad obchodníka po uplynutí časového úseku správný, získá zpět svůj vklad + zhodnocení vkladu. Vůbec nezáleží na tom, o kolik se cena pohnula. Pokud obchodník určí správný směr, získá stejné peníze jak pro téměř nepatrný pohyb, např. v řádech desetin procent, tak pro velké vychýlení, např. v desítkách procent. I to je důvodem toho, proč binární opce lákají také nezkušené obchodníky.

Druhým typem je tzv. One Touch/No Touch. Jsou zde obchodována stejná aktivu jako při High/Low, ovšem princip je odlišný. Zde obchodník predikuje, zdali se v daném časovém úseku aktivum dotkne (One Touch) nebo naopak nedotkne (No Touch) předem určeného bodu, který vyjadřuje cenu. Nezáleží zde však na konečné hodnotě aktiva. To znamená, že pokud si obchodník zvolí typ One Touch a kdykoliv v určeném časovém horizontu se aktivum dotkne určeného bodu, obchod je úspěšný a obchodník inkasuje. Pro typ No Touch záleží jen na tom, aby se aktivum bodu nedotklo nebo nepřesáhlo, a je jedno, v jaké míře se k němu přiblížilo nebo jaký byl vývoj ceny tohoto aktiva.

Pokud jsme u typu High/Low hovořili o zhodnocení okolo 80 %, u One Touch/No Touch je kvůli zvýšenému riziku zhodnocení zpravidla vyšší. Vše se samozřejmě odvíjí od nastavení bodu dotyku. Čím dále je od stávající ceny tím vyšší zhodnocení, které se může pohybovat až kolem 300 %.

Dalším typem jsou 60 Seconds/Short Term. Tento typ je vlastně obchodováním High/Low nebo One Touch/No Touch, ovšem ve velmi krátkém časovém horizontu, nejčastěji v jedné minutě. Predikce ceny v takto krátkém časovém úseku je velmi obtížná, a především nezkušení obchodníci by si na tento typ měli dát pozor.

Opakem 60 Seconds/Short Term jsou tzv. Long Term opce. U nich už se nejedná o intradenní obchodování, jelikož se obchodují v řádu dnů, týdnů nebo dokonce měsíců. Jedná se tak o typ, který je vhodnější pro začínající obchodníky. Ti si v různých demech mohou vyzkoušet technickou analýzu i svoji strategii, která se v déle trvajících pozicích lépe projeví.

Dalším typem jsou tzv. Boundary/Range opce. Jde o podobný typ jako One Touch/No Touch s tím rozdílem, že místo jednoho bodu nebo hranice je nastaven rozsah, ve kterém se cena smí pohybovat. Výhodou tohoto typu je to, že se dá využít pro stagnující trhy s bočním pohybem.

Posledním typem jsou tzv. Pairs opce. U Pairs opcí odhadují obchodníci vývoj ceny dvou aktiv. Například máme dvě společnosti obchodované na burze: x a y. Obchodník predikuje lepší vývoj pro společnost x. Pokud je tomu na konci časového horizontu opravdu tak, obchodník vydělá. Tento typ opcí je možné využít i pro tzv. bear (medvědí – klesající) trhy, kde stačí, aby vybrané aktivum mělo lepší vývoj než aktivum druhé, i přesto, že cena obou aktiv klesá.

Problémovost binárních opcí

Zatímco teoreticky by obchodování binárních opcí nemělo představovat žádný problém, skutečnost je mnohdy jiná. Mohou za ni především pochybní, neregulovaní brokeři a různé podvodné weby, které lákají nezkušené investory, a pak je doslova okrádají.

Komise pro cenné papíry ve své zprávě Binary Options and Fraud (n. d.) varuje před pochybnými praktikami neregulovaných obchodních platforem. Ze zprávy dále vyplývá i celková rizikovost obchodování binární opcí, co se týče návratnosti investice. Je v ní uveden příklad 50% zhodnocení na úspěšných obchodech a 100% ztráta v případě neúspěšného obchodu. Pokud by byla úspěšnost obchodů 50 %, je jednoduché vydedukovat, že by se investor ocitnul ve ztrátě.

Zpráva dále varuje před 3 hlavními nekalými praktikami, které někteří online brokeři provozují. Jedná se o odmítání vyplácení původních vkladů nebo výdělku ze strany brokera, krádež identity nebo ovlivňování obchodů pomocí softwarové manipulace v neprospěch klienta.

Weinglass (2016) ve svém článku poskytuje svědectví Dana Guralneka o fungování jednoho z těchto brokerů v Izraeli. Původně tovární dělník z Austrálie se odstěhoval do Tel Avivu s vidinou velkých peněz. Po sérii špatně placených manuálních prací se dostal do společnosti, která se zabývala zprostředkováním obchodů binárních opcí. Bez předchozího finančního vzdělání začal po týdenním školení nabízet lidem investování do binárních opcí a přesvědčovat je o vložení vkladu po telefonu. Netrvalo mu dlouho vysledovat, že čím více obchodů klient udělal, tím více ztratil. Pokud se přece jen našel někdo, kdo si nějaké peníze vydělal a chtěl je vyplatit, byl požádán o prokázání totožnosti zasláním ofoceného pasu nebo řidičského průkazu. Netřeba říkat, že tyto informace při vkladu nikdo nepožadoval. Zatímco klient vyřizoval tuto dokumentaci, byl na něj „nasazen“ retenční agent, který se ho měl snažit motivovat k dalším obchodům. Pokud klient trval na svém, společnost s ním přerušila jakýkoliv kontakt nebo mu poslala email oznamující, že je podezřelý z podvodu a jsou mu zmraženy všechny účty.

V poslední době se také rozšířily stránky inzerující automatizované obchodování v podobě programů, kam obchodníci pouze vloží peníze a program už samotné obchodování provádí za ně. Velmi zákeřnou taktikou těchto programů je to, že nabízejí bezplatné demo, které ovšem falšuje výsledky, a tak si obchodníci myslí, že budou bez problému obchodovat i ve skutečnosti. Ovšem realita je jiná a neuvědomělí obchodníci brzy přijdou o celý svůj vklad. Na internetu je celá řada kladných recenzí, ovšem nenechte se mýlit. Jedná se samozřejmě o smyšlené postavy, které mají za cíl jedinou věc. Nalákat naivní investory ke vkladu.

Závěr

Binární opce se staly v poslední době velmi atraktivním finančním produktem, který láká především nezkušené obchodníky na jejich „jednoduchost“. Jejich obchodování ovšem stejně jako obchodování jiných finančních produktů snadné není. Řada seriózních brokerů v dnešní době poskytuje bezplatná dema, ve kterých si obchodníci mohou obchodování vyzkoušet nanečisto.

Až po porozumění tomuto nástroji a stanovení taktiky, která pro ně bude fungovat, by měli začít hledat vhodného brokera, kterému svěří svůj vklad. Je třeba dát si pozor na neregulované portály, které operují pouze na internetu a které mohou využívat pochybné praktiky. Zároveň je třeba nenachytat se na zdánlivě neuvěřitelné příběhy lidí propagující automatizované obchodovaní skrze programy, jelikož se jedná pouze o snahu dostat z naivních a nezkušených obchodníků peníze.


Zdroje:

Anketa

Obchodujete binární opce?

Ano, úspěšně. (4)
 
Ano, neúspěšně. (0)
 
Ne, ale uvažuji o tom. (2)
 
Ne, a neuvažuji o tom. (11)
 Celkem hlasovalo 17 čtenářů

Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu Autor: Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »